• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Російський шпигун Девід С. Як Москва зміцнює дружбу Британії та Німеччини

Спецслужби ФРН і Великобританії провели операцію з викриття російського шпигуна, який працював у британському посольстві в Берліні

Спецслужби ФРН і Великобританії викрили чергового російського шпигуна
Спецслужби ФРН і Великобританії викрили чергового російського шпигуна / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Британські та німецькі спецслужби спільно викрили російського шпигуна, котрий постачав спецслужби РФ цінною інформацію за гроші. Їм, як повідомила Федеральна прокуратура Німеччини, виявився 57-річний громадянин Великобританії Девід С., який працював у британському посольстві в Берліні.

Затримали підданого Її Величності 10 серпня вдома — в Потсдамі, в 26 км від столиці Німеччини. Також співробітники правоохоронних органів провели обшук на його місці роботи.

Підтвердили факт арешту і Служби столичної поліції (The Metropolitan Service). "Боббі" також повідомили, що в операції брав участь контртерористичний підрозділ лондонської поліції.

Відомо також, що дипломатичного імунітету у Девіда С. немає, він був найманим співробітником дипмісії за місцем роботи. Він визнав, що щонайменше один раз передавав дані російській спецслужбі, з якою він співпрацював з листопада 2020 р. в обмін на гроші.

Розслідування ще триває, так що німецькі та британські власті поки не балують громадськість інформацією. Однак невеликі витоки вже є.

По-перше, німецьке видання Focus уточнило, що британець передав спецслужбі РФ, ГРУ або СВР документи, що стосуються боротьби Британії з тероризмом. З огляду на те, що у російських спецслужб є своя історія тісної кооперації з терористичними угрупованнями з метою підриву демократії і дестабілізації країн Європи, то, безперечно, документи одного з ключових суперників Росії — Британії — мають цінність.

Питання в тому, наскільки вона велика. За даними Sky News, який довідався повне ім'я затриманого, але не розголошується з юридичних причин, і це по-друге, Девід С. є приватним підрядником — в посольстві він працював охоронцем.

Реклама на dsnews.ua

Отже, до секретних документів доступу у нього не було, але він все ж міг роздобути корисні для Росії відомості — про протоколи безпеки в дипмісії, доступі до Wi-Fi; особисті справи високопоставлених дипломатів і їх родичів, включаючи співробітників британської Мі-6.

Маючи в своєму розпорядженні таку інформацію, російські агенти можуть, скажімо так, піднятися на рівень вище і взяти в оборот дійсно цінних кадрів з британського посольства. Яке, до слова, розташоване на найвідомішому бульварі Берліна Унтер-ден-Лінден всього в 250 м від посольства Росії. Так що з веденням стеження за дипмісією Сполученого Королівства у спецслужб РФ взагалі не було ніяких проблем.

З іншого боку, як з'ясувалося, в операції також брала участь Мі-5. Разом з німецькими колегами британська розвідка деякий час "вела" ренегата.

Що дає підстави припускати, що затриманий злив росіянам лише ту інформацію, яку дозволили злити в Мі-5. А значить, шкоди інтересам Сполученого Королівства ніякої не було. Це раз.

Два: поки російські агенти крутилися навколо дипмісії і підсапували одного з охоронців, їх британські колеги все документували і складали в папочку досьє про осіб, які контактували з Девідом С.

Наслідки

Якщо вірити гіпотезі, що спецслужби ФРН і Великобританії взяли на "олівець" російських агентів, що діють під дипломатичним прикриттям, то не варто дивуватися ситуації, коли через кілька місяців влади двох європейських країн "розкриють" ще частину співробітників ГРУ і СВР з подальшим їх видворенням з країни.

Тим часом дана спільна операція є свідченням зміцнення співпраці між Лондоном і Берліном, чому, як бачимо, Brexit не став на заваді.

До того ж співпраця ця, незважаючи на те, що Британія більше не є членом Євросоюзу, сприяє зміцненню безпеки в цілому всього ЄС завдяки активній протидії гібридній агресії Росії.

Природно, покращаться і стосунки обох держав. Німці в цьому, до речі, зацікавлені навіть більше, оскільки ФРН і так вже має імідж європейської країни, надмірно лояльної по відношенню до Кремля.

Ніхто в Берліні не зацікавлений в тому, щоб стати другою Австрією — полігоном російських спецслужб, що діють безперешкодно і в повному комфорті.

Активність російських агентів, які ламали сервери Бундестагу або вбивають дисидентів в центрі Берліна, не кращим чином характеризує німецькі спецслужби.

Звідси і заява глави МЗС ФРН Хайко Маасу: "Шпигуни за найближчим союзником на німецькій землі абсолютно неприйнятні, і ми повністю солідарні з нашими британськими друзями".

Тому-то затримання Девіда С. — лише перший з багатьох елементів більш тісної співпраці між Лондоном і Берліном. Представники обох урядів констатують відкат до часів холодної війни.

Так, в червні глава Федерального відомства з охорони конституції Німеччини (BfV) Томас Гальденванг в інтерв'ю Welt am Sonntag заявив про те, що спецслужби РФ діють дедалі жорсткіше і все грубіше, при цьому настільки ж активно, як і за часів холодної війни.

А в кінці липня вже командувач ВПС Великобританії Майк Уігстон повідомив про те, що його підлеглі будуть проводити навчання за шаблоном того непростого періоду: пілоти винищувачів отримають наказ залишити свої бази для посадки на цивільних аеродромах або навіть на автострадах, щоб стати менш зручною ціллю для ворога .

І не можна не помітити, що спільна робота Лондона і Берліна щодо протидії Москві на різних напрямках в повній мірі вписується в стратегію адміністрації Джо Байдена, з якою обидві столиці, до слова, уклали важливі двосторонні угоди по зміцненню обороноздатності всієї Європи.

    Реклама на dsnews.ua