• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 41
Спецпроєкти

Перша жінка на цій посаді: у США померла колишня держсекретарка Мадлен Олбрайт

Померла перша жінка, яку очолила Держдепартамент США, Мадлен Олбрайт. Їй було 84 роки

Мадлен Олбрайт
Мадлен Олбрайт / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Представник Держдепартаменту повідомив журналістам, що Олбрайт померла від раку, передає "ДС" із посиланням на ВВС.

"Вплив, який вона справила на цю будівлю (будівлю Держдепу — "ДС"), відчувається кожен Божий день", — додав він.

Також про смерть Олбрайта повідомила сім'я колишнього держсекретаря, уточнює CNN.

1997 року вона стала першою жінкою в історії Сполучених Штатів на посаді Державного секретаря. Вона обіймала цю посаду до 20 січня 2001 року — закінчення другого президентського терміну Білла Клінтона.

Під час каденції Олбрайт відбулися доленосні зміни у дипломатичних відносинах між Україною та США, а також у Східній Європі, колишній Югославії та Росії. Вона була прихильницею жорсткої зовнішньої політики США та застосування військової сили у разі, якщо дипломатія недостатньо переконлива.

У 2000 році Олбрайт двічі приїжджала (у лютому та квітні) з офіційним візитом до Києва і закликала тодішню владу дотримуватися демократичних процедур у виборах. Американська влада тоді намагалася встановити тісні зв'язки з Україною задля підтримки демократичних та ринкових реформ, незважаючи на корупційний скандал із експрем'єр-міністром Павлом Лазаренком, який залишив країну та був заарештований у США.

Проте після викрадення та вбивства засновника "Української правди" та журналіста Георгія Гонгадзе 16 вересня 2000 року, відносини між Україною та США охолонули, а рівень спілкування між офіційними особами суттєво знизився. США різко засудили кричущий випадок зникнення журналіста та затягування розслідування його справи.

Під час перебування Олбрайт на посаді в 1999 році до НАТО вступили країни, які під час Холодної війни входили до "соціалістичного табору": Польща, Чехія та Угорщина.

Вона також стала свідком зміни політичного режиму в Росії та суттєвих змін у її зовнішній політиці, зокрема: оголошення дефолту Росії 1998 року, переходу влади від президента РФ Бориса Єльцина до Володимира Путіна, початку другої чеченської війни у серпні 1999 року. Крім того, політик застала дивну аварію російського підводного човна "Курськ" та подальшу неадекватну реакцію влади РФ, а також скандали з причетністю російських спецслужб до вибухів у житлових будинках у низці міст федерації.

Олбрайт була залучена до дипломатичних зусиль щодо припинення воєн та громадянських конфліктів у країнах колишньої Югославії, зокрема, до реалізації Дейтонських угод у Боснії та Герцеговині. За словами істориків, саме вона переконала Клінтона залучити війська країн НАТО для захисту албанців Косово від можливих етнічних чисток та геноциду з боку сербів.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua