• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Невиправданий ризик. Чому Австрія оголосила війну угорсько-російської АЕС

АЕС "Пакш", яку будує "Росатом", буде стояти на активній лінії сейсмічного розламу

Атомна елетростанція "Пакш" (Paks)
Атомна електростанція "Пакш" забезпечує близько 50% виробництва електроенергії в Угорщині. Два нових реактора будуть російського виробництва / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Журналістка EUobserver Естер Залан в своїй статті підняла тему спірної угорської АЕС, розширенню якої прагнуть перешкодити і екологи, і влади сусідніх країн.

Федеральне агентство з питань навколишнього середовища Австрії висловило стурбованість з приводу атомної електростанції "Пакш II", яку побудує Росія, заявивши, що вона розташована якраз на активній лінії сейсмологічного розламу.

Відповідний звіт агентства підсилює нинішні побоювання щодо питань безпеки в регіоні у зв'язку з розширенням АЕС "Пакш" — проекту, який активно просуває уряд прем'єр-міністра Віктора Орбана.

"На підставі наукових доказів не можна остаточно виключати можливість постійного зміщення поверхні на місці "Пакш II". Тому місце будівництва "Пакш II" слід вважати непридатним", — йдеться в звіті, опублікованому минулого місяця.

Автори доповіді також висловлюють стурбованість з приводу процесу затвердження місця будівництва, оскільки в дослідженні, проведеному компанією Paks II Ltd., що послужила базисом для видачі дозволу, "відсутні відповідні дані".

У звіті також відзначається, що, відповідно до угорського законодавства, "постійний зсув поверхні" має бути "остаточно виключений науковими доказами", перш ніж місце будівництва можна буде визнати відповідним.

Угорське агентство з атомної енергії (HAEA), відзначається в документі, ліцензувало майданчик для АЕС "Пакш II" в 2017 р., незважаючи на "потенційну невідповідність" угорськими законами і проблеми з безпекою.

Реклама на dsnews.ua

Угорщина хоче доповнити атомну електростанцію "Пакш", що має чотири блоки, побудовані в 70-х рр., двома реакторами російського виробництва, кожен потужністю 1,2 гігават.

Велику частину вартості проекту (12,5 млрд євро), що реалізується російською держкорпорацією "Росатом", перекриває російський кредит в розмірі 10 млрд євро.

Цей проект, який "Росатом" в 2014 р. виграв без конкурсу, часто вважають доказом теплих відносин між Орбаном і президентом Росії Володимиром Путіним.

Заборонена зона

"Якщо вивчити рішення Угорщини, в якому наведені умови отримання дозволу на будівництво, а також результати дослідження місця будівництва, стає ясно, що строїти там не можна і є "невідповідність угорському законодавству", — сказав в коментарі EUobserver представник Федерального агентства з питань навколишнього середовища Австрії Франц Майстер.

"Paks II Ltd." застосувала "творчий підхід". Проведені дослідження показали, що ділянка не придатна. Угорська влада повинна відкликати дозвіл, а "Пакш II" слід пошукати інше місце ", — додав він.

"У тому місці лінія розлому якраз проходить через будівельний майданчик", — сказав Майстер.

Майстер додав, що є загроза і для діючих чотирьох блоків "Пакш Пакш I" з огляду на близьке розташування до лінії розлому, нехай там і реалізували ряд заходів, спрямованих на зниження ризиків.

Міністерство навколишнього середовища Австрії в свою чергу закликало владу Угорщини провести більш ґрунтовні експертні обговорення з цього питання в рамках двосторонньої угоди про ядерну безпеку.

"Ми зібрали переконливі докази того, що необхідно обговорити ще одне важливе питання, пов'язаний з сейсмічною безпекою майданчика "Пакш", — сказав EUobserver представник міністерства Андреас Молін, що відповідає за ядерні питання, додавши, що поки все ж рано робити якісь висновки.

"Ми вважаємо, що привід для занепокоєння є", — сказав він, додавши, що вони вже направили результати дослідження в Управління з атомної енергії Угорщини (HAEA).

"Ми зможемо зробити висновки щодо будь-яких ризиків, пов'язаних з цим об'єктом, тільки після обговорення цього питання в двосторонньому форматі, на експертному рівні. Однак поки ж ми насправді вважаємо за необхідне приділити цьому питанню максимум уваги", — сказав Молін.

За його словами, приблизно чотири роки тому його міністерство запустило проект, в рамках якого технічні експерти оцінювали всі наявні дані про місце будівництва.

HAEA, коли його попросили прокоментувати ситуацію, в свою чергу послався на свій прес-реліз від 2017 року, коли вже озвучувалися побоювання з приводу проекту.

У той же час аналіз, проведений в процесі ліцензування, "не виявив ніяких нових факторів ризику в порівнянні з попередніми дослідженнями, не було виявлено ніяких свідчень непридатності об'єкта", і що тоді були оприлюднені технічні рішення можливих ризиків.

"В цілому, інформація, представлена під час процедури отримання дозволу на будівництво, і її багаторівневий аналіз підтвердив відповідність вимогам законодавства", — і HAEA разом з органами місцевої влади видали дозвіл на будівництво.

У ньому також зазначалося, що в 1990-х рр. угорські та іноземні експерти прийшли до висновку, що доказів наявності активної лінії розлому під "Пакш I" ніяких немає. І регулятор додав: для захисту від землетрусу були виконані відповідні заходи безпеки.

Підкреслював він і те, що відповідність вимогам підтвердили стрес-тести ЄС, проведені після аварії на Фукусімі в 2011 р.

Страхи депутатів Європарламенту

Питання безпеки недавно підняла і група з шести "зелених" депутатів Європарламенту.

За їхніми словами, "в процесі затвердження місця розташування АЕС "Пакш II" спостерігається значна невідповідність між результатами, отриманими в результаті фундаментальних досліджень ризику землетрусу на ділянці, і офіційною заявкою, поданою компанією MVM II для затвердження місця будівництва".

Відзначимо, MVM Paks II Ltd. в 2014 р. відокремилася від енергетичної компанії MVM Group і перейшла під контроль нового власника — Hungarian National Asset Management Inc. Це організація Міністерства національного розвитку, що продає права власності на державні активи, що забезпечує, згідно з її сайту, майже 50% річного ВВП Угорщини.

Депутати Європарламенту, в свою чергу, хочуть знати, чи має намір Єврокомісія "організувати незалежну оцінку угорського процесу затвердження місця розташування".

Член Європарламенту Австрії Томас Вайц, один з підписантів звернення до ЄК, сказав EUobserver, що "плани Орбана з розширення атомної електростанції настільки ж хиткі, як і сейсмічні розломи, на яких стоїть "Пакш".

"Будівництво цієї атомної електростанції з багатьох причин ніколи не можна було схвалювати. Зараз з'явилися докази того, що на території "Пакш" є високий ризик землетрусів. Це відноситься не тільки до розширення АЕС, але і до чотирьох діючих енергоблоків. Її розширення потрібно негайно зупинити. комісію ЄС не повинні плутати шаради Орбана і вона повинна діяти негайно ", — сказав він.

Фінансовий же аспект майбутнього проекту Комісія розглянула ще в 2017 р., зробивши акцент на держдопомогу, і схвалила в 2017 р.

У 2018 р. Австрія подала в суд на Комісію ЄС через видачу дозволу на розширення АЕС "Пакш", і це справа все ще знаходиться на розгляді в суді.

Офіційний представник ЄС повідомив, що Комісія спілкується з владою Угорщини, щоб дізнатися "їх позицію по отриманим результатам і їх висновки".

Ліцензування ядерних об'єктів, включаючи їх розміщення, є зобов'язанням кожної держави-члена, а Комісія не має повноважень втручатися в рішення про ліцензування за окремими проектами, додав чиновник.

"Відповідальність за ядерну безпеку ядерної установки лежить на власнику ліцензії під контролем компетентного регулюючого органу, в даному випадку Управління з атомної енергії Угорщини", — сказав представник ЄС.

"Питання в тому, чи зможе Угорщина сама жити з цим об'єктом наступні 60 років", — сказав в свою чергу Майстер.

Орбан призначатиме головного по атомній енергетиці?

Paks II Ltd. подала заявку на отримання ліцензії на будівництво в HAEA 30 червня минулого року. У регулятора є 12 місяців для прийняття рішення з можливістю продовження терміну ще на три місяці.

Минулого місяця угорські ЗМІ писали, що уряд запропонував внести законодавчі поправки, щоб вивести виробництво атомної енергії в Угорщині з-під контролю громадськості, надавши HAEA більше незалежності.

Пропоновані поправки також дадуть Орбану можливість призначити главу HAEA на термін не менше дев'яти років без конкурсу. Ця пропозиція надійшла після того, як попередній президент HAEA несподівано пішов у відставку в квітні, не надавши жодних офіційних пояснень.

    Реклама на dsnews.ua