• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Шнобеля-2017. Дудка від хропіння, ненависть до сиру і крокодили проти азартних ігор

У Гарвардському університеті пройшла церемонія оголошення лауреатів Шнобелівської премії - нагороди за дослідження спірної наукової цінності
Невідомо, страждали учасники "Бітлз" від хропіння, але на диджириду грали
Невідомо, страждали учасники "Бітлз" від хропіння, але на диджириду грали
Реклама на dsnews.ua

У четвер ввечері в Гарвардському університеті відбулася щорічна церемонія вручення нагород за дослідження, які «спочатку змушують вас сміятися, а потім змушувати вас думати». Участь у церемонії взяли три лауреати Нобелівської премії, в тому числі економіст з Британії Олівер Харт, - пише The Guardian.

Кожен лауреат отримав традиційну нагороду - 10 трильйонів зімбабвійських доларів. Мова кожного лауреати Шнобелівської премії повинна була тривати не більше однієї хвилини, після цього восьмирічна дівчинка вимовляла: "будь Ласка, вистачить. Мені нудно".

Шнобелівська премія з фізики дісталася Марку-Антуану Фардину, який довів, що коти - це рідина. "У рідкому стані речовина займає певний обсяг і приймає форму посудини, в якій знаходиться", - прокоментував Фардін своє дослідження. Він додав, що дорослі коти розтікаються швидше кошенят. Провести дослідження того, як коти заповнюють простір, вченого надихнули численні фотографії котів у коробках, раковинах, каструлях і інших ємностях. Фардін вважає, що його дослідження може стати корисним для розвитку реології - розділу фізики, що вивчає деформації і плинність речовини.

У статті Фардена, опублікованій в «Реологическом бюлетені» в 2014 році, що досліджується, як розрахувати для кішки «число Дебора» - спеціальний термін, використовуваний для опису плинності. Вчений зазначає: "Якщо спостерігати за льодовиком, то через пару років ви побачите, як він сповзає з гори. З кішками працює той же принцип. Якщо ви будете спостерігати за кішкою то побачите, як з часом вона заповнить ємність немов рідина".

Премія миру дісталася групі дослідників, які з'ясували, що гра на сопілці діджеріду допомагає впоратися з апное і хропінням. 25 добровольців, що страждали від апное, що супроводжувався хропінням, протягом чотирьох місяців грали на ньому по 5-6 днів на тиждень за 25 хвилин. Такий ефект може бути пов'язаний з тим, що гра на сопілці тренує м'язи мови і скорочує «жирові подушки» в горлі.

Реклама на dsnews.ua

У методу є і противники, які відзначають, що людям, чиї партнери хропуть уві сні, доведеться тепер замість хропіння слухати гру на сопілці. А це може виявитися ще більш обтяжливим. Однак метод, схоже, припала до душі багатьом страждають від хропіння: після публікації статті один з її авторів почав робити кар'єру як інструктор з терапевтичної гри на діджеріду і вже навчив близько 2500 пацієнтів. Майло Пухан, професор громадського здоров'я та епідеміології в Цюріхському університеті і один з авторів роботи, стверджує, що діджеріду «не гірше будь-якого іншого інструменту». Пухан сказав, що він пишається отриманої премією, оскільки деякі лауреати Шнобелівської премії згодом отримали статус лауреата Нобелівської премії. «Президент мого університету був дуже схвильований цим», - додав він.

Премія з економіки дісталася дослідникам, выяснившим, що обійми з крокодилом знижують тягу до азартних ігор. 62 чоловіки та 41 жінка, які взяли участь в експерименті, повинні були робити ставки у гральних автоматах. Частині з них перед тим, як зробити ставки, потрібно було потримати на руках метрового крокодила.

Ті добровольці, які зазнали від необхідності тримати на руках крокодила сильні негативні емоції, робили маленькі ставки. А от ставки тих, кого хижа тварина не дуже налякало, навпаки були вище, ніж у контрольної групи.

Джеймс Хіткот, терапевт з Кента, отримав премію за анатомію за вирішення давньої загадки, чому у них такі великі вуха. Виявилося, що вуха не ростуть - вони витягуються під дією гравітації.

Ще одну премію отримали французькі нейробіологи, які першими ідентифікували мозкові ланцюга, які лежать в основі ненависті до сиру. Дослідження мозку, в якому люди просили нюхати чеддер, сир кіз і грейер, лежачи в МРТ-сканера, визначили область, звану базальними гангліями, як нервовий епіцентр відрази до сиру.

Нагадаємо, Шнобеля-2016 був вручений за щурів в трусах, любителів нісенітниці в інтернеті і обманщика Volkswagen.

    Реклама на dsnews.ua