• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Пінг-понгова дипломатія в Сирії. Як Китай видавлює США з Близького Сходу

Китай поступово нарощує свою присутність на Близькому Сході. У тому числі завдяки відмові США від активної зовнішньої політики в регіоні

Китай починає нову "пінг-понгову дипломатію" на Близькому Сході/Beth Cortez-Neavel/Flickr
Китай починає нову "пінг-понгову дипломатію" на Близькому Сході/Beth Cortez-Neavel/Flickr
Реклама на dsnews.ua

Експерт з політики Китаю на Близькому Сході, в Південній і Центральній Азії Софі Зінсер в статті для The Diplomat висловлює думку, що Китай вирішив знову застосувати пінг-понг-дипломатію. Тільки вже відносно Близького Сходу, а не США.

На Близькому Сході можна спостерігати, як Китай в рамках своєї стратегії м'якої сили починає нову "пінг-понгову дипломатію". Як тільки відновляться авіаперельоти, 11-річна сирійська зірка настільного тенісу Хенд Заза обміняє свою довгострокову олімпійську мрію 2020 р. на короткострокову китайську. Кілька місяців тому Заза повинна була стати наймолодшою спортсменкою Олімпійських ігор 2020 р. в Токіо. На початку березня вона потрапила на перші шпальти газет завдяки перемозі над Маріаною Саакян з Лівану, яка старша за неї на 31 рік, на кваліфікаційному олімпійському турнірі з настільного тенісу в Західній Азії в Аммані (Йорданія). І оскільки Олімпійські ігри були перенесені на 2021 р., Китайський олімпійський організаційний комітет запросив Зазу в Китай для тренувань з кращими гравцями країни, після чого вона зіграє вже в Токіо.

У ролику китайського каналу CCTV, який широко розійшовся по соцмережі Weibo, китайським глядачам була показана історія успіху Зази. Там є кадри її перемог за столами по всьому Близькому Сходу. Після перемоги в Лівані в лютому минулого року Хенд заради участі в Олімпійських іграх тренувалася у своєму рідному місті Хама по три години на день, шість днів на тиждень. Коли у неї поцікавилися її переїздом в Китай, Заза зазначила, що з нетерпінням чекає напруженої гри за новими столами, додавши: "Я з нетерпінням чекаю поїздки... Я просто не можу дочекатися!" Відео закінчується твердженням Зази про те, що найкращим у світі гравцем в пінг-понг є китайський спортсмен і її кумир Дін Нін. Ця заява дуже сподобалася багатьом користувачам. Вони підтримали Зазу коментарями 加油 ( "Цзяюй!", тобто "піднажми!", поширена в Китаї фраза для підтримки і схвалення). Користувачі Weibo також похвалили Дін Ніна за те, що йому вдається завойовувати фанатів по всьому світу.

Немає нічого дивного в тому, що Заза так захопилася Китаєм. Це визнаний світовий оплот кращих гравців в настільний теніс. За останні 60 років китайська команда з настільного тенісу виграла понад 230 золотих медалей і розробила трирівневу систему навчання, що фінансується державою, за участю місцевих організацій, провінційних шкіл настільного тенісу та національної збірної з кращими тренерами світу. Настільний теніс в Китаї — дуже популярний, національний вид спорту. І він забезпечує китайську культуру такими іконами, як той самий Дін. Тренуючись в Китаї, Заза увійде в найелітніший у світі клуб настільного тенісу.

З оглядкою на турбулентні нині відносини між США і Китаєм подорож Зази змушує згадати інші міжнародні відносини, також побудовані на настільному тенісі. Дружнє спілкування американського гравця Глена Коуена і китайського Чжуан Цзедуна підштовхнуло Національний комітет з американо-китайських відносин до рішення запросити в квітні 1971 р. американських дипломатів в Пекін. Дружба, яка переросла в політичну акцію, завершилася приїздом Річарда Ніксона до Пекіна в 1972 р. Журнал Time назвав той найважливіший політичний епізод "Звук цієї подачі почули в усьому світі" (Ping heard round the world).

Хоча, здається, поки що рано говорити про те, чи планує Китай аналогічним чином перетворити Зазу в символ дипломатичних контактів з Близьким Сходом загалом. Однак китайська мрія 11-річної дівчинки є ілюстрацією геополітичного зсуву на Сході, коли США, які досі домінували, поступаються дорогою Китаю. Аналітики з Західного Китаю і Близького Сходу дуже часто не розрізняють політичну і економічну роль Китаю в різних країнах Близького Сходу, оскільки вона стосується виключно інвестицій у видобуток корисних копалин або експорт технологій у сфері чистої енергії. У цьому контексті термін "Близький Схід" зазвичай використовується тільки для позначення жменьки країн регіону, які отримують від Китаю величезні інвестиції в енергетику, включаючи монархії Перської затоки, Іран і з недавнього часу — Єгипет.

І все ж подорож Зази відкриває завісу таємниці над менш очевидними і довготривалими планами Китаю на Левант — регіон, куди входять Сирія, Ліван, Йорданія, Ізраїль і Палестина. Хоча китайсько-сирійські дипломатичні відносини йдуть в 1956 р., Китай лише недавно вийшов на передній план у Леванті, оголосивши в Сирії в 2018 р. про виділення $15 млн для Палестини, а ще $91 млн — Йорданії, Лівану, Сирії та Ємену. Хоча ці суми здаються значними, вони незначні в порівнянні з мільярдами інвестицій Китаю в країни Перської затоки, але обіцянка Сі, яку він дав в 2018 р., більше схожа на обіцянку розвивати відносини, ніж на сміливі стратегічні інвестиції.

Реклама на dsnews.ua

Сирія дуже відрізняється від інших левантійських країн тим, що громадянська і гібридна війни, які тривають майже десятиліття, продовжують спустошувати країну, в результаті чого 5,5 млн сирійців втекли за кордон і понад 6,1 млн стали внутрішньо переміщеними особами. І хоча Сирія є найбагатшою нафтою країною в Леванті, її потенційні 2,5 млрд барелів запасів все-таки менше, ніж, наприклад, 257 млрд Саудівської Аравії. Незважаючи на відносно скромні обсяги нафти і інтенсивний конфлікт, Китай залишається головним кандидатом в тендерах на відновлення сирійської інфраструктури. Ймовірним безпосереднім стимулом для Китаю до продовження розвитку відносин з режимом Асада в Сирії є розвиток "індустріального порту", який об'єднає Червоне море, Аравійське море і Перську затоку з китайським проєктом "Один пояс, один шлях" (BRI -Belt and Road Initiative).

Поки ж Китай бачить свою роль в Леванті як парламентера з питань розвитку, який готовий працювати з будь-яким режимом заради досягнення цілей BRI, при цьому здійснюючи незначні інвестиції для стабілізації відносин в країнах регіону. Таким чином, Китай заповнює вакуум, який утворився через відмову США від більш активної зовнішньої політики в регіоні. Китай також активно допомагав Сирії і в час пандемії Covid-19. У квітні 2020 р. Пекін передав Дамаску першу партію медичної допомоги, включаючи 2016 комплектів тестів на Covid-19 і кілька одиниць медичного обладнання. Дипломати обох країн в серпні обговорювали наступні поставки.

Незалежно від того, які підходи до надання зовнішньої допомоги із застосуванням м'якої сили використовує Китай для зміцнення своєї присутності в Леванті, вони, схоже, схиляють громадську думку на користь Китаю. У звіті німецької організації Konrad-Adenauer-Stiftung eV (KAS) за липень 2020 р. зазначається, що переважна більшість левантійців позитивно ставляться до допомоги Китаю в боротьбі з пандемією. А якщо поглянути ширше, то багато громадян країн Близького Сходу і Північної Африки зі значно більшим оптимізмом оцінюють перспективу формування більш тісних відносин з Китаєм після Covid, ніж до пандемії. Така реакція на м'яку силу Китаю, яку він застосовує в контексті Covid-19, повною мірою відповідає тому, що аналітик Джессі Маркс назвав "конкуренцією без конфронтації". Зовнішньополітична стратегія Китаю на Близькому Сході може змінити баланс сил у всьому світі, який історично більше схилявся на користь США.

З огляду на розвиток відносин між Китаєм і Близьким Сходом, дипломатія в період після Covid визначить майбутнє Китаю завдяки жителям Близького Сходу і країн, що розвиваються, загалом. Отже, запрошення Хенд Зази в Китай можна інтерпретувати як дипломатичний акт, який є редукцією багатостороннього підходу Китаю до ведення дипломатії на Близькому Сході, яка включає в себе соціальні, економічні та енергетичні інтереси. Якщо Китай хоче зміцнити свої лідируючі позиції як світового лідера після пандемії Covid-19, йому необхідно побудувати стабільні відносини з Близьким Сходом, зберігаючи темпи застосування м'якої сили в Леванті. Можливо, за допомогою пінг-понгової дипломатії або чогось схожого.

    Реклама на dsnews.ua