• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Politico: Росія стала сильнішою в своїх кампаніях з дезінформації

Цього року підмогою для кремлівської пропаганди стали американці -- прихильники теорій змови

Реклама на dsnews.ua

Автори Poltico Марк Скотт, Наташа Бертран і Мартін Матішак описали модернізовану тактику Кремля по втручанню в вибори президента США 2020 р.

Сьогодні російські спецслужби для втручання в листопадові вибори застосовують більш витончену версію свого сценарію для 2016 р. На цей раз мету посіяти хаос переслідують угруповання як всередині, так і за межами США.

Кремлівські агенти штампують у соцмережах фейкові акаунти і підігрівають розбіжності під час обговорення таких тем, як Black Lives Matter. У статтях російських державних ЗМІ, які читають мільйони американців, вони намагаються в очах прогресивних прихильників Джо Байдена применшити його привабливість; і статті ці перекликаються з нічим не підтвердженими заявами президента Дональда Трампа про можливу фальсифікацію результатів голосування.

Водночас, як заявила минулого тижня компанія Microsoft, підтримувані Росією хакери проводять кібератаки на політичні партії, штаби, радників та інших осіб, пов'язаних з виборами в США, вдаючись до більш витончених методів, ніж у 2016 р.

Поки в ході виборчої кампанії 2020 р. не було відомих випадків масштабного злому та публікацій конфіденційних документів, що сильно вдарило по Хілларі Клінтон у 2016 р. Пізніше американські спецслужби поклали відповідальність на Кремль за таємні спроби підірвати позиції кандидата і демократів, а також допомогти Трампу виграти вибори.

Однак фахівці в сфері безпеки, колишні співробітники розвідки і законодавці сьогодні стурбовані тим, що росіяни все ще можуть зробити хід конем.

"Ми знаємо, що в 2016 р. відбулося наступне: Росія, зокрема за допомогою дезінформації, намагалася посилити ті розбіжності, які ми сьогодні спостерігаємо в Америці", — сказав заступник глави Сенату з розвідки Марк Уорнер (Демократична партія, штат Вірджинія) під час конференції з кібербезпеки минулого тижня. "Я дуже, дуже стурбований тим, що в 50 з гаком днів, які залишилися, Росія може знову спробувати використовувати такого роду расові розбіжності", — додав він.

Реклама на dsnews.ua

У певному сенсі працювати Росії тепер простіше, ніж у 2016 р. Оскільки американські, китайські та іранські наслідувачі сьогодні поширюють фейки, які можуть посилити розкол і сумніви щодо легітимності виборів, у чому часто імітують кремлівську тактику.

І найсерйознішою загрозою в цьому році можуть стати самі американці. Багато з них настільки потужно беруть участь у поширенні маргінальних ідей і дезінформації, що навіть можуть затьмарити іноземців. У США екстремісти скопіювали більшу частину елементів онлайн-стратегії Москви, включаючи створення несправжніх користувачів для успішного поширення фейків. Показовий приклад — теорія змови QAnon, прихильники якої вірять у змову "педофілів" серед еліти і "діпстейта" з метою повалення Трампа, яка стала настільки популярна, що її послідовники навіть готові пройти до Конгресу.

"Масштаби, розмах і, що найбільш важливо, ефект від дезінформації всередині країни набагато перевищує можливості для втручання у вибори США з боку будь-якого іноземного уряду", — зазначив Грем Бруки, директор Лабораторії цифрової аналітики Атлантичної ради, яка відстежує кампанію по втручанню в мережі і яка сама стала жертвою недавніх російських кібератак.

"Росія продовжує модернізувати свою тактику, — додав він. — Але в порівнянні з 2016 роком ситуація змінилася".

Питання про те, що саме збирається робити Росія, спровокував політичний конфлікт у Вашингтоні, коли демократи-конгресмени звинуватили адміністрацію Трампа в тому, що та не розкриває все, що їй відомо про діяльність Кремля. Вони також заявляють, що президент поширює брехню про те, що найсерйознішу загрозу виборам у цьому році представляє Китай, який, як стверджує Трамп, підтримує Байдена. Представники спецслужб повідомили Politico, що ніяких доказів цих тверджень немає.

Однак глава контррозвідки Вільям Еваніна згоден з тим, що Москва спробує втрутитися у вибори. Минулого місяця він заявив законодавцям, що Росія прагне "очорнити" Байдена "і те, що вона вважає антиросійським "істеблішментом"."Ці зусилля — плюс кампанії по втручанню зі сторони Китаю і Ірану — представляють собою "пряму загрозу для нашої демократії", — сказав він раніше.

Минулого тижня міністерство фінансів запровадило санкції відносно чотирьох осіб, включаючи Андрія Деркача, українського юриста, афілійованого з Трампом, звинувативши їх у тому, що вони є активними російськими агентами. Зокрема, США звинуватили Деркача у витоку підроблених аудіозаписів, створених для дискредитації Байдена.

"Сполучені Штати продовжать використовувати всі доступні інструменти для протидії таким російським кампаніям з дезінформації", — підкреслив міністр фінансів Стівен Мнучін. Проте, Associated Press, повідомлення про ці записи, які поширені в соціальних мережах, отримали мільйони переглядів, і в основному серед прихильників Трампа, після того, як президент і його наближені їх розрекламували.

Десять офіційних представників органів національної безпеки в США та інших країнах, а також експерти з дезінформації та технічні керівники в коментарях Politico заявили, що найбільше їх турбує кібератака на будь-який зі штабів, про яку стане відомо за кілька днів до 3 листопада. Більшість з них говорили на умовах анонімності, оскільки не були уповноважені обговорювати питання національної безпеки.

Така атака стане відлунням не тільки антиклінтовських витоків у 2016 р., але і президентських виборів 2017 р. у Франції, коли російські хакери оприлюднили масив внутрішньої документації штабу Еммануеля Макрона.

У ході поточної передвиборчої кампанії таких витоків поки не було. Високопоставлені представники спецслужб США відзначають, що не фіксували нові спроби Росії зламати виборчу систему, наприклад, машини для голосування, виробників таких пристроїв і бази даних виборців.

Однак чиновники також підкреслили, що Москва веде інформаційну війну, об'єднуючи маніпуляції в соціальних мережах з класичною пропагандою та іншими брудними трюками.

Теорії змови, такі як QAnon, і расові чвари, розпалювані правими екстремістами в інтернеті, мабуть, стали для Росії проблемою в залученні великої кількості тих, хто вірить їх безпосереднім інформаційним вкидання.

Але, на думку фахівців з дезінформації, якщо Москва як і раніше налаштована спробувати послабити США, підігріваючи сумніви щодо самих виборів, то така неприкрита брехня в принципі може спрацювати.

Якщо порівнювати з 2016 р., є ще одна важлива зміна — посилення контролю з боку компаній, що працюють у соціальних мережах, і підвищення обізнаності американських спецслужб про тактику Росії. Вона змусила кремлівських оперативників бути ще активнішими.

Перед виборами 2016 р. у Агентства інтернет-досліджень, розташованого в Санкт-Петербурзі пропагандистської проурядової структури, була можливість купувати політичну рекламу в Facebook (іноді платили рублями) і створювати фейковий профілі в соціальних мережах, які збирали велику кількість передплатників своїми постами про расову несправедливість в Америці і її ставлення до іммігрантів.

Однак деякі з цих дверей прикрили.

Facebook, Twitter і YouTube, які широко критикували за їх провали в 2016 р., останні два роки видаляли мільйони постів, що вводять в оману, а також так звані ботоферми, які підконтрольні російським спецслужбам. Вони також звузили коридор можливостей для кремлівських ЗМІ в плані поширення їх матеріалів у мережі.

1 вересня Facebook і Twitter повідомили про свої намагання знизити інформаційний вплив Росії за допомогою видалення ряду облікових записів і сторінок у соціальних мережах, які пов'язані з Агентством інтернет-досліджень. Кампанія агентства спрямована на прогресивних виборців, яких залучали статтями лівого спрямування сайту, який публікує фейкові новини.

Компанії повідомили, що, намагаючись уберегтися від полювання на підроблені акаунти, агентство за допомогою штучного інтелекту створило фотографії неіснуючих людей, що потім були використані для фейкових користувачів соцмереж, які поширювали журналістські матеріали в лівих пабліках. Що ще примітно, так це те, що агентство також найняло журналістів-фрілансерів, щоб ті писали статті для фіктивного новинного інтернет-видання PeaceData, яке пропагує вигідні для Росії теми. Наприклад, кампанію проти лідера білоруської опозиції Світлани Тихановської і зовнішню політику США відносно Венесуели.

За словами Бена Німмо, директора відділу розслідувань аналітичної фірми Graphika, яка допомагала Facebook з недавнім чищенням, дана тактика служить підтвердженням того, наскільки організаторам російських кампаній по дезінформації стало складніше достукатися до американців у соціальних мережах.

Але навіть нові методи не є гарантією успіху. Наприклад, PeaceData в англомовному сегменті соцмереж не отримало велику кількість підписантів у США. До того як його заблокували в середині травня, на сторінку видання в Facebook підписалися лише 200 чоловік.

"Якщо ви проводите кампанію з дезінформації, складно домогтися успіху, коли немає реальних передплатників, — сказав Німмо, який уже кілька років відстежує діяльність російського агентства. — Реальність така, що успішну кампанію провести складніше, ніж може здатися".

Проте, експерти по дезінформації та представники органів національної безпеки вважають, що Москва знову націлилася на тих же виборців, що і під час президентських виборів 2016 р. і проміжних 2018 р.

Мета: знизити явку незадоволених виборців-демократів і змусити прихильників Трампа піти на виборчі дільниці.

Наприклад, згідно з доповіддю соціальних медіа та Graphika, в жовтні минулого року Facebook видалив 50 пов'язаних з Агентством інтернет-досліджень акаунтів в Instagram, які видавали себе за виборців-республіканців і прогресивних демократів.

Під прикриттям паблік з назвою "Конфедеративна Вірджинія" та Stop.Trump2020 російські агенти, які часто видають себе за тих виборців, хто вагається в ключових штатах, поширювали вірусні меми, наприклад, з фото представників ліберального табору — Ільхан Омар (Міннесота) і Рашіди Тлаіб (Мічиган) — і антиізраїльськими тезами, взятими з інших джерел. Вони також публікували провокаційні гасла і закликали до рішучих дій протиборчі сторони, наприклад, навколо Black Lives Matter. І отримали майже 250 тис. передплатників, перш ніж акаунти були заблоковані.

У березні Facebook і Twitter також зупинили російську кампанію з дезінформації, учасники якої ввели в оману користувачів соцмереж у Гані, які нічого не підозрювалиі, однак, щоб ті зверталися до афроамериканців за допомогою вірусних постів про жорстокість поліції щодо меншин. Включаючи пости з фото офіцерів, які нібито затримують шестирічного хлопчика, а також ті, в яких Трампа називають расистом.

Згідно з моніторингом контенту фейкових повідомлень у мережі, проведеним Graphika, велика його частина не стосувалася виборів 2020 р. Однак керівництво технокомпанії і експерти по дезінформації заявили, що метою кампанії був збір передплатників, яких ближче до листопада можна буде переключити на куди більш відвертий політичний контент.

"Якщо порівнювати з тим, що було раніше, то кампанії такого типу сьогодні розкриваються до того, як вони принесуть результат", — вважає глава відділу політики кібербезпеки в Facebook Натаніель Глейхер. З іншого боку, додав він, "зловмисники продовжать привносити щось нове".

Оскільки до листопадових виборів залишилося кілька тижнів, Росія вже не обмежується секретними операціями.

Згідно з моніторингом діяльності цих ЗМІ в соціальних мережах, проведеним Politico, за останні два місяці Кремль використовував свої впливові державні ЗМІ, такі як RT і Sputnik, для донесення політичних меседжів як до прогресивних виборців, так і до прихильників Трампа.

Наприклад, з початку проведення Національного з'їзду Демократичної партії в середині серпня прокремлівські ЗМІ публікували статті з критикою на адресу Байдена за його підтримку війни в Іраку, а також, в яких стверджувалося, що Барак Обама сумнівався, що його друг зможе отримати президентське крісло.

За даними CrowdTangle, інструмента Facebook для аналізу взаємодії людей у соціальних мережах, ці статті в цілому прочитали тисячі користувачів. Звичайно, охоплення невелике у порівнянні з читанням матеріалів традиційних ЗМІ про з'їзд, але все ж Росія змогла донести свої тези до користувачів соціальних мереж у США.

Як зазначив співробітник вашингтонського аналітичного центру "Альянс за забезпечення демократії" при Німецькому фонді Маршалла Брет Шафер, експерт по ЗМІ та цифровій дезінформації, метою Кремля було змусити сумніватися прогресивних виборців, особливо тих, хто спочатку підтримував Берні Сандерса, в необхідності підтримати Байдена

Компанія Microsoft минулого тижня повідомила, що Фонд Маршалла входить у число з більш ніж 200 організацій, компаній і осіб, які стали об'єктом недавніх хакерських атак росіян.

"Це типова кампанія чинення тиску на виборців", — додав Шафер.

Через тиждень, під час з'їзду республіканців, ті ж російські ЗМІ почали тиражувати матеріали в підтримку необґрунтованих заяв Трампа про те, що фальсифікації при голосуванні по пошті — це широко поширена проблема. У внутрішньому документі міністерства внутрішньої безпеки, з яким ознайомився телеканал ABC News, повідомляється, що кремлівські агенти поширюють аналогічні заявам Трампа повідомлення принаймні з березня.

Їх поширення здійснювалося до вересня. Згідно з аналізом даних CrowdTangle, проведеним Politico, статті RT і Sputnik про фальсифікації під час голосування по пошті, в сукупності отримали тисячі коментарів і репостів у соцмережах.

"Те, що ми бачимо сьогодні в США, — це те, що Росія робить всюди", — на умовах анонімності зазначив ветеран європейської служби національної безпеки, який з 2016 р. відстежував кремлівські кампанії по дезінформації в ході виборів по всьому світу.

"Головне ж те, що Росії зовсім не обов'язково досягати успіху в усьому, що вона робить, — додав він. — Самого факту того, що вона поширює ці фейки, може бути досить для того, щоб погіршити ситуацію перед виборами".

    Реклама на dsnews.ua