• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 41
Спецпроєкти

Путін догрався. Чому російське консульство виганяють з Каліфорнії

Удар США явно завдано по центру, з якого велася розвідувальна діяльність росіян в Силіконовій долині, де розташовані ключові високотехнологічні виробництва Америки
Фото: beztabu.net
Фото: beztabu.net
Реклама на dsnews.ua

31 серпня США зажадали від Росії закрити генеральне консульство україни в Сан-Франциско, а також торгпредства у Вашингтоні і Нью-Йорку. Про це повідомила керівник прес-служби Держдепартаменту Хэзер Науэрт. Слід мати на увазі, що в "непублічної" Москві дізналися про майбутні дії американців заздалегідь.
Справа в тому, що їм передувало дивне, істеричне і беззубий заяву зазвичай агресивної Марії Захарової, в якому стверджувалося, що скорочення персоналу американського дипломатичного представництва в Росії було, як виявилося, з боку МЗС Росії, всього лише "пропозицією". Ця передісторія, на перший погляд, жорсткого американського відповіді важлива тому, що навіть у вислизає, часто не надто матеріальній сфері, Кремль явно переоцінив свої можливості.

Заява Захарової, по суті, зрозуміло, брехня - грати в слова можна довго, але це було саме вимога, і походження його неважко ідентифікувати. Як не дивно, лють розчарованого поведінкою Трампа російського диктатора не є визначальним чинником у розвитку даного інциденту. Адже саме по собі "пропозиція" скоротити персонал представництва США в Росії послідувало у відповідь на відмову американців повернути росіянам "дачі" в околицях Вашингтона.

Це боляче вдарило як за інтересами керівництва Мзс, давно використовував як мінімум особняк у Пайонір-Пойнт, штат Меріленд в комерційних цілях (наприклад, його здавали під проведення весільних заходів), так і за інтересами російської розвідки. Як з'ясувалося в ході дискусії навколо мотивів рішення Обами заарештувати цю будівлю і вислати 35 російських дипломатів, шпигуни Путіна намагалися прослуховувати звідти радіообмін між Білим Домом і базою ВПС Ендрюс у Кемп Спрінгс, яку використовують вищі американські чиновники.

Проте, в ті дні Москва чекала швидких змін у Вашингтоні, а майбутній радник з національної безпеки Майкл Флінн квапливо переконував (тепер вже колишнього) посла РФ Сергія Кисляка утриматися від симетричного удару - мовляв, залишилося недовго потерпіти і санкції будуть скасовані. Звідси, як ми пам'ятаємо, і розцінений як сильний хід Путіна із запрошенням дітей американських дипломатів на кремлівську ялинку. Тому, по суті, Росія пропустила удар і все ще відстає з відповіддю на цей грудневий хід.

І ось, на тему нового витка напруженості 31 серпня міркувати довелося вже новому послу Анатолію Антонову. Запізнений відповідь на "обамовские підступи" тепер виглядав самострілом - американці оперативно відгукнулися на пропозицію Мзс РФ і скоротили практично весь місцевий - російська - персонал. Путін, де-факто, дав Трампу привід продемонструвати на ділі прихильність президента США програмою скорочень штатів держслужби, причому зробити це показово, але без якогось особливого збитку для американських громадян, про що Трамп і сам не надто вдало пожартував. Причому дійшло до анекдоту - в Санкт-Петербурзі звільнений технічний працівник був змушений повернути навіть робочу робу (але по російським каналам чомусь втрималися в цьому випадку від неминучих дотепів про Скруджа Макдака). Послу Хантсмэну, який, судячи з прощального інтерв'ю посла Теффта, сьогодні приймає справи, можливо, навіть доведеться брати на роботу старих російських емігрантів, яких-небудь дітей ветеранів РОА і членів мюнхенської редакції "Радіо Вільна Європа", оскільки у них є американський паспорт.

Між іншим, в самій цій реструктуризації не всі помітили принизливий для Росії момент - раптово з'ясувалося, що США, принаймні, на дипломатичному рівні, взагалі не ставлять МЗС Росії про кількість своїх дипломатів на території РФ. Тому і вийшов у Кремля "вогонь по штабах" в чистому вигляді. Певною мірою, подібна логіка діє і в новому епізоді, пов'язаному з закриттям консульства в Сан-Франциско і торгових представництв у Вашингтоні і Нью-Йорку. Але спочатку розберемося з менш вражаючими об'єктами - торгпредствами.

Насамперед, зрозуміло, їх скорочують за компанію - заради "паритету". І все ж, це скорочення можливостей впливу (під прикриттям і без) відразу у політичної і ділової столиці світу. Це створення кадрових проблем як в МЗС Росії, так і в Міністерстві економічного розвитку РФ - не секрет, що в обох відомствах призначення в американське представництво є кар'єрних мрією більшості, вищі за статусом розташовані тільки посади в керівництві міністерств. Та й власне, яка там сьогодні особлива торговельно-економічна діяльність між США і Росією? Тим більше, що раптово прокинувся прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв назвав стан американо-російських господарських зв'язків "повноцінної торговою війною".
Ясна річ, що коли говорять гармати санкцій, торгпреды скорботно мовчать. Правда, при цьому між Америкою і огризком імперії зла нині побутують звичайні відносини між метрополією і колонією в деградуючою фазі.

Реклама на dsnews.ua

За даними Росстату, нещодавно перейшов з підпорядкування міністерства фінансів у розпорядження міністерства економіки, чий юний керівник Максим Орєшкін наздоганяє Лаврова і Путіна в чемпіонаті з брехні, частка США в зовнішньоторговельному обороті Росії склала за підсумками I півріччя 2017 року 4% (у вартісному виразі $10,7 млрд доларів США). Здавалося б, з одного боку, більш цінними для російської економіки є Китай (14,3%), Німеччина (8,5%), Нідерланди (7,7%), Білорусь (5,2%), Італія (4,2%). Так, США на шостому місці, але згаданий показник частки Америки у зовнішньоторговельному обороті Росії не змінюється в останні роки, залишаючись в районі 4%. Що ж змінилося за три з половиною роки дипломатичного та економічного протистояння?

Росія експортує в США майже виключно сировину. Так, за останніми доступними даними Федеральної митної служби Російської Федерації за I квартал 2017 року, основні статті російського експорту в США були такі:
- паливо мінеральне, нафта та продукти їх перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні - 34,2%;
алюміній і вироби з нього - 17,9% (в основному це замовлення корпорації "Боїнг"); вироби з чорних металів - 14,8%;
- перли природні або культивовані, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння, дорогоцінні метали, плаковані дорогоцінними металами - 8,6%;
-добрива - 6,7% (внесок в цю останню категорію ресурсів, витрачених Москвою в агресії на сході України і в Сирії окремо не повідомляється).

З Америки вставала з колін Росія, як і належить вірною "криптоколонии" (тобто таємницею колонії - термін винайдений російськими ультраправими конспірологами), ввозить готову продукцію.

За підсумками I кварталу 2017 року:
- реактори ядерні (які РФ, взагалі-то, будує і сама, інакше, чим же займається могутній "Росатом"?), котли, устаткування і механічні пристрої; їх частини - 17,3%;
- засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та приладдя - 14,4%;
- інструменти та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні, медичні або хірургічні; їх частини та приладдя -7,7%;
- електричні машини та устаткування, їх частини; звукозаписувальна та звуковідтворювальна апаратура, апаратура для запису і відтворення телевізійного зображення і звуку, їх частини та приладдя - 5,9%;
- фармацевтична продукція 4,8%;

До речі, по фармацевтиці може бути спрямований новий самостріл Кремля - поки що від цього кроку російських держиморд стримує лише те обставина, що вся верхівка РФ, як у пророчому "Залюдненому острові" Стругацьких складається з "виродків", які самі по собі не можуть жити без американських ліків. Втім, коли ця компанія обкатает відповідну схему (притому що, як бачимо, кількість кур'єрів для провезення західних товарів в диппочте скорочується ривками), так тут же її введе. Шар люмпенів в РФ вже отримав скорочення фінансування охорони здоров'я на 61%, тому проблеми індіанців шерифа не хвилюють.

Примітно, що, на думку російського економіста Ігоря Ніколаєва (недавнього кандидата від партії "Яблуко" в одному з округів Москви) товари-лідери і по експорту, і імпорту за роки санкцій нітрохи не змінилися. Частки товарів, звичайно, незначно змінювалися, але картина зовсім колишня, незважаючи на санкції-антисанкции.

Точно також явно не на користь Росії і загальний зовнішньоторговельний баланс: за підсумками I кварталу 2017 року імпорт ($2,5 млрд) був все-таки більше російського експорту в США (2,4 млрд). Якщо б США оголосили РФ "повноцінну торгову війну", то Росії довелося б дуже непросто, тому що вона поставляє ту сировину, яка є доступними міжнародним біржовим товаром і поставшиков якого легко замінити. Навпаки, Росія закуповує виключно високотехнологічну продукцію, замінити яку теоретично можна, але значно важче, та й не в нинішніх умовах. Обрубати всі зв'язки з Америкою і уповільнити темп відставання РФ може лише в тому випадку, якщо офіційно й повномасштабно перетвориться у васальну державу Китаю. Але в Пекіні поки що вважають це надмірно дорогим підприємством, спостерігаючи за тим, як розвалюється накачана нафтогазовими грошима система російського міжнародного впливу.

Яскравим прикладом цього розвалу служить рішення американського уряду закрити консульство РФ в Сан-Франциско - воно знаходиться в солідному шестиповерховому будинку за адресою Грін-стріт 2790. Важливо розуміти, що при цьому американці нікого формально не висилають з країни - це проблема самих росіян. Просто в 48 годин необхідно залишити територію, інакше зачистку будівлі проведе місцева поліція. Адже раніше Вашингтон повністю виконав припис Москви скоротити чисельність американського дипперсоналу в РФ і в даний час між країнами встановився паритет по дипприсутствию". За словами Хезэр Науэрт, "при цьому, незважаючи на те, що не буде паритету в кількості використовуваних дипломатами і консульствами будівель, ми вирішили дати можливість російській стороні продовжити використовувати деякі будівлі, так як прагнемо зупинити погіршення в наших відносинах".

По суті, це виклад спільної позиції "Глибокого держави" і президента Трампа, з деяких пір керують Америкою спільно. Але тепер США у відриві на два очки, оскільки раніше оголосили про різке скорочення видачі росіянам неімміграційних віз у зв'язку з скороченням персоналу, логістичними складнощами і іншим. І якщо жителю Єкатеринбурга або Владивостока тепер доведеться добиратися до Москви (що не дешевше, ніж подорож в Америку), то сотням тисяч росіян, які намагалися всидіти на двох стільцях в штаті Каліфорнія, тепер доведеться летіти через всю країну в Вашингтон. Адже якщо вони не вибули з числа громадян РФ, режим Путіна як і раніше вважає їх своїми підданими, з усіма супровідними задоволеннями (свіжий приклад - заклад справи екс-заступника міністра фінансів РФ, жителя Вашингтона Сергія Алексашенко, за звинуваченням у "контрабанді" копій радянських орденів). Тому виття в російськомовних соціальних мережах Каліфорнії стоїть дуже гучний.

Але не слід думати, що Білий Дім навмисно застосував такий єзуїтський похід - можна бути впевненим, що там не дуже цікавилися нюансами російського законодавства про громадянство, ну, а чим більше іммігрантів вдасться випхати, тим краще з точки зору частини правлячої партії. Крім мотиву паритету, удар явно завдано по центру, з якого велася розвідувальна діяльність росіян в Силіконовій долині, де розташовані ключові високотехнологічні виробництва Америки. Це неприємно - у розвідки "новими методами", з території або зсередини комерційних підприємств і юридичних осіб є важливий недолік: відсутність недоторканності.

Те, що подальше, спіральне погіршення відносин неминуче - ясна річ, інша справа, що крім як самострілами, Москві давно нічим відповідати. Але зрушить це потрібні камені в поки перетравлюючому рімейк справи Мейєрхольда російському істеблішменті - невідомо.

    Реклама на dsnews.ua