• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Чому в Англії не почалася друга хвиля Covid-19

Сонце і ефективні заходи боротьби можуть стримувати поширення коронавіруса, але зі зняттям обмежень також зростає і загроза другої хвилі епідемії

C 4 липня паби, ресторани і кафе в Англії знову відкрили свої двері для клієнтів / Getty Images
C 4 липня паби, ресторани і кафе в Англії знову відкрили свої двері для клієнтів / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Автор New Scientist Клер Вілсон у своєму матеріалі намагається знайти відповіді на питання, чому у Великобританії, яка довго зволікала з введенням карантину цією весною, поки ще не почалася друга хвиля пандемії Covid-19.

C 4 липня паби, ресторани і кафе в Англії знову відкрили свої двері для клієнтів, а слідом за цим посипалися прогнози про другу хвилю Covid-19. Втім про нову хвилю говорять з тих пір, як в країні почали знімати обмеження, а вона так і не розпочалася. Але чи зміниться що-небудь тепер?

Вчені з незалежної консультативної групи з коронавірусу Independent SAGE неодноразово попереджали, що поспішне ослаблення обмежень в рамках карантину в Англії може призвести до зростання числа випадків захворювання.

11 травня британцям дозволили виходити на вулицю кілька разів на день для занять спортом, а деяким дозволили повернутися на роботу. У червні відкрилися магазини, які не мають критичної важливості для споживачів; діти повернулися до школи, а на вулицях з'явилися натовпи людей. В суботу були ослаблені правила соціального дистанціювання, знову запрацювали заклади, де їх гості можуть перебувати в приміщенні.

Заступник головлікаря Англії Дженні Харріс під час брифінгу для журналістів в минулий четвер допустила новий сплеск випадків у Великобританії: «Новий пік, ідентичний піку епідемії, не виключається».

В Англії обмеження скасовувалися швидше, ніж в інших регіонах Великобританії і в більшій частині Європи. В уряді заявляють, що така швидкість скасування обмежень виправдана, оскільки у Великобританії з квітня, коли щодня реєструвалися більше 8 тис. випадків захворювання, знижується їх кількість.

Однією з причин відсутності другої хвилі міг би бути колективний імунітет, коли більшість вже не схильна до вірусу і він припиняє поширюватися, але її можна відразу виключити. Стійкий імунітет до коронавірусу, за деякими оцінками, є у майже 60% населення, проте ряд досліджень, проведених в різних країнах, показали, що антитіла до цього вірусу є лише у 1-10% осіб, що обіцяє нову хвилю інфекції. «Схоже, що не так вже ми всі захищені, — зазначає Марк Вулхаус з Університету Единбурга. — Ми також не знаємо, як довго будуть захищені від повторного зараження люди з антитілами».

Реклама на dsnews.ua

Можливо, впоратися зараз з інфекцією допомогло літо, що наступило в Північній півкулі. За деякими даними, як і деякі інші респіраторні віруси, коронавіруси довше зберігають свою життєздатність, коли повітря прохолодніше і менш вологе, а в ході інших досліджень був виявлений взаємозв'язок між новими інфекціями і низькою вологістю. Однак, як і раніше, складно сказати, чи буде в коронавіруса сезонний цикл, як у грипу.

Гарна погода підштовхує людей до того, щоб більше часу проводити на відкритому повітрі, де вірус, швидше за все, буде знищений сонячним світлом або його віднесе вітром. Згідно з одним дослідженням з Китаю в 98% випадках надшвидкого поширення вірусу це відбувалося в приміщенні.

«Клімат може бути, а може і не бути чинником, але ми знаємо, що на відкритому повітрі поширення вірусу сповільнюється», — зазначив представник Independent SAGE Габріель Скаллі.

Можуть спрацьовувати і інші фактори, що впливають на зниження числа випадків. Приблизно половина летальних випадків у Великобританії припадала на будинки престарілих, однак зараз там діють куди більш ефективні методи боротьби з інфекціями.

Ще одне можливе пояснення полягає в тому, що люди, як і раніше, обережні. В рамках опитування, в якому брали участь більше 2 тис. британців, досліджувалося ставлення людей до карантину на початку квітня і в травні, і з'ясувалося, що більшість дотримується запобіжних заходів.

«Люди, як і раніше, дотримуються правил соціального дистанціювання, — каже Боббі Даффі з Королівського коледжу в Лондоні, який брав участь в дослідженні. – Більшість усвідомлює необхідність максимальної обережності і який рівень загрози».

З того моменту, як люди стали частіше з'являтися на вулиці, пройшло лише кілька тижнів. «Потрібен час, — зазначає Скаллі. – Друга хвиля не почалася, але це не означає, що ті, хто її пророкували, помилялися».

У деяких країнах після ослаблення обмежень в останні тижні знову фіксують зростання захворюваності. В Ізраїлі заявили про другу хвилю після того, як 5 липня була зафіксована майже 1 тис. нових випадків, після чого були введені обмеження. У Південній Кореї нові спалахи реєструють в нічних клубах і офісах. Обмеження повернули і в деяких регіонах Іспанії. А ряд американських штатів, включаючи Техас, скасували ослаблення обмежень, що стосуються барів і ресторанів.

«Практично всюди, де починають скасовувати обмеження і де менше дотримуються правил соціальної дистанції, ми можемо спостерігати нові спалахи інфекції, — додав ще один працівник Independent SAGE Ентоні Костелло. — Питання в тому, чи спровокують вони всі разом повномасштабну другу хвилю».

Втім деякі моменти можуть свідчити про те, що ситуація у Великобританії все ж може змінитися. Останні дані Управління національної статистики показали, що показник захворюваності в Англії, зниження якого спостерігалося до початку червня, знову вирівнявся. Є і локальний спалах – в Лестері, де знову ввели карантин.

За словами Адама Клечковського з Університету Стратклайда в Глазго, життєво важливо, щоб у нових кластерів у Великобританії вводилися аналогічні локальні обмеження. «Сьогодні ми набагато краще підготовлені і розуміємо, якою була динаміка вірусу три місяці тому», — сказав він.

    Реклама на dsnews.ua