• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Секта свідків. Соратники Путіна вже готуються до його смерті

Коли розіпнуть двійника Путіна і чому післявиборчий з'їзд "Єдиної Росії" буде схожий на Нікейський собор
Фото: East News / AP
Фото: East News / AP
Реклама на dsnews.ua

Як і очікувалося, в останні дні перед виборами Путіна в інформаційний простір був вкинутий позамежний обсяг контенту, що оповідає про новий божество росіян. Позамежний, тому, що переглянути в загальній складності сім годин відео: послання Федеральним зборам, "Світобудова 2018" Володимира Соловйова, інтерв'ю Путіна каналу NBC і першу частину фільму "Путін" Андрія Кондрашова пересічний обиватель просто не в змозі. Причому і сім годин - ще не межа. На підході продовження фільму Кондрашова, не виключені й інші серіали в тому ж роді.

Одночасно в Москві без особливого шуму вилучили паперовий тираж доповіді опозиційних політиків Іллі Яшина і Володимира Мілова "Путін. Підсумки. 2018".

Кому завадив доповідь опозиції?

Доповідь, за словами Яшина, написаний у традиції, закладеної Борисом Нємцовим, і оповідає про економічних, соціальних і геополітичних підсумки правління Путіна протягом 18 років, десакрализируя його образ. Презентація доповіді була запланована на середину передвиборчого тижня. Але в неділю, 11 березня, на підземній парковці торгового центру, де відбувалося отримання готового тиражу, з'явилася поліція - і тираж відібрала. Зараз Яшин плачеться в ФБ, що дії поліції незаконні і що нікому в Росії не заборонено виступати проти президента і публікувати доповіді з критикою на його адресу. Але всім, окрім купки диванних борців, на його скарги наплювати.

Яшин вже пообіцяв надрукувати новий тираж, оскільки одне тільки публікація доповіді в мережі, що було б найпростішим виходом, його не влаштовує. Він пише в ФБ, що хоче, щоб доповідь читали "у тому числі ті, хто інтернетом не користується". Хоча не може не розуміти, що ті, хто не користується інтернетом, його доповідь не прочитають в будь-якому вигляді, оскільки не читають взагалі нічого.

Вилучення доповіді, на перший погляд, виглядає як ексцес виконавця: ну справді, що там могло бути такого, чого про Путіна і про Росії під його керівництвом ще не написали і не опублікували, і яким міг бути тираж? Але на другий, більш уважний погляд, все виглядає складніше. Рівень прийняття рішення про вилучення тиражу напевно був досить високий. Так що мова, ймовірно, йде ще про один аспект сакралізації Путіна: про цілеспрямоване вилучення єретичних, з точки зору нової віри, текстів. Те, що це поки незаконно, не має значення, куди важливіше створення прецеденту. Він дуже знадобиться в подальшому, при вибудовуванні відносин між світською та нової клерикальної владою, коли, серед іншого, обговорюватиметься і підсудність єретиків.

Видеоевангелия і прийдешній новий культ

Реклама на dsnews.ua

У цю ж схему укладається і великий обсяг контенту "про Путіна". Вміст цього ніяк не призначений для перегляду рядовим віруючим культу св. ВВП, як не призначені для пересічних віруючих, тим більше для неофітів, будь-які священні тексти в їх повному обсязі. Богослов'я у будь-яких культах - сфера діяльності жерців, а віруючі отримують лише цитати, обрані до нагоди їх пастирями і забезпечені належним тлумаченням. Позамежний ж обсяг таких текстів є гарантією того, що більшість з пастви не полізе перевірятимуть сумлінність цитування. Це повною мірою відноситься і до вірять у Путіна. До того ж з досить великого тексту або відеозапису можна насмикати цитат до будь-якого випадку і розгорнути їх тлумачення як завгодно, по ситуації. Той факт, що на відміну від засновників культів минулого творці культу Путіна звернулися, в дусі часу, не до письмового слова, а до відеоконтенту, нічого не змінює по суті справи.

Характерно, що і Яшин свідомо чи несвідомо, теж намагається зіграти в цю гру. Різниця лише в тому, що, не маючи ресурсів для створення повноцінного культу, Яшин намагається створити для себе невелику секту заперечувачів Путіна. Для цього йому потрібен неодмінно паперовий текст, оскільки мережа не захищає його проповідь від масових зачисток і від вкидання підправлених, спотворених і просто помилкових версій доповіді. Паперова версія, поширена серед членів секти Свідків Нємцова, забезпечить правильне цитування доповіді та його подальшу сакралізацію в її вузькому колі.

Запропонована версія може здатися дещо штучною і притягнутою за вуха. Але при сумлінному розгляді всіх подій останнього часу видно, що тільки вона здатна зв'язати розрізнені факти в єдине і логічно несуперечливе ціле. При цьому засновники нової віри використовують як радянські, так і суто релігійні методики. Звичайно, вони тяжіють більше до чистої релігії, ніж до сакрализованной ідеології, хоча в силу об'єктивних обставин не можуть відразу перейти до повноцінної канонізації Путіна на основі творені ним чудес і доведеною богообраності. Тим не менш логіка подій невблаганно веде їх саме до цього, оскільки компромісний варіант світського культу, замаскованого нібито раціональними конструктами, вже не зможе врівноважити відцентрові сили, наростаючі в Росії, провівши надійний кордон між нею і світом.

Володимир Путін на шляху від живого - до вічно живого

Але для побудови повноцінного і сталого культу потрібно дотримати ряд обов'язкових умов. Зокрема, живий бог в будь-якому такому культі завжди вкрай непрактичний і є постійним джерелом проблем, саме тому, що він живий. Міцна церква потребує мертвому засновника, дії якого надійно канонізовані і настільки ж надійно відокремлені від апокрифів і єретичної хули.

В даний час на наших очах якраз і створюється канонізований образ Путіна. Момент виборів повинен стати вирішальним поворотом в цьому процесі. Звичайно, на виборах Путіна може бути вибраний тільки Путін, але залишається питання: якого з багатьох можливих Путіних слід звести на престол? Тут як ніколи будуть важливі не загальні цифри голосів, відданих за нього, а голосування по стратах суспільства і за ті чи інші гасла виборчої кампанії. Усі ці деталі будуть, без сумніву, піддані докладному вивченню, і вже з оглядкою на них сформований досить гнучкий, але в той же час певний образ, здатний зберігати актуальність незалежно від будь-яких політичних мінливості зовнішнього світ. Хоча цей світ і оголошений в рамках культу апріорі ворожим Росії, він у той же час є бажаним партнером для жрецької верхівки. Бажаючи ізолювати від нього маси, сама вона зовсім не хоче перебувати в такій же ізоляції. Новий культ створюється нею як інструмент управління масами, а керована маса, підкріплена контрольованою територією і запасом озброєнь, повинна стати аргументом, що забезпечує власникам всього цього багатства гідне, з їх точки зору, місце в світовому істеблішменті.

Залишається лише прорахувати основні контури нового культу, місце, яке посяде в ньому Путін, і найближчі дії його самого і його оточення.

Очевидно, що культ буде побудований на образі Путіна як верховного божества, хоча в нього увійдуть і малі боги, Сталін і Микола II. Інші фігури підуть на задній план, масу другорядних святих, що призиваються для розв'язання різного роду конкретних ситуацій і лоялизации вузьких цільових груп. Зокрема, ховати Леніна, ймовірно, не будуть, але доступ до його мощам м'яко прикриють, поступово закривши Мавзолей від публічного відвідування вже назавжди і вивівши питання на дальню периферію інформаційного поля.

Найважливішим в даний час є остаточне оформлення сакральної фігури Путіна, а також конструювання обставин його смерті, які мають забезпечити максимальний емоційний підтекст, але в той же час не дати приводу засумніватися в зростаючій силі, слави і волі Росії. Найбільш вірогідний варіант - важка раптова хвороба, поєднана з небувалим мужності перед лицем близької смерті і з оголошенням перед відходом символу нової віри у формі політичного заповіту.

Що можна виміняти на мертвого Путіна?

Із змальованої перспективою добре перегукується і ряд тверджень, які фігурували в останніх виступах російського фюрера.

У фільмі Соловйова "Світопорядок 2018" Путін, торкнувшись теми Криму, заявив, що "хтось свідомо підвів Росію до цієї межі". Іншими словами, визнавши, що є дійсно було формальне порушення міжнародного права, він натякнув, що Росія сама виявилася жертвою чиїхось інтриг, змусили її "діяти так, як ми діяли". Перед нами заготівля для майбутнього пошуку компромісу в ході вирішення кримського питання - треба ж якось виводити Росію з-під санкцій, а здача Криму для Кремля неприйнятна. Не стільки навіть з тієї причини, що це вдарить по авторитету Путіна, запропонована формула цілком виводить його з-під такого удару, скільки тому, що кримська військова угруповання дозволяє Росії тримати під прицілом весь регіон, а це є важливим елементом будь-якого можливого торгу.

В інтерв'ю ведучої телеканалу NBC Меган Келлі, відповідаючи на питання про можливий відхід з президентського поста, Путін закликав не боятися тих, хто "коли-небудь" прийде на зміну йому. "Чому ви так боїтеся, що люди, які прийдуть до влади після мене, захочуть зруйнувати те, що я зробив за останні роки? Може, навпаки, це будуть люди, які захочуть зробити Росію сильніше, створити майбутнє для неї, створити платформу для виховання нових поколінь?" - заявив він. Оскільки інтерв'ю, хоча і було переведено на російську мову, призначене в першу чергу для американської аудиторії, тут теж у наявності сигнал Заходу. Ми готові змінити перша особа і піти на невеликі поступки, дозволивши вам виглядати переможцями, - говорить Кремль, - але наполягаємо на визнанні Росії шановним партнером, якщо не в силу економічних причин, то хоча б як джерела можливих проблем, з якими краще не конфліктувати. Історія про щура, загнаної в кут, розказана Путіним у першій частині фільму Кондрашова, з мораллю, що, мовляв, у кут краще не заганяти нікого і ніколи, чудово лягає в ту ж канву.

Попутно Путін зробив і кілька акуратних натяків на ексцес виконавця, згадавши, зокрема, Пєскова, який "жене пургу", неждану нібито для його самого. Ця теза теж, очевидно, буде розвинений надалі за відомою формулою "цар хороший, бояри злі". На цю ж формулу працює і імітація посилення боротьби з окремими, подекуди ще зустрічаються корупціонерами, аферистами та іншими порушниками закону, що отримала останнім часом незвичайно широке поширення у російських теленовинах.

До спроб списати все, що тільки можливо, на самоуправство не в міру запопадливих виконавців відноситься і заяву Путіна, зроблене в ході інтерв'ю з Келлі, про те, що втручання у вибори в США здійснювалося приватними особами, за спиною яких міг стояти хто завгодно. Його навмисна грубість з згадкою євреїв з ізраїльськими паспортами ретельно прорахована, щоб гарантувати максимальне інформаційне ехо.

У наявності, таким чином, послідовне висвітлення образу Путіна для внутрішньої аудиторії і настільки ж послідовне обіцянку Заходу змінити фронтмена, а також і замішаних в чомусь поганому виконавців, що тут же зніме багато формальні обмеження на будь-яких переговорах. Насамперед, обмеження в плані тих поступок, на які може піти Захід, оскільки зміна Путіна з якої б причини це вже привід заохотити Росію. Приміром, пом'якшивши санкції або намагаючись нав'язати Україні "полюбовний" компроміс у Криму.

Як будуть розвиватися події і що робити нам?

Подальший хід подій я вже прогнозував, і, повинен сказати, що все поки що йде за передбачуваним сценарієм. Найбільш значущими поствиборними подіями в Росії стануть остаточна канонізація Путіна, яку логічно провести на з'їзді "Єдиної Росії", і його відхід. Сам Путін, якщо, звичайно, допустити, що він все ще існує фізично, а не як набору двійників, в даний час напевно виведений з гри. Віддуватися за все, включаючи неминучу прогулянку по Червоній площі на гарматному лафеті, доведеться одному з його дублерів.

Новий культ з вічно живим Путіним дозволить остаточно переформатувати Росію, закривши її від світу за новою церковною огорожею, про що я вже писав. Втім, це зовсім не означає неможливості місіонерства на територіях сусідів, насамперед - у країнах колишнього СРСР, так що розслаблятися нам явно не варто. Не варто розраховувати й на те, що в ході переговорів Заходу з Росією після формального відходу Путіна може бути встановлений і якийсь тимчасовий паритет, який влаштував би нас. Так, тягар витрат на дестабілізацію всього світу стає для Росії все більш непосильним. І на якісь поступки Заходу Москва, безсумнівно, піде, намагаючись виторгувати натомість можливо великі бонуси. Але Кремль не може відмовитися від претензій на Україну. Ми дуже потрібні йому як ресурс, в першу чергу - демографічний.

Це означає, що нам варто було б задуматися про власну гру - і про контрходах, спрямованих на зрив, хоча б часткову, планів Кремля. У тому числі варто було б подумати про якісно інший роботі з російським населенням замість закликів його до розумного і доброго, свідомо залишаються непочутими. Комунікувати з росіянами слід на доступному їм понятійному рівні. Наприклад, всерйоз зайнятися формуванням в Росії антипутінського культу, здатного, вступивши в конфлікт з культом пропутінською, розділити і послабити російське суспільство, апріорі нам вороже, незалежно від зміни курсу Москви по відношенню до Заходу. Ось тільки яшинская секта для цього не годиться. Тут потрібно щось більш підходяще - більш привабливе для тяжіють до релігійного фанатизму російських мас.

    Реклама на dsnews.ua