• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Штурм Капітолію у США: основні висновки

Масові протести у Вашингтоні 6 січня стають кульмінацією 4-річного правління президента Дональда Трампа

Будівлю Капітолію захопили в ніч на 7 січня
Будівлю Капітолію захопили в ніч на 7 січня / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Захоплення протестувальниками будівлі Капітолію — символу американської демократії та самої політичної системи — стало безпрецедентним явищем, що, тим не менше, продемонструвало наскільки розбалансованою є сама система і розколотим лишається суспільство.

За результатами того, що сталося у США, можна зробити декілька дуже важливих висновків про внутрішню і зовнішню політику США.

  • Політичні та ідеологічні протиріччя в американському суспільстві поглиблюватимуться. Прихильники демократів і республіканців не змінили своїх фундаментальних поглядів на країну, її розвиток та зовнішній світ.

Заворушення у Вашингтоні показали високий рівень протестної активності та соціальної фрустрації частини населення і це створюватиме серйозні виклики для системи.

  • Штурм Капітолію змусить нову адміністрацію Джо Байдена діяти жорстко та безкомпромісно: знайти винних і покарати, щоб таких прецедентів не було у майбутньому.

Це неодмінно призведе до зіткнення із електоральним ядром Дональда Трампа і створить привід для початку кримінального переслідування ультраправих прихильників президента і у такий спосіб відкриває нову главу у протистоянні двох умовних "Америк", розділених партійно-ідеологічними, культурними та політичними лініями, що їх засвідчили вибори президента.

  • Події під Капітолієм (а також ранішні літні протести у великих містах) показали готовність частини суспільства до насилля та радикальних силових дій для захисту своїх позицій.
  • Відбувся частковий розрив між Трампом і республіканським істеблішментом. Чимало республіканців, включно з віцепрезидентом Майклом Пенсом, віддалилися від риторики та дій Трампа напередодні та під час заворушень. Це прискорить переосмислення партією своєї ролі у системі та оновлення керівництва.
Реклама на dsnews.ua

Утім, лишаючись одним з найпопулярніших політиків, Трамп все ще зберігатиме контроль над партією протягом деякого часу, хоча він буде не таким сильним, як раніше.

  • Сполучені Штати вочевидь провалюватимуться у внутрішню політику. Штурм Капітолію ще раз засвідчив, наскільки глибинною є криза у США і що нова адміністрація Джо Байдена однозначно зосереджуватиме увагу на вирішенні передусім внутрішніх проблем і не присвячуватиме багато часу зовнішній політиці, як мінімум на тих напрямках, які не є пріоритетними для Штатів.

Це стосується, серед інших, й України, і означає, що робити однозначну ставку на підтримку США у ключових процесах нам не варто і необхідно зайнятися розбудовою власної політики у наступні 4 роки.

Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики UIF

    Реклама на dsnews.ua