• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Поставив на вуха. Навіщо Туск повернувся у велику польську політику

Туск має дуже багато зробити для того, щоб об'єднати ворогуючі опозиційні партії і додати енергії і оптимізму політсилі, яка більше не вірить у свою перемогу

Дональд Туск на конгресі "Громадянська платформа"
Дональд Туск на конгресі "Громадянська платформа" / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналістка Politico Europe Зося Ванат пише про тріумфальне повернення експрем'єра Дональда Туска в політику Польщі і про те, що чекає його політсилу в протистоянні з правлячою "Право і справедливість".

 

Провівши сім років в Брюсселі, Дональд Туск повернувся в польську політику з однією метою — взяти верх над націоналістичною партією «Право і справедливість» (ПіС).

"Я повернувся на 100%", — сказав колишній прем'єр-міністр Польщі і експрезидент Європейської ради на суботній зустрічі "Громадянської платформи" (ПО), ліберальної партії, заснованої ним у 2001 р.

Зараз він очолює Європейську народну партію, найбільшу в ЄС фракцію правоцентристських партій, але дав зрозуміти, що знову з головою поринає в національну політику, щоб стати лідером боротьби з ПіС, відносини з якою у ЄС зіпсовані через звинувачення в тому, що партія недемократична, підриває верховенство права, обмежує свободу ЗМІ і нападає на співтовариство ЛГБТК +.

"Зло, яке творить ПіС, вочевидь безсовісне і постійне. Це відбувається кожного дня майже з усіх питань", — сказав 64-річний Туск під час свого емоційного виступу, звинувативши уряд і його прихильників у корупції, протистоянні з ЄС і європейськими партнерами Польщі, обмеженні прав жінок, помилках у боротьбі з пандемією коронавірусу і запереченні зміни клімату.

Нинішній лідер партії Борис Будка потіснився, щоб дозволити Туску знову обійняти керівну посаду. Його звинувачують у поганому керівництві партією, яка не змогла повернути собі політичну ініціативу після втрати влади в 2015 р.

Реклама на dsnews.ua

"Я ставлю майбутнє країни і майбутнє ПО вище власних амбіцій, — сказав Будка. — Дональд Туск повертається в польську політику на моє запрошення і на моє прохання".

Партія досить довго відчувала ностальгію за тими часами, коли Туск привів "Громадянську платформу" до двох перемог на виборах і коли керував Польщею в період з 2007 по 2014 рр., вважаючи його тим, хто може відродити партію.

Але поки незрозуміло, чи зголоднів по ньому також і електорат. Згідно з одним із недавніх досліджень понад 60% респондентів заявили, що йому не слід повертатися в польську політику.

Старі вороги

ПіС, у свою чергу, напевно знову повернеться до звинувачень, які звучали в останні дні правління Туска: в тому, що він байдужий, не розуміє проблем простих поляків, у нього немає амбіційних програм і що кілька міністрів пішли у відставку після того, як були опубліковані записи їхніх розмов в одному модному ресторані.

Його давній ворог — Ярослав Качинський, 72-річний лідер ПіС і фактичний глава Польщі, вже запустив цей процес в інтерв'ю, яке з'явилося на цьому тижні. Він накинувся на Туска через повернення до Польщі, заявивши, що той ледачий і любить Німеччину.

"Це жорстока правда, — сказав Качинський. — Усі ці прохання і очікування трохи награні, щоб підсолодити це повернення".

Цими вихідними ПіС проводить партійний з'їзд, на якому Качинський буде знову затверджений в ролі лідера. Однак політично він вразливий, оскільки правляча коаліція "Об'єднані праві" на чолі з ПіС поглинута внутрішніми конфліктами, а минулого тижня вже позбулася формальної більшості в польському парламенті.

"Чи можна говорити про успіх через майже шість років? Так, можна, — заявив Качинський, позначивши також зміни в соціальній, міжнародній, культурній та освітній політиці. — Нам є що сказати в будь-якій сфері".

Туск, у свою чергу, назвав ПіС "гротескними зборами".

"Це жалюгідна пародія на диктатуру, — сказав він. — Це не приголомшлива сила. Що дійсно приголомшує, то це брак віри і наша слабкість".

Це означає, що Туск повернувся у той момент, коли, на думку опозиції, уряд може розвалитися і буде змушений провести вибори раніше 2023 р.

Туск має дуже багато зробити для того, щоб об'єднати ворогуючі опозиційні партії і додати енергії і оптимізму політсилі, яка більше не вірить у свою перемогу. Згідно з соцопитуваннями, "Громадянська платформа" поступається партії "Польща 2050» — новій політсилі, заснованій католицьким журналістом Шимоном Головнею, що зуміла переманити деяких членів ПО.

За словами Туска, він повернувся, тому що вважає, що ПО ще може здобути перемогу. "Що найважливіше в політиці, що так важливо сьогодні, не тільки для ПО, — це знову повірити у власну свободу дій і можливість перемогти. Ті, хто не вірить у свої сили, не виграють; партія, яка не вірить у сенс свого існування, не переможе", — сказав він.

ЄНП, у свою чергу, ніяких офіційних заяв не робила з цього приводу, але зазначила, що немає ніяких проблем з тим, щоб Туск був і її лідером і повернувся в польську політику.

    Реклама на dsnews.ua