• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Остаточне рішення. Як Індія намагається завершити конфлікт з Пакистаном

Не зумівши домовитися з мусульманською меншиною в Кашмірі, в Нью-Делі вирішили змінити склад населення північно-східних штатів
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Парламент Індії прийняв закон, що дає право на громадянство нелегальних іммігрантів - вихідців з Афганістану, Бангладеш і Пакистану. Закон поширюється на всіх немусульман, які залишили ці країни до 2015 р., навіть якщо вони потрапили в Індію незаконно.

Ласкаво просимо, але мусульманам вхід заборонено

Прийняття закону викликало протести в штатах Ассам і Західна Бенгалія: близько десяти людей загинули, кілька десятків поранені, кілька тисяч затримані. Критики закону вказують на його дискримінаційний характер, що суперечить конституції і стане предметом судового розгляду. У той же час прем'єр-міністр Нарендра Моді і керівництво партії "Бхаратія Джаната", грає головну роль у правлячому Національно-демократичному альянсі, стверджують, що закон дозволить проявити гуманність по відношенню до людей, які втекли від релігійних переслідувань, й пом'якшить проблему криміналізації вже проживають в Індії нелегалів, яких неможливо масово вислати.

До деякої міри це вірно, але противники закону вказують на дві деталі. По-перше, відмовивши у громадянстві іммігрантів-мусульман, тобто узаконивши відмінність претендентів за релігійною ознакою, Індія відходить від принципів світської держави. По-друге, якщо говорити про бажання проявити гуманність до переслідуваним, то слід взяти до уваги той факт, що члени ряду мусульманських сект зазнають у цих країнах не меншим гонінням, ніж представники мусульманських релігійних громад.

В дійсності і прихильники, і противники закону лукавлять, ухиляючись від головної причини його прийняття. Ця причина негайно спливає на світ, якщо задатися очевидним питанням: чому в новинах згадуються Ассам і Західна Бенгалія і не згадується Кашмір? Прикордонний штат, єдиний в Індії, де мусульмани становлять більшість, не виступив з протестами проти дискримінаційного по відношенню до мусульман закону? Так як таке можливо?

Закрити конфлікт, зламавши Кашмір

Все просто: до моменту прийняття нового закону Кашмір був виведений з гри превентивними заходами федеральних властей, що зіграли на випередження і запобігли масові протести у зв'язку з відміною початку серпня його особливого статусу.

Реклама на dsnews.ua

Операція була грамотно спланована і швидко проведена, так що не викликала особливого шуму: у Кашмірі (його повна назва "штат Джамму і Кашмір") відключили зв'язок і інтернет, посадили під домашній арешт двох лідерів впливових місцевих партій - Мехбубу Муфти і Омара Абдуллу, масово арештували місцевих чиновників і заборонили всі громадські збори і мітинги. Статус змінили, скорегувавши конституцію і скасувавши кашмірські вольності: право приймати власні закони, якщо вони не стосувалися зовнішньої політики, оборони чи зв'язку, заборона мешканцям інших штатів купувати землю і нерухомість в Кашмірі, а нерезидентам штату - займати державні посади і навчатися у коледжах Кашміру.

За версією Нарендри Моді особливий статус Кашміру перешкоджав його інтеграції в Індію і прирікав його на економічне відставання і соціальну архаизацию. Почасти це теж було так, але головною причиною відставання Кашміру все ж є тліючий конфлікт, що тягнеться з 1947 р., коли Лондон, надавши незалежність Британської Індії, розділив її за релігійною ознакою на дві держави, Індію і Пакистан, а князівство Кашмір і Джамму стало предметом розбрату і було розділене між трьома країнами: Індією, Пакистаном і вдало поучаствовавшим в розподілі Китаєм. При цьому частина кашмірських мусульман (але не всі!) тяжіє до Пакистану, що породжує сепаратистські настрої, змушує Індію тримати в регіоні велике число воєнізованих та поліцейських формувань.

З іншого боку, Індія претендує на пакистанську і китайську частину Кашміру, і, якщо з Пекіном Нью-Делі конфліктувати все ж побоюється, то індійсько-пакистанські збройні конфлікти відбуваються з неприємною регулярністю. Відмовитися від претензій на втрачену частину Кашміру теж було складно, в першу чергу політично, і, саме тому, що думка автономного Кашміру теж мало значення.

Розрубати цей вузол і зібрався Моді. Першим кроком до форсованого завершення конфлікту могло б стати визнання Індією в якості державного кордону лінії де-факто розділу Кашміру. Але для цього потрібно було вивести з гри кашмирскую політичну складову - чим прем'єр і зайнявся.

В кінці липня центральні власті ввели в штат додатковий контингенту з 10 тис. військовослужбовців, пояснивши це нестабільністю обстановки - що було правдою. А потім швидко скасували кашмирскую автономію, розділивши штат на дві федеральні території: власне, Джамму і Кашмір і буддистський регіону Ладакх, керовані з Нью-Делі.

У Пакистані пообурювалися свавіллям, пообурювалися їм і місцеві політики, але все поступово стихло. В Кашмірі ж сьогодні дуже багато індійських силовиків, лояльних Нью-Делі, і готових виконувати накази федеральної влади, щоб там хтось масово протестував, до того ж і превентивні арешти присікає можливість виступів на корені.

Наступним кроком має стати закріплення нового положення Кашміру і обґрунтування визнання лінії розділу кордони. Найкращим способом для цього бачиться зміна етнічного складу населення, яка має право голосу, причому не тільки в самому Кашмірі, але і в сусідніх штатах. На що, власне, і спрямований новий закон.

При цьому заступитися за мусульман, чиї права дійсно ущемляються, у сформованій ситуації нікому. В Ісламабаді теж хочуть завершити конфлікт, до того ж не можуть ефективно впливати на дії Нью-Делі. Китай отримує певні вигоди від конфлікту, але, враховуючи його власні складнощі з мусульманами, чи виступить в ролі захисника. Словом, у плану Моді, який, схоже, підтримують і США, є дуже непогані шанси на реалізацію.

Що ж стосується дискримінації деякої частини мусульман, то світове співтовариство прагматично закривало очі і на більш грубі порушення прав незручних громад - досить згадати долю білих в Родезії і ПАР.

    Реклама на dsnews.ua