• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Путінським курсом. У боротьбі з інтернетом Кремль дійшов до чистки чиновників

Уряд Росії позбувся занадто ліберального куратора інтернету

У Росії вже більше року діє закон про суверенний інтернет
У Росії вже більше року діє закон про суверенний інтернет
Реклама на dsnews.ua

23 жовтня прем'єр-міністр РФ Михайло Мішустін забив останній цвях в кришку труни вільного інтернету в Росії, звільнивши піонера "піару на держслужбі", найстарішого російського куратора медіа та інтернету Олексія Воліна з посади заступника міністра цифрового розвитку, зв'язку і масових комунікацій.

Повідомлення про швидку відставку чиновника з'явилися ще наприкінці літа і багато експертів пов'язали їх як з кадровими чистками російського держапарату "технократичним тандемом" (новим прем'єром Михайлом Мішустіним і заступником голови АП РФ методологом Сергієм Кирієнком), так і з посиленням державного курсу щодо російського сегмента інтернету .

Олексій Волін — один із засновників РІА "Новости" та Росінформцентру при уряді РФ, був провідним піарником виборчої кампанії Бориса Єльцина в 1996 р., курирував федеральну пропаганду під час другої чеченської війни.

На початку 2000-х, після "захоплення НТВ", Олексій Волін, будучи заступником керівника апарату уряду, виступив з резонансним проєктом скорочення кількості державних ЗМІ в Росії: "Державі простіше замовляти матеріали та програми, ніж утримувати засоби масової інформації".

У 2013 р. Волін на посаді заступника міністра зв'язку і масових комунікацій пролобіював "антипіратський закон" — поправки в російському законодавстві, прийняті влітку 2013 р., які дозволили блокувати сайти в Рунеті з нелегальним контентом на прохання правовласників: "Люди повинні зрозуміти, що за безкоштовно добре не буває. Хороший контент вимагає грошей. Як і хороше кіно, хороша музика".

Останнім часом Олексій Волін виступав з критичними оцінками роботи органів влади, які вводять елементи цензури в інформаційній сфері. У 2019 р. міністерство цифрового розвитку РФ під його керівництвом підготувало для уряду Росії негативний висновок на законопроєкт про адміністративне покарання за образи чиновників в інтернеті і направило його уряду: "Законопроєкт носить антиконституційний характер, пригнічуючи свободу слова".

Волін виступав і проти спроби російської влади заблокувати доступ до месенджеру Telegram Павла Дурова: "Повністю сьогодні неможливо в інтернеті заблокувати нічого. Якщо той, кого ви блокуєте, має достатню кількість інтелектуальних, матеріальних і IT-ресурсів, то великий гравець може блокування уникнути. Це та даність, з якою треба жити ".

Реклама на dsnews.ua

У серпні цього року Олексій Волін в останній раз виступив проти цензури, яку поширюють уже не тільки на публікації в ЗМІ, а й на висловлювання громадян в інтернеті: "Закон про образу влади стосується не чиновників, закон про образу влади стосується перш за все державних символів і дуже обмеженої кількості людей. А якщо ви пішли в чиновники, так будьте ласкаві бути готовими до критики людей, на гроші яких ви утримуєтеся".

Ці слова вже звільненого топ-чиновника, який не з чуток знає, як будувався інтернет в Росії, означають беззастережне визнання безглуздості зусиль авторитарного режиму в рамках "путінського курсу" взяти під свій контроль інтернет.

"Путінський курс" — ще пару років тому популярний вислів, але сьогодні він вийшов з ужитку в російському суспільстві. Малося на увазі якесь цілісне бачення майбутнього, воно зникло разом з падінням економіки, міжнародного рейтингу, ослабленням публічної комунікації в умовах набігаючих хвиль пандемії і соціально-економічної кризи, що посилюється.

Сьогодні логіка курсу Кремля замикається на геополітичне протистояння з Заходом, на прагнення змусити Захід поважати Росію, а значить, і удушення внутрішньої "п'ятої колони" — щодо вільних ЗМІ. Відносно російського сегмента інтернету це означає контроль, цензуру і ізоляцію.

Замість правих ліберал-консерваторів єльцинського гарту Кремлю потрібні слухняні держуправлінці-технократи, здатні підготувати можливу ізоляцію російського сегмента інтернету та посилити тиск на інтернет-бізнес, причому не тільки на російський, але і зарубіжний, з тим, щоб примусити його до співпраці.

Відповідати за такий специфічний розвиток медіагалузі та інтернету в рамках оновленого "курсу Путіна" в статусі заступника міністра цифрового розвитку, зв'язку і масових комунікацій буде "ефективна і динамічна" чиновниця АП РФ Белла Черкесова. Розпорядження про її призначення прем'єр Мішустін вже підписав. Белла — дочка підприємця Мухарбі Черкесова. Вельми, варто відзначити, успішного: за роки роботи дочки в АП РФ його компанії отримали держпідряди на 1,1 млрд рублів.

    Реклама на dsnews.ua