• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Росія і мовчання Держдепу. Вчені з'ясували причину "гаванського синдрому" у дипломатів США

Ймовірною причиною хвороби, що вразила американських дипломатів у різних країнах світу, було застосування мікрохвильового і радіовипромінювання. І за цим, як видно, стояли російські спецслужби

Посольство Сполучених Штатів Америки в Гавані
Посольство Сполучених Штатів Америки в Гавані / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Автор Mashable Рейчел Краус з посиланням на дослідження вчених пише про те, що викликало "гаванський синдром" у американських дипломатів і яке відношення до цього має Росія.

Загадкова хвороба, що виникла, як багато хто вважає, внаслідок "звукових атак" в 2017 р., вразила ряд американських дипломатів і розвідників на Кубі, в Китаї, Росії та інших країнах. Ймовірна причина її вказується в недавно опублікованій доповіді, підготовленій на прохання Державного департаменту. І в контексті технологій це жах.

Експерти вважають "спрямоване високочастотне мікрохвильове і радіовипромінювання" "найбільш правдоподібним" поясненням наявності сукупності симптомів, які спостерігалися у дипломатів і їх близьких. Тобто йдеться про мікрохвилі — електромагнітні хвилі певного спектра.

Повторювані нетривалі імпульси електромагнітних хвиль конкретної частоти б'ють по внутрішньому вуху, що може призвести до наслідків наскільки серйозних, настільки й довгострокови, причому без ознак фізичних ушкоджень.

Для "десятків" хворих загальним симптомом був гучний звук, який викликав відчуття вібрації, тиску і біль. У хворих було як короткострокове, так і тривале запаморочення, втрата слуху, втома, втрата пам'яті, шум у вухах і порушення рівноваги. Симптоми виявлялися і в посольствах, і в будинках деяких постраждалих. Ряду дипломатів, за деякими даними, довелося вийти на пенсію.

У ході досліджень, на які посилаються експерти, з'ясувалося, що для прояву цих симптомів радіовипромінювання має бути і спрямованим, і "імпульсним". Тому його і вважають найбільш вірогідною причиною хвороби.

Реклама на dsnews.ua

Експерти висловлюють стурбованість тим, що в доповіді йдеться про "зловмисників і нові інструменти, за допомогою яких заподіюється шкода іншим людям". Водночас в звіті не наводиться подробиць про "інструменти" цих зловмисних суб'єктів. Однак імовірно міг застосовуватися клас пристроїв, званих "зброєю спрямованої енергії". Автори роботи згадують один пристрій, використаний в дослідженні, чию повну назва нібито взяли з фільму про Бонда часів холодної війни: Transformer Energized Megavolt Pulsed Output (TEMPO).

Розробкою такої зброї займаються в багатьох країнах. До слова, The New York Times писала, що деякі з потерпілих дипломатів займалися "протидією секретним операціям Росії щодо іноземних спецслужб". Це, а також той факт, що Росія найбільш відома активними дослідженнями і розробками в цій галузі, наштовхує на "підозру", як пише Times, що за атакою стоїть Росія.

У доповіді міститься пропозиція зробити більш активні кроки для протидії таким атакам. Однак насамперед потрібно серйозно поставитися до жертв і систематично фіксувати і досліджувати симптоми, чого адміністрація Трампа зробити не змогла, розсердивши жертв, які зараз судяться з урядом.

Насправді, за даними Times, держсекретар Майк Помпео отримав цю доповідь ще в серпні, але згадав про неї лише в жовтні, відповідаючи на питання про загадкову хворобу його підлеглих. Державний департамент оприлюднив доповідь лише після того, як в грудні ЗМІ повідомили про її існування.

Футуристична зброя, яка, ймовірно, використовується для проведення таких атак — чи акустичних, чи мікрохвильових, чи яких-небудь ще, — це жахливо. Ще гірше — держава, яка нічого не робить, зіткнувшись з нападом на громадян. Це феномен, який складно зрозуміти і який обіцяє серйозні політичні наслідки. Хочеться сподіватися, що в майбутньому нашою найбільшою проблемою буде все-таки зброя, а не реакція влади.

    Реклама на dsnews.ua