• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Politico: Епоха Меркель тільки починається

Партія Ангели Меркель, незважаючи на критику на її адресу, вибрала людину, яка продовжить її курс

Ангела Меркель
Ангела Меркель / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Politico Europe Меттью Карнітшніг, аналізуючи результати виборів нового лідера партії "Християнсько-демократичний союз", приходить до висновку, що правляча партія Німеччини в доступному для огляду майбутньому не відмовиться від політики Ангели Меркель.

Гейм, сет, матч, Меркель.

У виборчому бюлетені на з'їзді християнських демократів (ХДС) в минулу суботу не було імені Ангели Меркель. Вона навіть епізодичну роль не зіграла. І все ж її присутність на заході незримо відчувалася.

Рішення партії в суботу підтримати кандидата, який для неї кращий — Арміна Лашета, прем'єр-міністра землі Північний Рейн-Вестфалія, — було більш ніж гучним сигналом про те, що ХДС в доступному для огляду майбутньому буде дотримуватися курсу Меркель. Це означає формальне визнання того, що Меркель залишила незгладимий слід в найбільшій політичній партії Німеччини, яка, ймовірно, буде визначати її політику довгі роки.

Багато німецьких консерваторів виступають проти політики Меркель щодо біженців, економіки і навіть пандемії. За останні два роки вони отримали не один, а навіть два шанси покласти край ері Меркель, але обидві спроби зазнали невдачі.

І отримавши можливість все повернути назад, оновити традиційний консервативний підхід ХДС як до соціальних, так і економічних питань, делегати віддали перевагу замість цього дотримуватися інклюзивного центризму Меркель.

Навіть якщо Лашету, перед яким стоїть непросте завдання згуртувати партію перед прийдешніми виборами, доведеться залишитися в стороні і в боротьбі за пост канцлера поступитися популярному баварському прем'єр-міністру Маркусу Зедеру, німецький консервативний блок навряд чи відмовиться від сценарію Меркель.

Реклама на dsnews.ua

Один лише погляд на історію правління канцлера дає зрозуміти чому. Протягом 16 років їй вдавалося домінувати в німецькій політиці, опираючись ідеологічному розколу. Хоча її підхід коштував партії підтримки деяких консерваторів, багато з яких перейшли в крайню праву "Альтернативу для Німеччини", він також зробив християнських демократів привабливішими, особливо для жінок, що і є ключем до успіху на виборах.

ХДС суботнім голосуванням визнала, що якщо партія хоче зберегти своє лідерство, їй необхідно розвиватися разом з німецьким товариством, реалізуючи більш гнучкий, ліберальний підхід до вирішення багатьох питань — стратегії, яку багато хто назвав би меркелізм.

Спершу Меркель, потім партія

На перший погляд, перемога Лашета над Фрідріхом Мерцем, традиційним консерватором, який був фаворитом правого крила ХДС, чи не здається переконливою. Лашет отримав 53% голосів проти 47% у Мерца. Але в нинішній час роздробленого політикуму, коли результат виборів визначає невелику кількість голосів, перевага в 5% — це практично розгром.

Більш того, Мерц, багаторічний суперник Меркель, не тільки програв Лашету. Два роки тому він також програв Аннегрет Крамп-Карренбауер, першої протеже канцлера на її місце.

Іншими словами, дискусії навколо вектора розвитку ХДС в найближчому майбутньому не буде.

Меркель сама в суботу дала чітко це зрозуміти. Мерц всього через кілька годин після поразки запропонував їй призначити його міністром економіки в її уряді. Цю посаду сьогодні займає близький до Меркель Петер Альтмайер. Меркель в свою чергу через свого спікера оперативно відкинула цю пропозицію, заявивши, що не планувала поки перестановки в кабміні.

Тепер же Меркель готується здійснити рідкісний для лідерів парламентської демократії політичний подвиг — визначити не тільки дату свого відходу з влади, але особистість свого наступника і довгострокову порядок денний для своєї партії.

Незалежно від того, чи йде мова про зовнішню політику чи економіку, Лашет не приховував свого наміру проводити політику, аналогічну політиці Меркель.

Навіть звернення Лашета делегатам було абсолютно меркелевскім: "Може я не шоумен, але я Армін Лашет, і ви можете повірити в це", — сказав він на з'їзді.

Лашет також закликав своїх соратників-консерваторів поглянути в обличчя реальності.

"Багатьох приваблює в першу чергу Ангела Меркель, а потім вже ХДС", — сказав він, додавши, що довіру і авторитет, якими користується Меркель на батьківщині і за кордоном, не можна просто передати від одного лідера до іншого, їх потрібно "заслужити".

Історія судить про політичних лідерів не тільки по їх досягненням, але і за тривалістю їх впливу. У суботу ХДС зробив великий крок до того, щоб внести Меркель в пантеон поряд з такими лідерами, як Гельмут Коль і Маргарет Тетчер.

Ось чому епоха Меркель ще не закінчилася. Можливо, вона тільки починається.

    Реклама на dsnews.ua