• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Заробити на кризі. Чому Австрія блокує санкції проти Лукашенка

Поки європейські банки йшли з білоруського ринку, австрійські, навпаки, нарощували свою присутність

У австрійського Райффайзен Банку є філія в Білорусі, яка дає кредити безпосередньо підприємствам, що підконтрольні режиму
У австрійського Райффайзен Банку є філія в Білорусі, яка дає кредити безпосередньо підприємствам, що підконтрольні режиму
Реклама на dsnews.ua

Журналіст EUobserver Ендрю Реттман у своїй статті розповідає про те, чому Відень пручається введенню санкцій ЄС щодо банківського сектора Білорусі.

Австрія блокує нові санкції ЄС, що стосуються кредитів для білоруських банків, щоб австрійські кредитори могли продовжувати заробляти гроші на деспотичному режимі.

Під час останнього раунду переговорів у Раді ЄС у Брюсселі 17 червня австрійські дипломати знову озвучили свої заперечення до санкцій.

"Вони [австрійці] хочуть пом'якшити тональність до такої міри, щоб банківські санкції практично не вплинули на ситуацію", — сказав EUobserver дипломат з іншої країни ЄС.

"Це явний приклад того, як фінансові інтереси ставляться вище принципів", — додав другий дипломат.

"Тут 26 [країн-членів] проти одного, тому я думаю, що врешті-решт їм доведеться капітулювати", — повідомило третє джерело в ЄС.

Після того, як брюссельська преса повідомила про це, міністр фінансів Австрії Гернот Блюмель поспішив заявити, що нічого не знає про цю ситуацію.

Реклама на dsnews.ua

У той же час на сайті міністерства закордонних справ Австрії було опубліковано відповідну заяву.

"Санкції також повинні зачіпати фінансовий сектор. Австрія виступає в цьому відношенні за заборону на торгівлю цінними паперами та інструментами грошового ринку", — говориться в повідомленні.

"Для Австрії вкрай важливо, щоб фінансові санкції не нашкодили населенню Білорусі", — додали у відомстві.

"У наших спільних інтересах, щоб Білорусь не втягувалася ще сильніше в сферу впливу Росії", — йдеться в заяві.

Нові економічні санкції також торкнуться нафтової промисловості, виробництва добрив та сигарет в Білорусі і до введення повинні бути підготовлені до літніх канікул в інститутах ЄС.

Швидше за все, аналогічні санкції введуть також Великобританія, Канада і США, які тісно спілкуються з ЄС з цього приводу. А на наступному тижні Європа готується внести в чорний список ще 78 прихильників білоруського режиму і вісім компаній, що з ним пов'язані.

На такі заходи ЄС пішов після того, як влада Білорусі викрала пасажирський літак, що летів з Греції в Литву, щоб викрасти опозиціонера. Але також вони є реакцією на жорстокість режиму, включаючи тортури політичних в'язнів, які президент Білорусі Олександр Лукашенко запустив у масовому порядку після фальсифікації виборів у серпні минулого року.

Тим часом одне з джерел в ЄС вважає, що турбота Австрії про добробут білоруського народу і позиція по неприпустимості підштовхування Білорусі до Росії — це типова "качка". "Не можна ввести будь-які економічні санкції без втрати робочих місць, і саме Лукашенко, а не ЄС своїми діями наближає свою країну до Росії", — сказало джерело.

Що б там не говорили австрійські дипломати, австрійські банки безперечно хочуть нажитися на проблемах Білорусі. За словами джерел, у той час як в минулому році банки з інших країн ЄС почали добровільно залишати білоруський ринок, австрійські банки, навпаки, наростили свою присутність.

За словами двох джерел в ЄС, сьогодні на австрійські банки припадає близько 90% міжбанківських кредитів у Білорусі.

У австрійського Райффайзен Банку, наприклад, навіть є філія в Білорусі — Пріорбанк, який також дає кредити безпосередньо підприємствам, що підконтрольні режиму. На питання, чи не турбує їх збиток для репутації, представник "Райффайзен" сказала EUobserver: "Ми дуже стурбовані розвитком подій в країні [Білорусі] і сподіваємося на мирне вирішення".

"Якщо ЄС прийме подальші заходи, ми сподіваємося, що їх мішенями не стануть приватні компанії, і що вони погіршать економічний стан цивільного населення", — додала вона.

На питання, чи спілкувався "Райффайзен" з урядом Австрії з приводу санкцій відносно Білорусі, вона також відповіла: "Як і будь-яка інша міжнародна компанія нашого рівня, ми регулярно спілкуємося з урядом".

У будь-якому випадку, банк дуже лояльний по відношенню до правлячої партії Австрії ÖVP. І зараз триває розслідування австрійської прокуратури звинувачень у неналежному фінансуванні партії.

У рівній мірі банк підтримує і дружні відносини з Лукашенком, з огляду на те, що глава провідної білоруської нафтової компанії, генеральний директор "Білорусьнафта" Олександр Ляков, входить до ради директорів Пріорбанк, що є лише однією з ниточок до режиму.

Незважаючи на всю свою "турботу" про "мирне врегулювання" білоруської кризи, місцева опозиція до "Райффайзен" ставиться з презирством.

"Вони [Райффайзен] — сміттярі в банківському світі. Вони пірнають в лайно в пошуках золота", — сказав EUobserver один з лідерів білоруської опозиції, який попросив не називати його імені з міркувань особистої безпеки.

    Реклама на dsnews.ua