• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Вибори в Росії. Путіну пора змінювати партію і "включати Сталіна"

Незважаючи на тотальну зачистку поля, російські вибори виявилися не позбавлені інтриги. У наших сусідів настає час політичних "новачків"
Реклама на dsnews.ua

У Росії завершився Єдиний день голосування". Вибори пройшли в 27 регіонах, у 16 з яких вибирали губернаторів. У Москві обирали депутатів Мосміськдуми, але опозиційні кандидати до голосування допущені не були. Тим не менш "Єдина Росія", хоча і не програла вибори в Моссовет, отримала більшість в один голос.

Зрозуміло, все проходило в кращих російських традиціях, з відкритим вкиданням бюлетенів, для чого традиційно використовують вчителів як найбільш аморальну категорію населення, легко і майже безкоштовно йде на все, з нападами на спостерігачів і з іншої брудом, яка традиційно супроводжує будь-які вибори в Росії. Явка була низькою, в середньому в районі 30%, загальний настрій - на рідкість нудним. Але була і нова деталь - "розумне голосування", запропоноване Навальний і його прихильниками - "голосуйте за кого завгодно - тільки не за єдиноросів, але все-таки голосуйте, щоб ваш бюлетень не використали без вас" , - спрацювало. Єдинороси тотально здали позиції по всій Росії, точніше, скрізь, де не змогли прикрити своє фіаско вкиданнями. Це ще не програш - але вже й не "140% голосів за ЕР".

Звичайно, криза "Єдиної Росії" розпочався не вчора. Найбільш далекоглядні чиновники давно почали дистанціюватися від "Партії шахраїв і злодіїв". Але такого великого провалу у ЕР-Пжів ще не було.

З одного боку, можна констатувати, що "крига скресла". З іншого, рушив він все-таки якось боязко. По-перше, масових вкидань ніхто не відміняв, і велика кількість шахраїв і злодіїв, включаючи Олександра Беглова, губернатора Петербурга, де, як і належить колиски путінізму, вибори були тотально сфальшовані, все-таки записав собі перемогу. По-друге, з альтернативами Пжів все виглядає досить блідо. Незважаючи на те, що пропозиція про "розумному голосуванні" виходило від Навального, його основними бенефіціарами стали КПРФ і ЛДПР. Втім, навіть так звані демократичні кандидати", які пробилися в зовсім незначній кількості - "Яблуко", "Справедлива Росія" і самовисуванці, старі Навальним, можуть бути названі "демократичними" тільки дуже і дуже умовно.

Загалом, ніякого дива не сталося. Так, вибори підтвердили невдоволення Путіним і втома від нього, а також відторгнення виборцями самого бренду "Єдиної Росії", що вже давно не є новиною. Але одночасно вони продемонстрували і повна відсутність по-справжньому демократичних альтернатив.

Російське суспільство глибоко просякнуто тоталітаризмом і майже невиліковно, у всякому разі, гарантовано невиліковно протягом життя як мінімум двох поколінь. У ньому просто немає сьогодні запиту на демократію, і навіть умовно-прозахідна частина населення великих міст, вважається за російськими мірками "демократично орієнтованої" і складова навіть у містах-мільйонниках абсолютна меншість, може бути названа прихильниками демократії лише з величезними застереженнями.

Таким чином, на порядок денний все більш виразно виходить заміна Путіна, а також оточуючих його декорацій: ближнього кола "пітерських" і найбільш одіозних структур, включаючи ЄР. Сам Путін, звичайно, буде проти, але система їм легко пожертвує, а наростання критики на адресу Путіна, навіть у ще недавно абсолютно лояльних йому ЗМІ говорить про те, що така заміна поволі готується. Інше питання, яким буде Постпутин.

Реклама на dsnews.ua

Очевидно, що Постпутин буде відповідати запитом більшості росіян незалежно від того, яким буде формальний механізм його заміни. По суті ж, він буде приведений до влади одночасно і демократичним і директивним шляхом. Його неминуча директивність, виражена в призначенні зверху, "ось вам новий цар, служіть йому вірно", буде демократично відповідати реальному запитом російського населення на поставленого над ними царя. Без такого запиту система російської влади розсипалася б в пил за кілька діб, оскільки навіть сама жорстока диктатура завжди спирається на мовчазна згода більшості з тим, що саме така форма правління найбільш доречна і бажана.

Що ж стосується фігури Поспутина, то в Росії зараз сильно виріс запит на реінкарнацію Сталіна - і саме такого царя росіяни, до їх повного захоплення, і отримають. Ймовірно, це станеться вже досить скоро, в найближчі рік-два. Так що ні про яке розвороті наших північних сусідів у бік демократії в найближчій перспективі немає й мови.

Для України це означає крайню небажаність будь-якого зближення з Москвою в будь-якій можливій сфері. Незалежно від того, як скоро зміниться влада в Кремлі, і хто персонально прийде на зміну Путіну, найкращим курсом для нас є максимальне відчуження і послідовне згортання будь-яких зв'язків з Росією, - економічних, політичних і культурних, якими б вигідними, природними та історично зумовленими вони не здавалося. Оскільки не тільки Пжів і Путін, але і будь-які кремлеорганические з'єднання вкрай токсичні для будь-якої демократії, як горезвісний "Новачок", - а для слабкої демократії вони токсичні втричі.

Те, наскільки небезпечним може бути вірус Пжів і породжене ним бажання перейти від популізму до диктатури, ми спостерігаємо в Україні вже сьогодні. Безумовно, близькі контакти з росіянами не на користь нікому з українців - ні гумористам, ні політикам, ні простим виборцям.

    Реклама на dsnews.ua