• USD 36.6
  • EUR 39.9
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Операція "Спадкоємець". Новий парламент Білорусі займеться дітьми Лукашенко

В новий склад білоруського парламенту опозицію не допустили взагалі. Воно й зрозуміло: цього складу депутатів доведеться брати участь у відповідальною процедурою передачі влади від Лукашенка до наступникові
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Кого обрали? Кого треба, того і обрали

17 листопада в Білорусі проходили парламентські вибори. Проходили достроково - за графіком вони повинні були бути майже через рік, але Олександр Лукашенко розпорядився провести їх набагато раніше - і ніхто з депутатів навіть не пискнув, що йому незаконно зменшили термін повноважень.

В ніч на 18 листопада ЦВК Білорусі оприлюднив прізвища кандидатів, обраних у нижню палату білоруського парламенту (Палати представників Національного зборів) сьомого скликання. На 110 депутатських крісел претендували 513 кандидатів. Несподіванок не сталося: ні один опозиціонер до парламенту не потрапив.

Для кращого розуміння суті білоруських виборів: ще місяць тому анонімні джерела "злили" незалежним журналістам списки майбутніх депутатів - тих, кого в КДБ погодили з президентом. І ось результат: дані по Брестській і Могильовської областей повністю збіглися з цими списками. По іншим областям похибка зі злитими" попередньо списками склала шість чоловік (із 110).

Білоруські колеги іронізують: "Знову змішалися на параді - попи, чекісти, злодії, бл@ді". В числі передбачених і обраних депутатів - такі відомі білоруським журналістам і політологам (але не виборцям) постаті, як Андрій Савіних (раніше посол Білорусі в Туреччині), екс-міністр інформації Лілія Ананіч ("рекордсмен" за закриття незалежних ЗМІ), Валерій Міцкевич (заступник глави Адміністрації президента), Валерій Воронецький (голова комісії з міжнародних справ парламенту), володарка титулу "Міс Білорусь" Марія Василевич (останній рік - постійна супутниця Лукашенко), Геннадій Давыдько, голова громадської організації "Біла Русь" (провладний "профспілка чиновників")Олег Гайдукевич, голова пропрезидентської Ліберально-демократичної партії.

Ці парламентські вибори вже увійшли в білоруську електоральну історію як найбільш жорстко спродюссированные владою. Двох жінок-опозиціонерок, які були у складі депутатів (і дуже добре себе проявили), навіть не допустили до виборів. Інших кандидатів не від влади третирували по повній програмі: знімали з реєстрації з надуманих приводів, забороняли публікувати програми в госСМИ, позбавляли визначених законом теле - і радіоефірів.

Потім почалося дострокове голосування, як би для тих, хто не може проголосувати в основний день. Воно в Білорусі дуже популярно у влади, так як слабо контролюється незалежними спостерігачами (їх Лукашенка, до речі, публічно назвав "фашистами" і пообіцяв "повідкручувати голови").

Реклама на dsnews.ua

Результат: достроково, тобто перед основним днем голосування, проголосували 35% виборців. Наприклад, солдат на голосування водили строєм, а студентів знімали з занять або могли не пускати в гуртожиток, поки не проголосують достроково. Тим не менш незалежні спостерігачі говорять про те, що реально достроково проголосували - не більше 10%. Сигнали про вкидання бюлетенів та інших махінаціях з виборчих дільниць дійсно йшли сотнями - але старанно ігнорувалися Цвк і міліцією.

Незважаючи на масові "загони" студентів і військовослужбовців, пацієнтів лікарень і робочих заводів на голосування, багато, як виявилося, слабо розуміли, що за вибори взагалі проводяться. Журналістів здивувала, наприклад, реакція деяких студентів - вони були впевнені, що це президентські вибори, і дивувалися, що у виборчому бюлетені не було прізвища Лукашенко.

Ще один колега-журналіст в буфеті на виборчій дільниці в Мінську підслухав шикарний діалог:

- Підемо голосувати або ще по одній?
- Я вже проголосував
- А за кого?
- Не пам'ятаю.

Згадка буфету тут не випадково: по білоруській традиції при виборчих дільницях завжди накриваються розкішні "поляни", де електорат під бравурну музику може затоваритися продуктами дешевше, ніж в магазинах.

Автор цих рядків, який жив у Мінську біля Тракторного заводу, може засвідчити, що найбільш популярне голосування саме у жителів подібних пролетарських районів: вже о 8 годині ранку на виборчій дільниці можна похмелитися і закусити за просто-таки смішними цінами.

Лукашенко "розговорився"

Білоруський президент, по настільки ж непорушною традицією останніх 25 років, використовував акт власного голосування для того, щоб добре підготовленим експромтом розповісти про своїх найближчих політичних планах. На цей раз все крутилося навколо двох тем: виборів президента в серпні 2020 р. і призначений на 8 грудня підписання домовленостей з Росією про прискореної інтеграції Білорусі в РФ.

По першому питанню Лукашенко заявив журналістам, виступаючи на виборчій дільниці, що візьме участь у майбутніх виборах глави держави. Він пообіцяв не ображатися на громадян, якщо вони його не підтримають: "Якщо буду відчувати, що ви категорично проти, звичайно, буду переживати, але тим не менш ви повинні мою кандидатуру відкинути на виборах. І я пообіцяв, що синіми пальцями за крісло триматися не буду. Повірте, це не зовсім м'яке крісло".

На питання, чи буде Лукашенко брати участь у виборах 2025 р., він відповів, що "може бути, до 2025-го не доживу, не дай бог". "Хоча, звичайно, хочеться ще пожити, малі діти, подивитися, як у них буде", - додав він. У перекладі з мови Лукашенко це означає, що він, якщо вийде, планує сидіти у президентському кріслі шостий і сьомий терміни, - відповідно, безперервно правити країною 31 рік, а то і всі 36 років.

Однак експерти сходяться на думці, що з обранням нового парламенту Білорусі розпочинається транзит влади від Лукашенка до якогось (поки не визначеним) спадкоємцю, швидше за все - до комусь з синів. Із одночасною передачею частини владних повноважень уряду і парламенту по казахстанським сценарієм імені Назарбаєва.

Можливо, після зміни Конституції білоруського президента буде обирати вже не народ, а парламент - "як в європах". І щоб не відбулося несподіванок, Лукашенко подбав про формування повністю підконтрольною Палати представників.

Що ж стосується майбутніх домовленостей з Москвою, то Лукашенко заявив, що не стане підписувати жоден з документів про поглиблення інтеграції з РФ, якщо вони суперечитимуть білоруської Конституції. "Жоден з документів не буде підписано, якщо він буде суперечити конституції і фундаментальним принципам життя нашого суспільства. А головні принципи - це незалежність і суверенітет", - сказав "бацька".

За словами Лукашенка, дорожні карти інтеграції з Росією не можуть бути підписані до тих пір, поки не будуть вирішені принципові питання з постачань вуглеводнів і відкриття російських ринків для білоруських товарів. Він пояснив, що коли вступаєш в будь-яке об'єднання, то очікуєш, що ситуація, як мінімум з кожним місяцем, буде поліпшуватися. Але Білорусі в Кремлі постійно підсовують нові умови угоди, і тому вона в економіці постійно "втрачає і втрачає".

"Вибачте, навіщо тоді потрібен такий союз? Я вже вам по-простому, по-селянськи кажу!", - картинно обурився Лукашенко перед телекамерами. Державні ЗМІ цю фразу президента процитувати не ризикнули. Але ось відео.

"Звичайно, ми з Росією воювати не будемо, як Америка з Китаєм, але це неправильно", - також сказав він. - Ось наша позиція. Про це знає президент Росії. Ми з ним друзі, я йому відкрито можу це сказати, та ще гірше".

Лукашенко підкреслив, що Білорусь не хоче бути "нахлібницею". За його словами, щорічний дефіцит торгівлі з Росією становить близько $9 млрд. Ці гроші, за його словами, можна заробити тільки на російському ринку, однак для Білорусі збудували бар'єри і багато товари не потрапляють на цей ринок. Так що Мінськ вимагає рівних умов для суб'єктів господарювання, додав Лукашенко. "Тому не партеся: я не менший патріот, ніж ви", - резюмував він.

І останнє, щоб читачі "ДС" краще розуміли роль і місце парламенту в житті Білорусі: двопалатні Національні збори навіть не має власного будинку. Білоруський парламент працює у частині будівлі Будинку Уряду в центрі Мінська - там же, де і ЦВК Білорусі. Дуже символічно.

    Реклама на dsnews.ua