• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Вибачте президента. Помилує Трамп себе самого, і що це за процедура

Норму про помилування Дональд Трамп крутить в руках ще з початку своєї каденції

У Конституції США немає чіткої заборони, яка завадила би президенту помилувати себе самого
У Конституції США немає чіткої заборони, яка завадила би президенту помилувати себе самого / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Після штурму Капітолію прихильниками Дональда Трампа, який, на думку багатьох політиків і експертів, підбурював їх до цього, тема помилування Трампом самого себе актуалізувалася з подачі американських ЗМІ, зокрема The New York Times.

Газета з посиланням на свої джерела повідомила, що Трамп обговорював таку можливість з своїми помічниками після виборів і в останні тижні. Заговорював він про це після заворушень, NYT не повідомляє. Однак, мабуть, на думку авторів, міг би, тому вони вирішили нагадати про це.

Насправді норму про помилування Дональд Трамп крутить у руках ще з початку каденції — з 2017 р., у зв'язку з розслідуванням Роберта Мюллера.

Що це за норма і в чому її суть?

Другий пункт другої статті Конституції США свідчить, що президент має право помилування. Існує чотири категорії: повне помилування, скорочення або скасування кримінального покарання, звільнення від зобов'язань на кшталт виплати штрафу, відстрочка реалізації вироку. Президент не зобов'язаний вказувати причину помилування.

Це право поширюється тільки на федеральні злочини, за винятком тих, які могли б послужити причиною для імпічменту. Злочинів, які розслідують правоохоронні органи штатів, воно не стосується.

Правом помилування американські президенти широко користувалися з самого заснування Сполучених Штатів — від Джорджа Вашингтона і Томаса Джефферсона і до Джорджа Буша-молодшого, Барака Обами і самого Дональда Трампа.

Реклама на dsnews.ua

Внести таку норму в Основний Закон на Конституційному конвенті в 1787 р. запропонував перший міністр фінансів США Олександр Гамільтон, запозичивши її у Великобританії, де монархи здавна прощали своїх підданих, проявляючи таким чином своє милосердя.

Більшість батьків-засновників підтримали пропозицію Гамільтона. Хоча були і критики.

Наприклад, делегат з Пенсільванії і один з авторів Білля про права Джордж Мейсон, який вважав, що президенту не можна надавати таке право, оскільки є ризик, що він помилує людей, які вчинили злочин за його ж вказівкою або в його інтересах.

До Мейсона не прислухалися. Право помилування з'явилося в Конституції, і за прикладом британських монархів американські президенти з його допомогою в більшості випадків намагалися згладити гострі кути.

Ось кілька прикладів з історії США — при батьках-засновниках і в XX-XXI ст. :

  • Вашингтон у 1795 р. помилував двох призвідників "Повстання через віскі" — бунту фермерів проти федерального податку на міцні спиртні напої.
  • Джефферсон у 1800 р. пробачив всіх засуджених за законом про підбурювання до заколоту 1798 р.
  • Буш-молодший у 2007 р. пом'якшив вирок своєму помічникові і голові адміністрації Діка Чейні Льюїсу Ліббі, звинуваченого в лжесвідченні в справі про витік інформації в ЦРУ.
  • Обама, в свою чергу, в 2017 р. помилував Челсі Менніг, засуджену військовим трибуналом за слив секретних документів WikiLeaks.
  • Трамп же надав повне помилування вищезазначеному Ліббі, а також недавно пробачив свого радника з нацбезпеки Майкла Флінна, який зізнався в неправдивих свідченнях; і колишнього голову виборчої кампанії Пола Манафорта.

За кілька днів Трамп помилував пів сотні людей, серед яких були і люди його оточення, і ті, за кого попросили спонсори або соратники.

Що спонукало всіх замислитися над тим, а чи не має наміру Трамп помилувати свою сім'ю, адвоката Руді Джуліані і себе до купи? Тим більше що, за даними ЗМІ, він це вже обговорював.

Але! Прецедент помилування президента США в історії цієї країни був лише один — це Річард Ніксон. І він зробив це не сам. Індульгенцію йому виписав віцепрезидент Джеральд Форд, однак не тоді, коли цього хотів Ніксон, а через місяць після того, як Вотергейтський скандал, що набирав обертів, змусив 37-го президента поступитися кріслом своєму заступнику.

Так що до Трампа, якщо він все ж на це зважиться, ще ніхто з президентів США не застосовував право помилування відносно власної персони. Ніксон опрацьовував цей варіант, але юристи сказали, що він зіткнеться з юридичними наслідками.

Насправді Конституція США не містить заборони на помилування президентом самого себе.

У той же час помилування самого себе порушило б ключовий принцип — ніхто не може бути суддею у власній же справі.

Для Трампа в цій ситуації виходом було б скористатися 25-ю поправкою і тимчасово піти у відставку через недієздатність, щоб його помилував віцепрезидент Майк Пенс.

Тільки шляхи-дороги Трампа і Пенса в зв'язку зі штурмом Капітолію вже розійшлися. Є ризик, що Пенс зробить з Трампом як Форд з Ніксоном, або зовсім не побажає звільняти президента від відповідальності за можливі федеральні злочину.

Тому-то Дональд Трамп, якому явно вже нічого втрачати, гіпотетично міг би спробувати провернути цю конституційну аферу, щоб уберегтися від звинувачень у підбурюванні до заколоту, закликах до держперевороту або розпалювання ненависті. Та й ще багато чого, що може бути приховано від наших очей за дверима Овального кабінету. Якщо йому вдасться, це буде casus belli.

    Реклама на dsnews.ua