• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Вакцина від Нетаньяху. Ізраїльський майстер-клас для Степанова і "Лекхіма"

Ізраїль зміг вийти в світові лідери по вакцинації від Covid-19 завдяки системній роботі з Pfizer і іншими виробниками, за яку взявся ще в минулому році

Станом на середину січня в Ізраїлі від коронавірусної інфекції вакцинували 20% населення
Станом на середину січня в Ізраїлі від коронавірусної інфекції вакцинували 20% населення / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Українське Міністерство охорони здоровʼя в кінці минулого року уклало угоду про постачання в Україну 1,913 млн доз вакцини від Covid-19 виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Договір був укладений з харківською компанією "Лекхім", яку повʼязують ексглавою МОЗ Раїсою Богатирьовою.

Однак напередодні Міністерство охорони здоровʼя Бразилії, яке проводило випробування китайської вакцини, повідомило, що її ефективність становить трохи вище 50%. Вакцину випробовують також в Туреччині і Індонезії. У цих країнах повідомили, що її ефективність — 91% (Туреччина) і 63% (Індонезія).

Заява бразильських колег викликала скандал в Україні, оскільки, як повідомив міністр охорони здоровʼя Максим Степанов, Київ в угоді заклав вимогу до ефективності — на рівні 70%.

13 січня представники харківської компанії "Лекхім" — директор департаменту з розвитку Михайло Ренський і голова наглядової ради групи компаній Валерій Печаєв — дали пресконференцію, під час якої висловили надію, що китайська вакцина, згідно їх домовленостям з Міністерством охорони здоровʼя, буде зареєстрована без проведення досліджень в Україні, якщо її зареєструють в Бразилії.

В цілому, Sinovac, за словами Печаєва, готова продати "Лекхіму" 5 млн доз вакцини, з яких 1,9 отримає МОЗ, а решту 3,87 млн доз "Лекхім" запропонувала придбати великому бізнесу.

На питання, що "Лекхім", яка планує виробляти цю вакцину, буде робити, якщо вакцину не зареєструють, голова наглядової ради ухильно відповів, що тоді будуть вести переговори з Міністерством охорони здоровʼя.

При цьому Печаєв також порадив звикнути до думки, що вакцинація стане буденною процедурою, і закликав звернути увагу на успіхи Ізраїлю в масовій вакцинації.

Реклама на dsnews.ua

15 січня стало відомо, що ізраїльська поліція почала розслідування відносно можливої ​​незаконної поставки вакцини від коронавірусу до України, яку нібито "підпільно" отримали vip-клієнти.

За словами глави департаменту міжнародних відносин міністерства охорони здоровʼя Ізраїлю Ашера Ешайху Салмона, поки не встановлено, чи дійсно був випадок контрабанди вакцини з Ізраїлю в Україну. Він висловив переконання, що "розслідування буде проведено належним чином, і якщо такий випадок дійсно мав місце, винні будуть притягнуті до відповідальності", додавши, що в розумінні Ізраїлю "це дуже серйозний злочин".

Представник ізраїльського міністерства запевнив, що про результати розслідування "стане відомо найближчим часом".

Відповідаючи на питання про те, чи проводиться вакцинація в країні на комерційній основі, Салмон зазначив, що в Ізраїлі щеплення роблять виключно за державний кошт.

Він додав, що в міністерстві вважають неетичним робити щеплення на платній основі. За словами чиновника, продаж вакцини в країні є нелегітимним, вакцинація проводиться урядом, а люди отримують щеплення безкоштовно.

Салмон повідомив також, що фіксуються спроби громадян інших країн прибути до Ізраїлю і зробити щеплення від коронавірусу. Для оптимізації використання вакцини в країні діє облік доз, використаних протягом дня.

Раніше деякі ЗМІ з посиланням на бізнесмена Михайла Бродського інформували про те, що до України з Ізраїлю нібито таємно завезли партію вакцини від коронавірусу виробництва фармацевтичної компанії Pfizer виключно для щеплення народних депутатів і високопосадовців. Стверджувалося, що чиновники нібито платять по 2,5 тисячі євро за дві дози вакцини.

Президент Володимир Зеленський доручив Службі безпеки України та правоохоронцям перевірити цю інформацію.

І якраз досвід Ізраїлю, уряд якого зміг заздалегідь забезпечити масові поставки перевірених вакцин з високою ефективністю, дуже докладно і дуже до речі описала автор Politico Europe Дана Регев. Їй слово.

Через три тижні після того, як першому громадянину Ізраїлю — премʼєр-міністру Біньяміну Нетаньяху — ввели вакцину BioNTech/Pfizer, країна вже вийшла в світові лідери за масштабами вакцинації. Охоплені вже 20% населення.

Причини такого стрімкого старту відомі: 7 cічня Нетаньяху повідомив, що Ізраїль уклав угоду з Pfizer про обмін даних громадян на 10 млн доз вакцини від коронавіруса — 400 тис.-700 тис. доз щотижня.

В рамках цієї угоди Ізраїль надасть Pfizer (а також Всесвітній організації охорони здоровʼя) докладну інформацію про вік, стать і історії хвороби тих, хто отримав інʼєкцію, а також про її побічні ефекти і ефективність. Однак інформація, яка могла б ідентифікувати пацієнта, надаватися не буде.

Десять мільйонів доз — це крапля в морі для компанії Pfizer, яка пообіцяла зробити 1,3 млрд доз вакцини в 2021 р. І, ймовірно, зробить ще більше. До того моменту, як в середині грудня — тобто, раніше, ніж в ЄС — регулятор схвалив вакцину, Ізраїль вже розчохлив шприци.

З початку пандемії в Ізраїлі було зареєстровано понад 495 тис. випадків Covid-19 і 3 689 смертей — тривожно високі цифри для маленької країни з девʼятимільйонним населенням.

Очевидно, що Pfizer виграв від поставок вакцини до Ізраїлю, тим самим запустивши пілотний проєкт з проведення кампанії оперативної вакцинації, а масив даних, які отримає Pfizer, може допомогти продажу по всьому світу.

"Ми переконали їх в тому, що якщо вони передадуть нам свою вакцину, ми точно визначимо, як в найкоротші терміни провести вакцинацію. І саме це сталося, — сказав в коментарі Politico спікер міністра охорони здоровʼя Ізраїлю Юлія Едельштейна. — Ми були готові заздалегідь, заздалегідь підписали угоди і сказали фармацевтам, що скоро вони побачать результати. Це безпрограшний варіант".

За словами Едельштейна, за кілька днів з початку вакцинації дози отримали більше 150 тис. осіб і він упевнений в успіху Ізраїлю: "Ми продовжуємо зберігати світове лідерство".

У той же час Міністерство охорони здоровʼя Ізраїлю не зізнається, ні скільки конкретно доз отримала країна, ні скільки заплатила за них; відзначаючи, що коли почалася кампанія з вакцинації, з виробниками були укладені таємні угоди.

Ціна дози також невідома. 5 січня чиновники неофіційно повідомили, що Ізраїль заплатив $30 за людину. Це вдвічі більше суми, яка, наприклад, була випадково розкрита в Twitter держсекретарем Бельгії (до слова, ціна китайської вакцини для України складе, імовірно, 504 грн — $18. — Ред.). Пізніше, в понеділок увечері, ізраїльський телеканал озвучив більш високу ціну — $47.

Нетаньяху, який розраховує на переобрання в березні, також неодноразово розповідав про свої тісні стосунки з керівниками Pfizer і Moderna, натякаючи, що його звʼязки допомогли отримати мільйони доз.

"Я весь час спілкуюся з ними", — сказав Нетаньяху. І додав, що генеральний директор Pfizer Альберт Бурла — виходець з єврейської сімʼї з Салонік і є "великим другом" Ізраїлю.

В Ізраїлі існує система громадської охорони здоровʼя, підключена до загальнонаціональної цифрової мережі. Медзаклади ведуть цифрові історії хвороби всіх пацієнтів, що дає можливість через будь-який авторизований в мережі компʼютер отримувати медичні дані людей з моменту їх народження, в тому числі про госпіталізацію, призначені ліки і вакцинації.

"Приватна система охорони здоровʼя не змогла б провести кампанію такого масштабу", — анонімно зізналася старша медсестра відомої ізраїльської "Клініки Іхілов" в Тель-Авіві. На сьогоднішній день вона вакцинувала від коронавіруса вже сотні людей.

"Я ніколи не бачила, щоб стільки медичних працівників добровільно витрачали свій вільний час на таку велику справу", — сказала вона. Високим темпам вакцинації в Ізраїлі, за її словами, "можливо, більш високим, ніж в інших країнах", сприяли почуття соціальної солідарності і єднання.

Поки Ізраїль віддає пріоритет людям старшим 60 років, медичним працівникам і людям, які хворіють, за ними слідують люди старші 55 років з супутніми захворюваннями. На даний момент вакциновані понад 72% людей у віці 60 років і вище.

Досі ізраїльтяни отримували вакцину лише від Pfizer, але країна також уклала угоди з британською AstraZeneca і американським виробником Moderna. Остання в минулий вівторок оголосила про те, що її вакцина була схвалена ізраїльським Міністерством охорони здоровʼя.

Moderna пообіцяла поставити 6 млн доз, яких вистачить для вакцинації 3 млн осіб. Ізраїль вже отримав першу з чотирьох очікуваних партій, які будуть доставлені протягом наступних декількох тижнів, а друга партія (приблизно 480 тис. доз) очікується в середу або четвер.

Втім, після того як дози вакцини перетинають кордони, потрібно вирішувати також інші проблеми. На відміну від вакцини Oxford/AstraZeneca, вакцина Pfizer повинна зберігатися при температурі -70 градусів за Цельсієм, для чого потрібне спеціальне обладнання.

Вакциною займається SLE — логістичний підрозділ Teva Pharmaceutical Industries. У 30 підземних морозильних камерах, розташованих недалеко від головного міжнародного аеропорту Ізраїлю, зберігаються близько 5 млн доз, які потім розфасовують у пакети по 100 доз і доставляють по всій країні.

Швидке поширення вакцини має вирішальне значення, і це одна з областей, яка допомагає прискорити кампанію вакцинації. Інтерес до неї настільки великий, що кожен день перед пунктами вакцинації шикуються черги з молодих людей, які сподіваються отримати дози, які залишилися. Також в WhatsApp зʼявилися групи, де люди домовляються про те, як і де отримати вакцину.

Тим часом, незважаючи на лідерство в вакцинації, правозахисники і ЗМІ розкритикували Ізраїль за те, що він не надав вакцини палестинцям на Західному березі і в Газі. Міністерство охорони здоровʼя Палестини зареєструвало понад 100 тис. підтверджених випадків захворювання на Західному березі (населення — близько 3 млн осіб), більш 1,100 осіб. У Газі (2 млн жителів) зареєстровано понад 45 тис. випадків, понад 400 жертв.

Є проблема і з транскордонним рухом: кожен день в Ізраїль вʼїжджають близько 60 тис. палестинських робітників, більшість з яких працюють в будівельній галузі. Але Ізраїль почав проводити тестування для них лише в грудні, коли про це сказав Координатор урядової діяльності на територіях (COGAT).

Незважаючи на екстрену ситуацію, Палестинська адміністрація (ПА) на Західному березі публічно не зверталася за допомогою до Ізраїлю в закупівлі вакцин, а ХАМАС, який контролює Сектор Гази, навряд чи буде координувати з Ізраїлем будь-які зусилля по вакцинації.

Однак, за даними Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ), який відповідає за продаж головної російської вакцини проти Covid-19, відомої як "Супутник V", Міністерство охорони здоровʼя Палестини в понеділок схвалило використання цієї вакцини. Поставка першої партії очікується в наступному місяці.

У минулі вихідні генеральний директор громадської охорони здоровʼя Ясір Бозьє заявив, що ПА також звернулася до Moderna, AstraZeneca і Johnson&Johnson з проханням про додаткові партії, крім тих, які повинні бути доставлені через Covax, програму ВООЗ по вакцинам для бідних і країн із середнім рівнем доходу.

У той же час в минулу середу ізраїльські ЗМІ повідомили про те, що на Західний берег були доставлені тисячі доз вакцини. Однак МОЗ ПА спростував цю інформацію.

Крім того, є соціальні групи, які можуть чинити опір вакцинації. Так, арабська меншина Ізраїлю — близько 21% населення — з обережністю ставиться до вакцинації. А численні ультраортодоксальні єврейські громади повністю ігнорують заходи боротьби з коронавірусом, в результаті чого рівень інфікування серед них часом в пʼять разів вище, ніж у багатьох світських містах.

Тим часом Нетаньяху вже пообіцяв збільшити темпи вакцинації в Ізраїлі до принаймні 170 тис. чоловік в день. Але, як відзначають багато його критиків, для такої кампанії потрібно щось більше, ніж просто лідер країни.

"Особисто я дуже рада взяти участь у вакцинації, — сказала старша медсестра "Іхілов", яка при цьому жорстко критикує премʼєр-міністра. — Це стало можливо завдяки величезному числу людей, щиро відданих цій справі".

    Реклама на dsnews.ua