• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Ворог номер один. Чим нова ядерна доктрина США загрожує Росії

Росія нічого не може протиставити нової експансивної американській військовій доктрині
Фото: © Flickr/Arleigh Burke
Фото: © Flickr/Arleigh Burke
Реклама на dsnews.ua

Схоже, внутрішня політична ситуація навколо Дональда Трампа склалася настільки парадоксальним чином, що його законотворча діяльність перебуває майже в повному відриві від поглядів і бажань самого президента.

Трамп змушений сприяти інтересам посилення захисту демократичного світу, відповідна система захисту якого при його попереднику Бараку Обамі працювала на холостому ходу. Таке сприяння, в свою чергу, підвищує інтенсивність російсько-американського протистояння. У меншій мірі, хоча з ідеологічної точки зору, цього явно хотілося б Трампу, в ролі противника виступає і Китай, однак проведення розумної політики, а також справжня, на відміну від РФ, потужність - змащують цю тенденцію. Таке положення речей - дотримання Трампа строго по жолобу інтересів військових, перед якими він всіляко підлещується, і повернення Заходу на військові рейки у відносинах з архаїчними державними утвореннями, такими як Росія - відбилося і в новій оборонній доктрині США.

У п'ятницю, 2 лютого, міністерство оборони США оприлюднило основні неважливі положення нової "Національної оборонної стратегії" - першого подібного документа, підготовленого в країні за дев'ять років. Символічно, що це відбувається майже через десятиліття після нападу Росії на Грузію, після якої за ініціативою США почалася настільки сумно завершилася "перезавантаження" між Вашингтоном і російської клептократією. По суті, цілий історичний період і нахабне втручання Росії у виборчий процес в США (свиню за стіл, вона й ноги на стіл) знадобилися для того, щоб усвідомити російську загрозу належним чином. Головними викликами американської безпеки в документі, представленому особисто міністром оборони США Джеймсом Меттісом, названі Китай, Росія, КНДР і Іран.

І лише п'ята по пріоритетності загроза виходить від терористичних угруповань. "Міжнародний тероризм" Джорджа Буша і, слідчо, Барака Обами, відходить у минуле. Терористи з певного рівня розвитку окремими уже не бувають - чи це Сирія чи Донбас.

Головним принципом документа стає перехід від боротьби з тероризмом до суперництва з такими претендентами, як Росія (Путін, як бачимо, домігся свого - його гаїтянська за змістом режим розглядається як суперник Америки) і Китай. Ці країни відкрито погрожують США і для того, щоб їм протистояти, створюються потужні збройні сили, за рахунок розвитку стратегічного ядерного потенціалу, протиракетної оборони та кибервозможностей

За словами Мэттиса, США стикаються зі зростаючою загрозою таких "ревізіоністських держав" (прозвучало як заперечення Голокосту - все-таки посилення динаміки американо-ізраїльських відносин наявності), як Росія і Китай, які хочуть побудувати світ за своїм "авторитарним моделям" і зловживають правом вето з РБ ООН. Як бачимо, вперше визнана ідеологічна ворожість Росії, і зроблений тонкий натяк на товсті обставини - її місце в Радбезі ООН, який належав Радянському Союзу, і на хитких підставах контролюється сьогодні режимом, який претендує на роль духовного спадкоємця Папи Дока Дювальє.

Зазначимо, що не визнається право РФ або Китаю на виключну зону впливу, хоча продати таку ідею Трампу могли. Цікаво, що по Мережі гуляє фотографія Генрі Кіссінджера за столом з групою російських чиновників, жоден з яких у "кремлівському доповіді" не виявився. Збіг чи ні - невідомо. Однак старовинна киссинджеровская концепція концерту великих держав проявлялася в риториці Трампа, так і в нової оборонної стратегії КНР і РФ один раз названі "великими державами". Але якщо Китай це заслужив, то Росії час занепокоїтися - США в цьому документі заявляють, що КНР і РФ підривають міжнародний порядок зсередини. На думку американців, Китай - це стратегічний конкурент, який використовує хижацьку економічну тактику для загроз сусідам і займається мілітаризацією в Південно-Китайському морі. У свою чергу, Росія порушила кордони сусідніх країн і домагається права вето на рішення своїх сусідів в області економіки, дипломатії і безпеки, - йдеться в тексті документа. Також у стратегії зізнається, що Росія намагається "похитнути НАТО і змінити структури безпеки та економіки в Європі і на Близькому Сході".

Реклама на dsnews.ua

Як приклад масштабних злочинних дій Москви наводиться використання нових технологій для дискредитації і підриву демократичних процесів у Грузії, Криму, на сході України. Одне це вже викликає достатню занепокоєння, але, "коли це поєднується з розширенням і модернізацією ядерного арсеналу, виклик стає очевидним".

Здавалося б, з точки зору відстороненого "реалізму", ну і що - найбільш пристосований перемагає, хто сильніший, той і правий. Ан немає. На щастя для східних європейців, над якими похмура хмара продовжить нависати як мінімум до падіння путінського режиму, а то і декомпозиції цього потворного Біловезької породження Російської Федерації, американський месіанізм нікуди не подівся, а лише посилюється. "Тим, хто буде загрожувати експерименту американської демократії: якщо ви відчуваєте нас, це буде ваш найдовший і найважчий день", - сказав Джеймс Мэттис. Він іронічно порадив різноманітним зловмисникам працювати з американськими дипломатами, якщо немає бажання мати справу з Пентагоном. А на зустрічі з українським колегою Степан Полторак процитував український гімн в частині "душу й тіло ми положим за нашу свободу". Так що при всіх симпатіях Дональда Трампа до росіян матрешкам в реальному житті справи йдуть саме так.

Іншими загрозами для США залишаються КНДР і Іран - таємний і явний союзники РФ, в меншій мірі - Китай (сумнівно тепер, що Пекін і насправді контролює ситуацію в Пхеньяні). "Держави-ізгої, такі як Північна Корея та Іран, продовжують робити незаконні дії, які загрожують регіональній і навіть світової стабільності. Вони пригнічують власні народи, принижуючи їх гідність і ущемляючи права людини, вони просувають назовні свої погляди", - заявив Мэттис. Серед таких дій у стратегії називається розробка зброї масового знищення не лише ядерної, але й хімічного і бактеріологічного. Цікава спадкоємність такого погляду на речі з адміністраціями Клінтона і Буша-молодшого з риторики та термінології.

"Незаконні дії Північної Кореї і її нерозумні заяви тривають, незважаючи на засудження ООН і санкції. Іран продовжує сіяти насильство і залишається найбільш значним викликом для стабільності Близького Сходу", - йдеться в стратегії. Іран - це, звичайно, поступка соціальним консерваторам і ізраїльтянам. Іранської проблематики Трамп "вивчився" у Теда Круза та інших правих консерваторів, грозивших перетворити Іран у скляну пустелю. А ізраїльтянам він ні в чому відмовити не може.

Лише третьою збиральної загрозою для США Мэттис назвав терористичні угруповання ІГ, "Аль-Каїду", а також ліванську шиїтську угрупування "Хезболлах", яку, як відомо, активно підтримує Іран. І це знову удар по РФ, підтримуючої з терористами з "Хезболлах", Хамас" та іншими терористичними угрупованнями самі ніжні стосунки.

"Незважаючи на розгром фізичної халіфату ІГ, войовничі екстремістські організації, такі як "Хезболлах", ІГ і "Аль-Каїда" продовжують сіяти ненависть, руйнувати світ і вбивати невинних людей по всьому світу", - сказав глава Пентагону. Підводячи підсумок, Мэттис пригрозив усім противникам США, пообіцявши дати їм відповідь. Давати відповідь США будуть не одні. За словами глави Пентагону, для того, щоб успішно протидіяти своїм супротивникам, США повинні мати потужну армію і союзників у всіх регіонах світу. У попередні роки, на думку Мэттиса, збройні сили США були недофінансовані.

Далі відбувся швидкий сеанс розкрутки конгресменів на гроші, мистецтво, у якому американські військові мають мало суперників.

"У нинішній час змін наші військові можливості сильні, хоча наша конкурентна перевага у всіх областях - в повітрі, на землі, в морі, в космосі і кіберпросторі - поступово скорочується", - заявив Мэттис. За його словами, стрімкий розвиток технологій в умовах браку бюджету підриває можливості ЗС США, яких Мэттис назвав "перевантаженими і недоукомплектованими". "У той же час інвестиції в космос і кіберпростір, ядерні сили стримування, протиракетну оборону, високотехнологічні автономні системи і стійку і гнучку логістику забезпечать наші видатні війська всім, що їм потрібно для перемоги", - сказав міністр. Можна згадати, що вже зараз ракети-носії різних операторів мало не щомісяця виносять на орбіту все нові і нові американські супутники.

Окремо Мэттис запевнив, що США будуть дружні своїм союзникам і буде не лише давати їм висловитися, але і можливість переконати США в своїй позиції. Виявляється, "не всі хороші ідеї приходять від країн, у яких найбільше авіаносців". Таке більш відкрите мислення, до речі, є спадщиною президентства Обами, в кожному випадку прагнув до багатосторонніх дій. У стратегії уточнюється, що такі союзи США планують розвивати і зміцнювати в Європі (названа першою), на Близькому Сході і в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Також примітно, що Мэттис розраховує на укладення міжнародної угоди з контролю над озброєннями в космосі. За його словами, американські дипломати будуть вести переговори щодо укладення такої угоди "з позиції сили", оскільки у США є найбільші економічні, військові та інші можливості для "стримування" і відповіді тим країнам, які будуть їм погрожувати з космосу. Виникає враження, що США вже добудовують свій прототип "Зірки смерті", здатної спопелити з космосу будь-яка держава. Інакше навіщо знадобилося б якусь угоду?

В рамках цієї стратегії або немає, але загострення з РФ за останні тижні почало розвиватися - крім "кремлівського списку" і переговорів Волкера-Суркова - відразу за двома напрямками. Так, США виконали свої зобов'язання в рамках Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-II) в серпні минулого року і розраховують, що Росія виконає свою частину угоди до 5 лютого, заявила офіційний представник Державного департаменту США Хезер Нойерт.

"Москва неодноразово заявляла про свій намір своєчасно виконувати ці обмеження, і у нас немає підстав вважати, що цього не станеться", - заявила Нойерт на брифінгу в четвер, 1 лютого. За її словами, Вашингтон і Кремль протягом найближчого місяця повинні обмінятися даними про хід виконання Договору, як це робилося протягом семи років. "Ми сподіваємося, що кожна країна веріфіцірует дані якомога скоріше після цього обміну", - підкреслила Нойерт.

Відповідно з умовами угоди, який набрав чинності 5 лютого 2011 р., у кожної сторони було сім років для скорочення стратегічних озброєнь. Згідно з договором до лютого 2018 р. передбачено взаємне скорочення стратегічних ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників - до 700 одиниць, а загальна кількість розгорнутих і нерозгорнутих пускових установок МКБР, балістичних ракет підводних човнів і стратегічних бомбардувальників не повинна перевищувати 800 одиниць. Нагадаємо, 12 лютого 2017 р. Трамп в першій телефонній розмові з російським лідером Володимиром Путіним розкритикував СНО-III, назвавши договір одним із невдалих кроків свого попередника Барака Обами. Так що провал виконання РФ своїх зобов'язань буде розцінений Трампом як доказ власної правоти, Пентагон отримає ще більше грошей, а в ряді країн почнуть з'являтися американські військові бази з ядерною зброєю.

Вже сьогодні з тексту доктрини можна укласти, що США будуть розміщувати по всьому світу так звану авіацію "подвійного призначення", здатну нести як звичайну, так і ядерну зброю.

"Сполучені Штати будуть підтримувати і зміцнювати, по мірі необхідності, можливості подальшого розміщення ядерних бомбардувальників і літаків подвійного призначення по всьому світу. Ми маємо намір оновити такі літаки подвійного призначення з ядерними можливостями за рахунок F-35", - йдеться в документі.

Серед регіонів розміщення такої авіації вказується Європа (як кажуть - країни Балтії).

Літак F-35 є новітнім винищувачем-бомбардувальником п'ятого покоління, який став надходити в збройні сили США в останні роки. Плануються поставки та ряду союзників США. Раніше на F-35 не встановлювали ядерну зброю, хоча технічна можливість була закладена при проектуванні літака.

Не кажучи вже про те, що Дональда Трампа явно захопила ідея нетрадиційного ядерної зброї (схоже, він дістався до Red Alert).

Що стосується Росії, то нічого протиставити цій експансивної американській військовій доктрині вона не може - через корупцію і втечі інтелекту, наприклад, продовжено на роки вперед використання всіх типів бойових одиниць флоту, а добудовувати більшість сучасних кораблів нікому і нічим. Залишається лише з допомогою телевізійного опромінення дресирувати зомбі. Пам'ятається, втім, як вірні "федаїни" Саддама Хусейна розривали по телевізору зубами сире м'ясо, але розбіглися за перші залпи гуманітарної інтервенції. Чи Не чекає щось схоже і Росію, незважаючи на страшні залишки радянського ядерного арсеналу?

    Реклама на dsnews.ua