• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Приклад США. Чи може Україна заблокувати Telegram або TikTok

Якщо українська влада все ж вирішить вдатися до блокування, спершу українці мають отримати альтернативу

Реклама на dsnews.ua

Нижня палата Конгресу США – Палата представників – 13 березня зробила крок у бік блокування популярної китайської платформи коротких відеороликів TikTok.

Американські законодавці з обох партій у рідкісному прояві єдності 352 голосами "за" (проти 65) підтримали законопроект, який може суттєво скоротити цей відеохостинг у країні, що має 170-мільйонну аудиторію, шляхом вилучення додатку з магазинів Apple і Google.

Члени конгресу зазначають, що соцмережа становить загрозу національній безпеці США, адже через впроваджені в Китаї інструменти тиску і контролю над бізнесом уряд КНР може змусити ByteDance надати йому доступ до будь-яких персональних даних користувачів TikTok.

Законопроект вимагає відокремлення TikTok від материнської китайської компанії ByteDance шляхом продажу протягом п’яти місяців з моменту набуття чинності закону. Після Палати представників законопроект розглядатиме Сенат, а в разі ухвалення документ буде відправлено на підпис президентові Джо Байдену, який вже підтвердив намір його затвердити.

Проте наразі невідомо, як поставиться Сенат до законопроекту і як проголосує, бо деякі законодавці мають певні сумніви і непокоються, що це може бути наступом на свободу слова.

Виборці, китайці і Трамп

Зараз деякі законодавці зіштовхуються з тиском з боку своїх виборців, які є затятими користувачами TikTok.

Реклама на dsnews.ua

До того ж, зокрема, на республіканців може мати вплив позиція Дональда Трампа, який під час своєї каденції був адептом заборони TikTok, але зараз чомусь змінив думку. Оскільки це дозволяє йому медійно тиснути на американські мережі, на які він досі ображений через їхні "санкції" після штурму Капітолію 6 січня 2021 р.

Активний супротив чинить і китайська мережа, і офіційний Пекін, який, завважимо, заблокував в країні Facebook, YouTube та інші платформи, але водночас виступає категорично проти будь-яких обмежень щодо власного соцмедіа за кордоном.

Китайська сторона постійно ретранслює наратив про те, що ухвалення законопроекту призведе до порушення права користувачів на свободу висловлення думок, і, мовляв, є "актом залякування".

З цією ж метою TikTok вже запустила масштабну кампанію із закликом до користувачів телефонувати своїм конгресменам і сенаторам і вимагати від них не підтримувати законопроект.

Паралельно представники обох компаній відкидають аргументи про можливу компрометацію, тобто про витік персональних даних, що може потрапити до рук китайського уряду або ще когось. Але варто також зазначити, що свого часу TikTok спрямувала близько $1 млрд на Project Texas, суть якого полягала в обробці конфіденційних даних користувачів США; і на цей проект звернув увагу федеральний уряд країни, ініціювавши розслідування Комісією з іноземних інвестицій у США (CFIUS).

В TikTok, своєю чергою, запевняють, що доклали чимало зусиль, аби захистити дані користувачів в США, і що доказів використання китайським режимом персональних даних немає жодних.

Загальний тренд

Однак, з іншого боку, бізнес-клімат в Китаї добре відомий, як і прагнення уряду КНР мати максимальний контроль на своїми громадянами і компаніями. Тож побоювання американських законодавців можуть бути цілком не безпідставними.

Тим більше, що їх поділяють і в інших країнах.

Наприклад, ще у вересні 2023 р. канадські законодавці ініціювали дослідження щодо можливої загрози нацбезпеці з боку TikTok. І зараз Оттава, як зазначив особисто прем’єр-міністр Джастін Трюдо, уважно стежить за дискусією у Вашингтоні.

Власне розслідування про можливе порушення TikTok правил онлайн-безпеки для дітей і прозорості реклами згідно закону ЄС про цифрові послуги (DSA), також з 19 лютого ведеться в Європейській комісії.

Приклад для України?

Американська, канадська та європейська влада акцентують увагу на захисті персональних даних чи прозорості рекламного сегменту соцмережі, але окрім цього маємо зважати ще на одну рису TikTok: китайський відеохостинг, як і інші популярні соцмережі, зокрема, Telegram, вельми активно використовується Росією для проведення інформаційних кампаній проти України та наших союзників і партнерів.

Постає питання: озираючись на дебати в США, Канаді та ЄС, чи не час і в Україні замислитися про ризики, які несуть платформи, що пов’язані з авторитарними урядами тим чи іншим способом?

Питання це вкрай складне, оскільки воно, як і в Штатах чи ЄС, зачіпає багатьох українців, які активно користуються TikTok і Telegram. Воно потребує ретельних і комплексних досліджень, окремо проведених для українського сегменту інформпростору, а не запозичених у наших партнерів, щодо алгоритмів зазначених соцмедіа, технічної складової їх роботи, зв’язків між ними і урядами КНР та РФ, рівня використання їх цими урядами і ризиків нацбезпеці України.

І, звісно ж, результати дослідження мають бути оприлюднені, а також максимально поширені зі зрозумілим тлумаченням серед українців.

Далі. Це також питання свободи слова і альтернативи. Оскільки в тому ж Telegram міститься величезний масив не тільки дезінформації від росіян, але і корисної, оперативної інформації від органів влади, відомств, ЗМІ, ЛГМів, тощо.

Далеко не всі воліють отримувати інформацію, наприклад, з того ж телемарафону. Плюс варто завважити, що вже не зможемо повернутися років на 15 назад, коли соцмережі ще не відігравали таку роль в інформування користувачів, а альтернативою радіо, телебаченню, друкованій пресі були сайти ЗМІ. Ми вже звикли до зручних месенджерів, відеохостингів і платформ на кшталт Facebook чи Twitter. Та й неможливо вже змінити поточний тренд у всьому світі – коли читач у повсякденні надає перевагу невеличким за обсягом інформаційним повідомленням, а не розлогим аналітичним текстам.

Ось тут ми і підходимо до питання альтернативи для того ж Telegram. Чим його можна замінити? Viber, WhatsApp? Що ж перший дійсно є популярним в Україні, однак має більше репутацію якогось чату для батьків школярів або ж ОСББ, через особливості інтерфейсу, реклами, тощо. І це без згадки про рівень "захищеності".

WhatsApp нещодавно почав запускати канали, схожі на телеграмівські, і, скажімо так, ще не зайшов у маси. Користувачі не кинулися переходити туди з Telegram, хоча месенджер справді є одним з найзахищеніших. Однак, вочевидь, його новому продукту бракує широкої рекламної кампанії, підкріпленої вищезгаданими дослідженням і поясненнями небезпек від Telegram і TikTok.

Тож, якщо українська влада все ж вирішить вдатися до радикального регулювання щодо цих платформ (аж до блокування), спершу має дати можливість компаніям з високим рівнем довіри створити або ж розрекламувати альтернативні програми, щоб у цьому секторі не було вакууму, який дуже швидко може заповнити Кремль наявним в нього інформаційним інструментарієм. Це по-перше.

По-друге, з суто технічної точки зору, як пояснив "ДС" на умовах анонімності профільний експерт, який безпосередньо спеціалізується на роботі різноманітних месенджерів і соцмедіа, заблокувати Telegram в Україні буде доволі важко, адже він має власний VPN, сервери в багатьох країнах і p2p-зв’язок. В якості прикладу він навів ту ж Росію, яка намагалася заблокувати Telegram як джерело неприйнятної для режиму Путіна інформації, але їй це не вдалося попри вливання колосальних коштів в інформаційний напрямок. Принаймні поки що.

І, по-третє, блокування, в разі якщо його вдасться здійснити, хоч і позбавить Росії серйозних майданчиків для поширення фейків і пропаганди, але вони все одно потраплятимуть до нашого інформаційного простору через Facebook, YouTube, Twitter, Viber, WhatsApp ті інші соціальні медіа, а тому й надалі будуть потрібні фактчекери і спеціалісти з виявлення і боротьби з російською "дезою". 

    Реклама на dsnews.ua