• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.5
Спецпроєкти

Золота середина. Чому зустріч Трампа і Зеленського може зірватися

Дональд Трамп може скасувати зустріч з метою обернути це проти демократів
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У будівлі ООН в Нью-Йорку в середу, 25 вересня, о 21:15 за київським часом почнуть зустріч президент України Володимир Зеленський і американський лідер Дональд Трамп. Пройдуть переговори гладко і чи відбудуться взагалі, враховуючи, що одночасно з цим Демпартія США зважилася, на перший погляд, на серйозне підвищення ставок? Правда, якщо придивитися, здебільшого воно виткане з блефу, покликаної максимально роздути інформаційний міхур. Мова про запуск процедури імпічменту. Точніше, про оцінку ситуації і всіх наявних фактів, щоб зрозуміти, чи варто взагалі запускати процедуру імпічменту.

Поки ж її запуск, нехай і на словах, бачиться вишенькою на торті, спеченном демократами в якості будь-ніякої реакції на розгорівся скандал з вірогідним наданням тиску Трампом на Зеленського з приводу продовження розслідування в відношенні екс-віце-президента Джо Байдена і його сина Хантера. Вірніше, таким чином Демпартія визнала розумним відповісти на відмову адміністрації Трампа надати Конгресу можливість ознайомитися зі скаргою генинспектору Нацрозвідки її співробітника, ознайомився, за даними ряду ЗМІ, з розмовою американського та українського президентів. Білий дім, зауважимо, цілком законно відмовляється ділитися з конгресменами текстом скарги на президента США, і Демпартії залишається лише сподіватися на інформаційний сплеск після слухань 26 вересня за участю цього самого генерального інспектора та в. о. Нацрозвідки. Привид імпічменту ж покликаний посилити медіакампанію. По своїй суті це відверта піар-акція "ослів", від якої віє відчаєм.

До речі, як пише The Washington Post, Трамп сам за фактом запустив цей процес у Палаті представників, коли визнав, що в контексті боротьби з корупцією в Україні піднімав тему з Байденами у спілкуванні з Зеленським. Газета зазначає, що піднялася слідом за цим хвиля змусила когось з представників розвід спільноти підняти горезвісну скаргу, подану ще 12 серпня. Як наслідок, демократи вирішили пробувати свої сили в відсторонення президента. Чому, власне, за даними WP, без відома Трампа намагалися перешкодити безліч співробітників адміністрації, працюючи над зривом зустрічі з Зеленським, під час якої, як вони побоювалися, їх бос може продовжити тиснути на українського президента.

Тепер, коли наслідки, яких боялися джерела газети, вже де-факто трапилися, може зірватися зустріч Трампа і Зеленського? Швидше ні, ніж так, але все ж слід розглянути такий сценарії, а також його потенційні причини та наслідки.

Варто відзначити, що заслугою демократів скасування переговорів може бути лише побічно. Давно відомо, що Трамп, може, і відрізняється імпульсивністю та інфантильністю, але тактично часто діє правильно і дуже успішно, не соромлячись ламати через коліно ті норми і традиції, які можна зламати. Тому, швидше за все, зрив зустрічі буде результатом контргри Трампа проти Демпартії.

Приводи для скасування зустрічі

По-перше, президент США може оголосити, що вирішив почекати з переговорами з Зеленським, щоб не давати опонентам підстав стверджувати, що від тиску по телефону і через посередників Трамп перейшов до тиску і спробам спотворити українського президента-неофіта особисто. Так сказати, загнав юного президента у кут і задавив авторитетом. Немає, мовляв, це все fake news і no collusion (не було змови) вже з Зеленським.

Реклама на dsnews.ua

По-друге, Трамп також може обгрунтувати скасування зустрічі некомфортними умовами її проведення, за що, мовляв, дякуйте демократів, які влаштували істерику з-за безневинного телефонного дзвінка. "Так що, пане Зеленський, давайте відійдемо вбік, поки вони шумлять, і домовимося про нову зустріч".

По-третє, Трамп може перевести нинішній скандал в площину повноважень президента Сполучених Штатів і перешкоджання їх здійсненню. Зазначимо, як і в Україні, прерогативою глави американської держави є реалізація зовнішньополітичного курсу країни. Зовнішня політика виступає продовженням політики внутрішньої у всьому світі, і особливо в Штатах. Це аксіома для Білого дому і Конгресу. Але дії кількох представників останнього заважають президенту цю зовнішню політику проводити. Таку аргументацію, тільки на своїй манер Трамп може презентувати громадськості, заздалегідь пояснюючи подальше загострення свого конфлікту з Палатою представників.

Ну і, по-четверте, причина зриву зустрічі може бути досить прозаїчною і також трагічною, щоб ні у кого не виникало сумнівів і бажання в чомусь звинуватити президента. Наприклад, повідомлення про мінування або стрілянина біля Білого будинку або ж лист з білим порошком, бомба поштою (привіт, Сезар Сайок!). Або, приміром, ще один ураган, який становить загрозу вже не для Алабами, а для Техасу. Головне, щоб були винесені уроки з історії з "синдромом доріана" і куплений білий маркер замість чорного.

Наслідки зриву зустрічі

Які наслідки можливого скасування переговорів з Зеленським для Трампа? Вони залежать в першу чергу від того, під яким конкретно соусом це подасть сам президент США і перехопить ініціативу у демократів. Якщо Трамп прийметься тріпати демократів за те, що влаштували істерику на середині дороги до президента України, то навіть можливі натяки, що зустріч зірвалася не просто так і у Трампа дійсно рильце в пуху, будуть непереконливими. Господар Білого дому, в свою чергу, візьме паузу, необхідну для оцінки позицій і переформатування своїх ударних сил.

Для Зеленського? Враховуючи, що його вже продинамили у Варшаві, так і з візитом до Вашингтона немає ніякої ясності, зрив переговорів з Трампом у Нью-Йорку буде неприємний. Особливо в плані іміджу за кордоном, так і себелюбства теж. У той же час, як і Трамп, Зеленський користується безмежною, всепрощаючою любов'ю виборця, не хоче вникати в усі тонкощі міжнародної, так і внутрішньої політики. На рейтингу будинку його фіаско не відіб'ється: "Це всі ті дивні американці, Вова. Не переживай. Ти найкращий президент".

Скасування зустрічі, може так статися, навіть буде на руку обом президентам. І Трамп, Зеленський і зацікавлені в діалозі, отже, переговори — справа часу. Вони можуть відбутися й пізніше. І, до речі, вже в Білому домі, коли шум уляжеться. Чому немає. Трамп тим самим отримає можливість познущатися над демократами, тицьнувши їм в обличчя українським президентом. Та й Зеленському це буде вигідно, оскільки зустріч відразу підвищиться статус — замість 45 хвилин в кулуарах Генасамблеї спілкування з лідером демократичного світу в Овальному кабінеті, святая святих американської державності.

    Реклама на dsnews.ua