• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Питання членства України та Грузії в НАТО вирішуватимуть без Росії, — Столтенберг

Реклама на dsnews.ua

Росія не має права втручатися в рішення інших суверенних держав, в тому числі України і Грузії, про вступ до НАТО

Про це під час віртуальної дискусії в рамках Паризької школи міжнародних справ заявив генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Йенс Столтенберг, повідомляє "ДС" з посиланням на "Укрінформ".

«Всі країни Європи підписали Гельсінський заключний акт і багато інших документів, які чітко визначають, що всі країни мають суверенне право обирати власний шлях, як і те, в яких організаціях з безпеки такі країни хотіли б брати участь, а в яких – ні. Це очевидно», — зазначив Столтенберг.

Він нагадав, що набуття членства в НАТО свого часу було суверенним рішенням країн Східної Європи. При цьому НАТО нікого і ніколи не змушувало до вступу.

«Ми ніколи не примушували країни приєднуватися до НАТО… Для мене є провокаційною сама постановка питання щодо права суверенних держав вирішувати власне майбутнє. Це шлях до визнання системи сфер інтересів, у якій великі держави мають певні права визначати долю сусідів… Ми не хочемо повернення до такого світу. Нам потрібен світ, заснований на правилах, на повазі до держав, незалежно від їхнього розміру, розміру їхніх збройних сил або економіки», — зазначив генсек НАТО.

Він висловив переконання, що компроміси в таких фундаментальних питаннях могли б стати дуже небезпечними для всього світу.

«Якщо Грузія хоче стати членом НАТО, це не питання Росії – зупиняти її. Стане Грузія членом НАТО чи ні – це питання, які будуть вирішувати Грузія і члени Альянсу, і ніхто інший. Це не справа Росії. Те, що вони зробили в Абхазії, у Південній Осетії, порушивши територіальну цілісність Грузії як суверенної держави, є неприйнятним. Це ж стосується, безумовно, й України. Незаконна анексія Криму, дестабілізація Донбасу — все це є порушенням фундаментальних принципів на шляху до побудови мирного та стабільного світу», — підкреслив Столтенберг.

Він додав, що НАТО бачить свою роль в тому, щоб допомогти обом країнам в розвитку можливостей, в реформах.

Як повідомляла "ДС", раніше міністр оборони Андрій Таран заявив, що Україна має намір домогтися отримання Плану дій щодо членства в НАТО в 2021 році.

На саміті НАТО в 2021 році буде розглянуто питання повернення до "політики відкритих дверей", в тому числі — надання Грузії Плану дій щодо членства в Альянсі.

    Реклама на dsnews.ua