• USD 39.4
  • EUR 42.8
  • GBP 49.9
Спецпроєкти

Об'єднати і вбити. Може Гонконг стати частиною Китаю

Гонконг не хоче бути Китаєм ні при яких умовах, але про це не говорять вголос
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Протести в Гонконзі пішли на черговий спад: поліція перейшла в наступ, заганяючи протестувальників в котли. Одним з них став кампус Політехнічного університету. Одночасно, аналізуючи дані з відеокамер, поліція провела вже тисячі арештів, які стали ще одним чинником психологічного тиску на тих, хто поки залишається на волі.

Безнадійність протистояння

Становище обложених також дуже кепське. Натрапивши на збройний опір, коли в хід пішли луки зі стрілами і саморобні катапульти, поліцейські відмовилася від штурму і перейшли до облоги, розуміючи, що в кампусі, відрізаному від зовнішнього світу, довго не протриматися. Спроби обложених прорватися з оточення, уникнувши арешту, успіху, як правило, не мають, а лучникам, арбалетчикам і іншим володарям потенційно летального зброї вже пригрозили стрільбою бойовими патронами на поразку у відповідь і довічним терміном в разі затримання.

Приймаються заходи щодо недопущення нових вогнищ протесту. Вже шостий день закриті школи і перекритий тунель, що зв'язує район Коулун з островом Гонконг.

Поліція запропонувала демонстрантах, замкненим в кампусі Політехнічного університету, здатися, склавши зброю і зняли протигази, а ректор Цзінь Тен-Гуан пообіцяв особисто супроводжувати здалися в поліцію, забезпечивши "справедливий розгляд їхніх справ. Але і справедливість в даному випадку теж тягне на пристойний тюремний термін."Вранці у вівторок настрій у студмістечку було похмурим. Відчуття поразки поширилося серед решти. Десятки протестувальників здалися поліції, деякі в сльозах, а інші поклялися боротися, не маючи уявлення, як це робити", - пише CNN.

Перемога влади? Немає. Глобальний фінансовий центр не зможе довго жити на облоговому положенні, а ослаблення поліцейського тиску призведе до нової хвилі виступів. Так вже було.

Що таке Гонконг і чим він відрізняється від Сянгана

Реклама на dsnews.ua

Гонконг - колишня британська колонія і один з фінансових центрів світу. Він розташований на Коулунском півострові і 260 островах, включаючи власне Гонконг, і межує на півночі з особливою економічною зоною Шеньчжень провінції Гуандун.

У 1984 р. Лондон, виконуючи Декларацію ООН про деколонізації від 1960 р., зобов'язався передати Гонконг Пекіну. Референдум з питання про незалежність Гонконгу не проводився, оскільки декларація ООН оперувала тільки поняттями "колоній" і "колоніальних народів", а етнічно Гонконг є частиною Китаю.

У 1997-му Китай отримав суверенітет над Гонконгом на умовах 50-річного перехідного періоду за формулою "одна країна - дві системи". Таким чином, в 2047 р. Гонконг має стати частиною унітарної Китаю - адміністративним районом Сянган без будь-яких привілеїв, оскільки однорідність всієї країни - пріоритет внутрішньої політики Пекіна. Поки ж він - спеціальний район, зі своєю валютою і внутрішніми законами, який підпорядковується Пекіну тільки в питаннях зовнішньої політики і оборони. Але Пекін, діючи через залежну від нього адміністрацію, крок за кроком згортає гонконгські вольності, а це викликає протести у гонконгців.

Приводом для нинішніх протестів стала спроба прийняти поправку до закону, яка дозволила б екстрадувати підозрюваних з Гонконгу в материковий Китай.

Що вимагають протестувальники

Спочатку вони вимагали скасування поправки. Масові протести почалися в червні, влада спочатку спробували змахлювати, прикрившись юридичною казуїстикою, але це в них не вийшло, і 23 жовтня поправка, яка стала детонатором конфлікту, була відкликана остаточно. Після цього протестувальники висунули нові вимоги.

- Про відмову кваліфікувати вуличні протести як "повстання", що підставляє їх учасників під важкі статті КК;

- Про звільнення всіх політв'язнів і заарештованих в ході нинішніх протестів, так і тих, хто потрапив під репресії щодо учасників Революції парасольок у вересні-грудні 2014 р., коли протестувальники виступили проти контролю Пекіна над виборами в місцеві органи влади;

- Про виконання вимог Революції парасольок;

- Про відставку глави адміністрації Гонконгу Керрі Лам;

- Про проведення незалежного, із залученням міжнародних експертів, розслідування дій поліції під час розгону протестів 2019 р.

От тільки згода на ці вимоги стало б фактичною відмовою від курсу на уніфікацію Гонконгу за китайським стандартам.

Добромисні мовлення

Місцева адміністрація, погрожуючи карою, закликала протестувальників до діалогу, заявивши, що поки має намір сама, без допомоги Пекіна, впоратися з ситуацією, але якщо протести продовжаться, може вирішити, що їй потрібна зовнішня допомога. При цьому було твердо заявлено, що поступок протестувальникам більше не буде. Це зрозуміло - владі Гонконгу і що стоїть за ними Пекіну вже нікуди відступати.

За пропозицією Керрі Лам Пекін затвердив нового начальника гонконгської поліції, Ден Бинцяна, який схвалив всі дії поліцейських при його попереднику, Лу Вэйцуне, але закликав гонконгців до примирення і співпраці. "Ми можемо покласти край безладам, тільки засудивши їх усім суспільством, - сказав Ден Бинцян перед приведенням до присяги, обрушившись на "радикалів в масках, сіють хаос". - Які б не були ваші переконання, не підтримуйте і не миритися з насильством. Не дозволяйте натовпі ще більше мотивувати себе і займатиме ще більш радикальну позицію".

До речі, про масках. Гонконгський суд скасував заборону на участь у мітингах в масках, що закривають обличчя, винесений на підставі старого британського закону, як не відповідний китайському законодавству. Цим, по суті, був створений прецедент про пріоритет законодавства Китаю над гонконгським. Крім того, це ще один примирливий крок по відношенню до протестувальників.

Офіційні коментарі Пекіна зводяться до того, що виступи в Гонконзі - це спроба меншини нав'язати свою думку шляхом насильства, і що відповідь може бути жорстким. "Ескалація насильства в Гонконзі штовхає цей спеціальний админрайон КНР до надзвичайно небезпечної ситуації", - заявив на прес-конференції в Лондоні китайський посол у Британії Лю Сяомін, якого цитує BBC News, підкресливши, що "незаконні протести" "не мають нічого спільного з так званою демократією або свободою".

Китай вичікує

Солдати НВАК взяли участь у прибиранні барикад і сміття, яке скупчилося на вулицях в ході акцій протесту. Раніше китайські війська з'являлися на вулицях Гонконгу тільки одного разу, щоб допомогти впоратися з наслідками тайфуну. Ця акція явно мала подвійний сенс, ставши прозорим натяком.

У минулий четвер, на полях саміту БРІКС-Бразилії, голова КНР Сі Цзіньпін заявив про тверду підтримку Керрі Лам, поліції і судових органів Гонконгу. З одного боку, цим він дав зрозуміти, що Пекін не здає своїх прихильників в Гонконзі, з іншого - представив Лам і її команду прихильниками Пекіна, прив'язуючи їх до себе і посилюючи поляризацію сторін, що виступають за "вільний Гонконг" і "китайський Сянган".

В цілому ж Пекін поки спокійно чекає вигорання протестів, зростання втоми від заворушень і занепаду економіки, що має призвести до ізоляції ядра протестувальників. Протести вже вплинули на добробут головного азіатського фінансового хаба - днями було оголошено, що його економіка, вперше за декілька десятиліть, вступила в технічну рецесію, яка триватиме весь 2020 р. Безсумнівно, буде зроблена і спроба перевести діалог у "практичну площину": в 7-мільйонної автономії вистачає проблем з перенаселеністю, бідністю і високою вартістю житла, і у Китаю є багато можливостей продемонструвати гонконгівцям, що дружити з ним вигідніше, ніж ворогувати.

Що буде потім

Китаю Гонконг потрібен як місток між ним і Заходом, як вітрина свободи, скроєної за західним зразком. По цьому містку сьогодні проходить майже 60% китайських зовнішніх прямих інвестицій і більш 70% залученого капіталу.

Але чи зможе залишатися таким містком вже повністю китайський Сянган? Можливо, що і зможе, якщо тільки Захід, в гонитві за вигодою, закриє очі на нові протести, які будуть ставати все більш жорстокими, оскільки компроміс неможливий (адже не можна бути містом із західним рівнем свобод і частиною Китаю одночасно), і на те, що настане в колишньому Гонконгу після 2047 р.

Нинішній вільний Гонконг живим Китаю не здасться, так і Пекін не зможе терпіти його в складі КНР. Відпустити його, зафіксувавши тим чи іншим способом поточну ситуацію, Пекін теж не зможе з багатьох економічних і політичних міркувань. Це означає, що Китаю Гонконг доведеться вбити. Остаточно доб'ють вже після 2047-го, як добивають сьогодні в таборах уйгурів і прихильників фалуньгун. Іншого варіанту не видно - дракон не може дозволити собі більше однієї голови, а все чужорідне має бути їм переварено. Многоголовые дракони зустрічаються тільки в казках і не здатні вижити в реальному житті.

    Реклама на dsnews.ua