• USD 39.5
  • EUR 42.1
  • GBP 49.3
Спецпроєкти

Російським урядовцям заборонили вільний виїзд за кордон: в деяких забирають паспорти

Керівництву уряду РФ заборонили вільно виїжджати за межі країни. для офіційних поїздок вони повинні отримувати спеціальний дозвіл від прем’єр-міністра Міхаіла Мішустіна

Реклама на dsnews.ua

Про це пише видання The Bell з посиланням на два джерела, передає "ДС".

Російський прем'єр Мішустін фактично закрив кордони для своїх підлеглих, пише The Bell.

Виїжджати за кордон високопоставленим співробітникам уряду РФ – міністрам, керівникам апарату, їхнім заступникам і начальникам департаментів – тепер можна тільки в офіційних справах і з дозволу прем'єра, повідомили виданню поінформовані джерела.

Водночас, розповіли джерела видання, для співробітників Адміністрації президента Росії таких суворих обмежень немає. Один із них пояснив різницю в обмеженнях для співробітників Кремля та уряду "особливим завзяттям" Мішустіна.

Крім того, видання The Financial Times повідомляло, що російські спецслужби вилучають паспорти у високопосадовців та керівників державних компаній, щоб запобігти їхньому виїзду за кордон.

Як пише FT, ще з радянських часів російські чиновники, які мають доступ до державної таємниці середнього рівня, зобов'язані залишати свої паспорти в сейфах "спеціальних відділів", які є в їхніх міністерствах і компаніях. Але, за словами колишніх чиновників і керівників, російські спецслужби рідко дотримувалися цих правил.

Ситуація змінилася після вторгнення Росії до Криму у 2014 році, коли служби безпеки почали застерігати від поїздок до таких країн, як США і Велика Британія. Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році обмеження стали застосовуватися набагато ширше.

Наприклад, керівникам однієї з найбільших державних промислових компаній заборонено виїжджати без офіційного дозволу за межі Москви на відстань двох годин їзди від міста.

В інших випадках співробітники ФСБ просять здати паспорти колишніх чиновників, які раніше мали доступ до державної таємниці, і навіть тих, хто ніколи не мав такого доступу.

Колишня співробітниця російського центрального банку Олександра Прокопенко розповіла виданню, що паспортні обмеження тепер поширилися не лише на осіб, які мають допуск до державної таємниці.

"Тепер вони приходять до певних людей і кажуть: "Будь ласка, здайте свої червоні цивільні паспорти, тому що ви маєте доступ до секретної інформації для батьківщини, отже ми хочемо контролювати ваші пересування…

Фактично будь-яка інформація може бути визнана секретною, тому співробітники ФСБ починають говорити вам, що ви володієте секретною інформацією. Що це за інформація? Чому вона секретна і хто це вирішує? Ніхто не знає", – розповіла вона.

Як зауважує FT, ці кроки пов'язані з тим, що серед еліти зростає невдоволення війною в Україні та її впливом на їхні життя. Російські чиновники й олігархи, які колись могли витрачати свої багатства на особняки, яхти та елітні школи для своїх дітей на Заході, тепер мусять обмежуватися країнами, які вважаються "дружніми". Про це розповіли кілька представників російської еліти.

Навіть прессекретар Путіна Дмітрій Пєсков підтвердив, що Росія посилила обмеження на виїзд за кордон для тих, хто працює в "чутливих" сферах. Це він сказав в інтерв'ю Financial Times.

"Для цього існують більш жорсткі правила. Подекуди вони формалізовані, а подекуди залежать від конкретного рішення … щодо конкретних співробітників.

З початком спеціальної військової операції цьому питанню приділяється більше уваги", — сказав Пєсков.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua