• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Плебісцит-балаган. Як Путіна до самодержця обнулили

Незалежні экзитполлы показали, що Москва і Пітер проголосували проти путінських поправок до конституції
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Тривав тиждень Росії "плебісцит"-балаган завершився у вісім вечора 1 липня. Скоморохи зі всіх телеекранах іскряться радістю. Підневільні емісари, відпочивши на пенечках, передали свої папірці на самий що ні є верх.

Верх задумливо глянув на всю цю писанину, скривився, а потім з задоволеною посмішкою дістав з чорного валізки інші дані, які не вженуть в тугу вождя, щоб він міг спокійно завершити свою обнулеченскую авантюру.

Отже, 99,9% оброблених ЦВК РФ протоколів голосування за внесення поправок до конституції на так званому референдумі показують, що довічне правління Володимира Путіна і неймовірне (але не для Росії, звичайно) розширення повноважень росіяни нібито схвалили в пропорції 78% до 21%.

Явка ж, як стверджують рахівники Елли Памфілової, склала 65%. Ні епідемія, ні коронакризис, мовляв, не могли стримати патріотичний порив росіян. Ага.

Ненецький бунт

Але за старовинною традицією є кілька "але" у всіх цих історіях з 146-процентним голосуванням в РФ. Враховуючи, що від референдуму залишилося лише назва. Навіть спостерігачів не було.

Та й судячи з повідомлень в соцмережах, дуже багато хто не вірять даними ЦВК, тому що просто знають, як до поправок ставилися їхні сусіди, близькі, знайомі, колеги.

Реклама на dsnews.ua

По-перше, навіть ЦВК не зміг перебрехати ті результати, які прийшли з Ненецького автономного округу. Офіційно - це єдиний регіон, мешканці якого відправили запропоновані поправки в одному добре відомому напрямку: проти проголосували близько 55%, "за" - приблизно 44-45%.

Подібний демарш в офіційних даних Центрвиборчкому спочатку вимальовувався і в республіці Комі. Але, мабуть, там вирішили, що бунтує суб'єкт Федерації - це вже занадто, а тому Комі оперативно передумала і підтримала зміни в основний закон Росії.

Причин, за якими жителі НАО влаштували бойкот, кілька.

По-перше - коронакризис і відсутність найменшої підтримки з боку держави.

По-друге, і це ключова причина - намір Центру об'єднати округ з Архангельської областю, що як жителі, так і еліта НАО сприйняли в багнети. Другі побоюються, що втратять влади. І всі бояться, що рівень доходів у них різко знизиться.

13 вересня вже повинен був відбутися референдум з цього питання, але активні протести жителів округу і раптовий вихід з "Єдиної Росії" десятків місцевих політиків змусили Кремль відкласти голосування до ліпших - для себе, природно - часів. Які можуть настати як раз завдяки путінським поправками, що забезпечує йому колосальні повноваження.

Столиці проти

І якщо ЦВК офіційно був змушений визнати, що НАО відкинув зміни в конституцію, то можна уявити, наскільки далекі офіційні результати референдуму від реальних.

А вони, по всій видимості, для кремлівського режиму просто катастрофічні. В тому числі в Москві та Санкт-Петербурзі, рідному місті президента.

ЦВК стверджує, що в Москві поправки підтримали 65% виборців, а в культурній столиці - і зовсім 80%.

Однак, згідно незалежному экзитполлу кампанії "НІ", станом на восьмій вечора "проти" проголосували 55% жителів Москви, "за" - 45%. У Пітері того гірше: "за" -37%, "проти" - 63%.

Проблеми фіксувалися і з явкою. Так, вчора надійшла інформація, що на виборчі дільниці в Єкатеринбурзі прийшли лише близько 6% виборців. В Іркутську - 40,7% в шостій вечора.

У Свердловську, як пише ura.ruгубернатор Євген Куйвашев влаштував рознос підлеглим за те, що явка була нижчою за 25%.

Суть поправок

Всі ці цифри гранично чітко демонструють ставлення росіян до афери Путіна і рівень підтримки і його особисто, і його кліки. І це незважаючи на те, що абсолютно авторитарні зміни конституції в глотку громадян заштовхували разом з солодкою пігулкою.

Росіянам доведеться жити з тим, що їм нав'язав режим, і так, як вирішив режим.

Перше і ключове - це, звичайно, ж обнулення термінів Путіна. Ця поправка міститься в частині 31 статті 81 конституції РФ.

Вона дозволяє йому залишитися в Кремлі ще на два шестирічних терміну - до 2036 р., коли Путіну виповниться 84 роки. Скільки буде його двійникам, невідомо.

Друге - розширення повноважень президента і де-факто руйнування вертикалі і горизонталі влади.

Так, Путін зможе призначати прем'єра, ігноруючи думку Держдуми, а також звільняти його, не відправляючи у відставку весь уряд. Також він буде здійснювати загальне керівництво урядом", тобто головувати на його засіданнях. Тим самим кабінет міністрів остаточно перетворюється на декоративний орган.

Путін отримує контроль над генпрокуратурою. Якщо раніше генпрокурора призначав і звільняв Рада Федерації, то тепер це буде прерогативою президента "після консультацій" з верхньою палатою парламенту.

Далі. Путін також відбирає в Совфед право призначати суддів, а у судів - право їх звільняти.

Вплив Путіна на Совфед зросте ще більше, оскільки він зможе призначати не 17 сенаторів, а до 30.

Всі законотворчість парламенту буде залежати від Путіна (ще більшою мірою), оскільки тепер законодавці взагалі не зможуть подолати його право вето, адже посередники записують Конституційний суд, нагадаємо, повністю залежний від президента. Якщо суд визнає закон не відповідає конституції, Путін зможе повернути його в Держдуму без свого підпису.

Довічний імунітет. Якщо Путін проживе більше 84 років, то судове переслідування йому не світить і в тому малоймовірному випадку, якщо він перестане очолювати державу перш ніж вирушити в інший світ. З цією метою до конституції вноситься норма, що гарантує недоторканність всім колишнім президентам. А приємним бонусом до неї є право зайняти пост сенатора по закінченню каденції.

Третє - закріплення в основному законі Держради, консультаційного органу, створеного ще в 2000 р., щоб президент міг зібратися з губернаторами, главами Совфета і Держдуми, керівниками фракцій.

Держрада офіційно включається в список органів, які здійснюють державну владу в РФ. І руйнує принцип трьох гілок влади: законодавчої, виконавчої і судової.

Цей орган, функціонал якого ще навіть невідомий, по всій видимості, буде закритим клубом для Путіна і його найближчого оточення. Свого роду надбудову над усіма іншими відомствами.

Четверте - силовий блок під повним президентським контролем. Так, начебто, було й досі. Але падаючий рейтинг і локальні бунти підштовхують Путіна до того, щоб не залишити ні найменшого шансу для змов у нього під боком.

Тому повне його підпорядкування переходять керівники, "що відають питаннями оборони, безпеки держави, внутрішніх справ, юстиції, закордонних справ, запобігання надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих, громадської безпеки". Тобто глави Міноборони, ФСБ, МВС, Мін'юсту, МНС, Росгвардии, Мзс.

П'яте: закордон - табу. Ніхто з тих, хто жив або навчався за кордоном, не зможе брати участь у виборах і претендувати на посаду президента.

Ну як ніхто. Ті "ніхто", кого вибере сам Путін, в оточенні якого достатньо олігархів і чиновників з бізнесом і майном в інших країнах, чиї діти навчаються у Великобританії або США.

Шосте - плювати на рішення міжнародних судів. Кремль ще в 2015 р. дозволив собі ігнорувати вердикти Європейського суду з прав людини.

Нові поправки дозволяють режиму ігнорувати взагалі все і всіх, і Міжнародний кримінальний суд, де розглядається декілька справ за позовами України; і Гаазький, який в цьому році взявся за катастрофу MH17.

Всі ці серйозні, повністю переформатирующие держава, поправки, що ряд експертів і опозиціонерів в РФ охрестили державним переворотом, повторимося, присмачили популістським пряником для простих громадян, в першу чергу для ультраконсервативних росіян з останньою стадією православ'я головного мозку, як то: шлюб - це союз чоловіка і жінки; оселився в конституції бог; заборона на "применшення значення подвигу народу при захисті Вітчизни", захист "історичної правди" і т. п.

Хай живе тиранія

Проштовхнувши зміни в основний закон, обнуливши терміни, Путін, тим самим, пішов по простому, по суті, шляху, який до нього виконали такі світочі суверенної демократії як Олександр Лукашенко, Альберто Фухіморі, Уго Чавес, Нурсултан Назарбаєв, Абдель Фаттах ас-Сісі, Емомалі Рахмон, Ево Моралес.

Щоб довше гріти крісло президента, Путін врахував поточні реалії в країні і зробив поправку на вітер. І повіяло вже неприкритим авторитаризмом. Адже не просто обнулили терміни Путіна - обнулили громадянські права і свободи всіх жителів Російської Федерації.

Правда, насилу можна уявити, що в Росії раптом почнеться масштабна революція або хоча б як тривалі акції протесту. Російські опозиціонери з числа справжніх опозиціонерів, а не кишенькових, довго розгойдуються і швидко "здуваються".

Загалом, виборне правління з законодавчо обмеженим терміном виявилося девіацією, викликаної аномаліями державного розвитку в ранній пострадянський період. І тепер з цієї девіацією покінчено. Самодержавство відновлено.

    Реклама на dsnews.ua