• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Багато галасу - і нічого. Навіщо Пекін дозволив Киму з'їздити до Путіна

Пекін, зайнятий глобальної грою на найвищому рівні, дає Москві деяку можливість бути корисною
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Візит північнокорейського лідера Кім Чен Ина в Росії відбувся на тлі в деякому роді гібридного погіршення відносин між Пхеньяном і Вашингтоном. З одного боку, правитель КНДР продовжує стверджувати, що у нього особисто відмінні відносини з Дональдом Трампом. З іншого - через другорядних чиновників він підбиває президента США позбутися від Майка Помпео і Джона Болтона, які нібито заважають діалогу.

Напроситися в друзі

В основному саме з цією метою - "підколоти" Білий дім - і була затіяна поїздка на північ. Глобальних питань Пхеньяну вона не вирішить, тому що у відносинах між КНДР і РФ, а також в трикутнику Пхеньян-Пекін-Вашингтон існує ряд обставин "непереборної" сили. Зокрема, незважаючи на те, що російська машина пропаганди намагається видати приїзд північнокорейського сусіда за свідченням впливу Москви в регіоні і світі, цей захід виглядає скоріше як втішний приз для Кремля.

Зокрема, необхідно відзначити, що Кремль вже більше року відчайдушно намагався заманити з візитом в РФ главу КНДР. При цьому Кім охоче зустрічався з головою КНР Сі Цзіньпіном і своїм південнокорейським колегою Мун Чже Іном, але все це час відверто уникав прямого діалогу з Путіним. Більш того, в дипломатичних колах РФ циркулювала інформація, що навіть особисте запрошення Путіна залишилося без відповіді, а зустрічної прохання відвідати КНДР господар Кремля від Кіма і зовсім не отримував.

Але нещодавно триває більше року ситуація вийшла на новий виток.

Ще коли стало відомо, що Трамп дійсно має намір зустрітися з Кім Чен Ином в Сінгапурі, а в цю можливість у МЗС РФ до останнього не вірили, Москва занепокоїлася. У травні минулого року Пхеньян відправився особисто Сергій Лавров. І це, між іншим, був перший такого рівня контакт представника Кремля і північнокорейського лідера аж з 2009 р. (тоді Путін і Медведєв по разу зустрілися з батьком нинішнього правителя Кім Чен Іром, на своїй території). За що містить дуже мало інформації повідомленнями, Лавров з Кімом обговорили "прекрасне здоров'я" Путіна. Лавров передав корейському народу "теплейшие вітання і найкращі побажання", а самому Кім Чен Ину - запрошення від російського лідера відвідати Росію буквально в будь-який зручний для нього час. Як і раніше, його залишили без відповіді. Зустрічного запрошення для Путіна знову не було. Це показало, що в ієрархії пріоритетів Пхеньяну Москва виявилася набагато нижче Пекіна, Сеула і Вашингтона.

Пізніше російська дипломатія намагалася заманити Кіма Третього на Східний економічний форум, який на початку осені зазвичай проходить у Владивостоці. Путіну дуже хотілося зібрати там всіх гравців регіону, включаючи двох корейців, японського прем'єра Сіндзо Абе і Сі Цзіньпіна, посадивши їх за стіл переговорів за посередництва РФ, а не США. Але відносини з Японією знову зіпсувалися після того, як стало очевидно: повернення Курил - всього лише морквина в обмін на вихід з-під санкцій "Великої Сімки", для Китаю РФ взагалі не пріоритет, а Південну Корею цікавить тільки бізнес, в політиці безпеки регіону від Москви великої користі не бачить. Так що і осіннім надіям збутися не судилося.

Реклама на dsnews.ua

Пхеньян просто поводив росіян за ніс у своїй улюбленій стилістиці. Причому цілого спікера Ради Федерації, входить в ближнє коло Путіна Валентині Матвієнко, відправленої в КНДР з дорученням будь-яким способом привезти у Владивосток Кіма (для неї це був тест на можливу нову посаду - ключову по Азії), довелося почути "ні". Розклад лідера Трудової партії Кореї, як виявилося, не може бути переглянуте навіть заради Путіна.

Взимку 2018-2019 роках МЗС та інші зовнішньополітичні структури РФ продукували понуро-одноманітні заяви про те, що "візит голови КНДР у Росії посилено готується, але ніяких зрушень немає". Причому доходило до проявів роздратування. Так, головний помічник Путіна з міжнародних питань Юрій Ушаков заявляв, що Кім Чен Ину вже неодноразово робили конкретні пропозиції щодо термінів, але ні на одне з них відповіді не отримали. Показово, що у Китаю подібних проблем не виникає: з Сі Цзіньпіном Кім Чен Ин за останній рік зустрівся вже чотири рази - у березні, травні та червні 2018 р., а також у січні 2019-го. Як і стосовно американців, влада КНДР узгоджували новий графік візитів за цими напрямками.

Кім змилостивився

Як концептуально, так і матеріально, стара ідея осі Москва-Пекін-Пхеньян, за яку хапається знаходиться у м'якої ізоляції Кремль, просто більше не цікавить режим чучхе. В Радбезі ООН у Кіма вже є впливовий патрон - це Китай, часто визначальним чином впливає на зовнішню політику Північної Кореї. А що стосується економічних зв'язків з Росією, то взаємний товарообіг досить жалюгідний. Ці $100 млн складають менше 2% від товарообігу між КНР і КНДР. Власне, у Пхеньяна навіть немає конвертованої валюти, щоб купувати російські нафту і газ, а основні експортні продукти Кореї не користуються попитом в РФ. Перехід до торгівлі в рублях теж якось не "злетів".

По суті, насправді мова може йти хіба що про прикордонну торгівлю, корейських гастарбайтерах (яких Москва навіщо-то пресує) і зброю. Кім явно бачить в Путіні "слабка ланка": адже Росія сама вже більше п'яти років перебуває під санкціями і навряд чи в такій ситуації може чимось допомогти. Крім того, ще й підставляє підніжку, не раз підтримавши вже посилення економічного пресингу (а за їх потенційну скасування РФ тільки "висловлюється") проти Пхеньяну.

Прогнулася Росія і в питанні видачі Киму втікачів з КНДР. А скасування санкцій скоріше залежить від Китаю і США - вірніше, не так навіть скасування, про відмову від подальшого розширення. Нові випробування ядерної зброї або (що ймовірніше) її носіїв як раз і можуть поставити це питання на порядок дня - по випливають з регіону даними, цілком можливо, що такі випробування таємно проводилися або будуть проведені. Як елемент порядку денного нинішнього візиту м'яка позиція РФ щодо таких випробувань може бути ціну, яку заплатить Москва за паблісіті від Кім Чен Ина.

Росія продовжує вважати, що ядерну проблему корейського півострова без Москви вирішити неможливо (а це і справді так, враховуючи, що РФ таємно постачає КНДР технологіями та матеріалами), тому рано чи пізно Кіма заженуть в кут. Відомо, що після того як другий саміт Трампа та Кіма у В'єтнамі закінчився очевидним провалом, на Схід знову вирушили гінці Путіна. У березні КНДР відвідала делегація ради федерації, на початку квітня східного сусіда відвідав глава МВС Володимир Колокольцев, а з 11 по 16 квітня в Пхеньяні побували депутати Держдуми. Знайшовся і привід - святкування 70-річчя угоди про економічне і культурне співробітництво двох країн.

І нарешті, Кім Чен Ин змилостивився.

Багато галасу - і нічого

Згідно з офіційними повідомленнями епічний спадковий бронепоїзд глави КНДР відправився з залізничного вокзалу Пхеньяну рано вранці 24 квітня. У цій подорожі його супроводжували заступники голови ЦК Трудової партії Кореї Кім Пхен Хе і Про Су Ен, міністр закордонних справ Лі Ен Хо, начальник Генштабу Корейської народної армії Лі Ен Гіль та інші високопоставлені чиновники.

Примітно, що раніше у Владивосток прибула рідна сестра лідера КНДР Кім Е Чжон. У Північній Кореї вона займає посаду першого заступника завідуючого відділом пропаганди і агітації ЦК Трудової партії Кореї (ТПК) і відіграє ключову роль у системі влади. Цікаво, що перед приїздом високого гостя площа перед залізничним вокзалом у столиці Примор'я вимили милом.

Приїзд Кім Чен Ина був обставлений в стилістиці кінозірки, так адже не можна забувати, що до свого позиціювання він ставиться з великим старанням. На відміну від багатьох своїх співвітчизників, навіть з найбільш привілейованих сімей, Кім Чен Ин здобував освіту не тільки в Пхеньяні, але і в швейцарській школі Liebefeld-Steinhölzli під Берном. Тому, на думку критиків моди, ці його речі на розмір більше - не то тренд, не то передчасна класика. Пристрасть Кім Чен Ина до одязі вільного крою - давня історія. Під Владивосток він приїхав в безрозмірному довгому двобортному пальто і широких штанах.

Нинішній глава Північної Кореї зробив зупинку на прикордонній станції Хасан. Там він відвідав Будинок російсько-корейської дружби, який називають "будиночком Кім Ір Сена". Це невелика дерев'яна будівля була побудована спеціально до візиту діда і батька Кім Чен Ина в 1986 р. В 2015 р цей будиночок площею 100 кв. м сильно постраждав від пожежі (що дуже симптоматично з оглядкою на деградацію російської інфраструктури, особливо на Далекому Сході), але був відновлений.

Також повідомляється, що Кім погодився скуштувати місцеву кухню (правда, з першого разу відламати шматок короваю у нього не вийшло), хоча і привіз своїх кухарів. Після небагатьох ритуальних слів в лімузині з біжать поруч охоронцями північнокорейського лідера відвезли на острів Російський, куди побудований порожній, але дуже дорогий міст, і де для переговорів "зачистили" кампус федерального університету. Втім, сусідові це не в новинку. Але чи було що обговорювати на цьому саміті, крім, можливо, нелегальних поставок солярки?

У минулому наріжним каменем зовнішньополітичної стратегії Пхеньяну, починаючи з першого Кіма, була "рівномірне" орієнтація на Москву і Пекін, що дозволяла зберігати відносну самостійність у прийнятті рішень. Але на сьогоднішній день ситуація різко змінилася.

Пхеньян, правильно оцінивши серію не дуже дружніх кроків Кремля, показав, що вже не поділяє кремлівську мрію про трикутник гравців в регіоні і (що разюче відрізняється від політики попередників Кім Чен Ина) повністю зробив ставку на КНР - відмовившись від "балансу" на користь транзиту з "партнерів" в васали, але васали ймовірного нового глобального гегемона.

Не можна сказати, що шансів у Путіна зовсім немає. Помітно, однак, що це Пекін, зайнятий глобальної грою на найвищому рівні, дає Москві деяку можливість бути корисною. Зазначимо, що китайці, дозволивши Киму цю зустріч, не примусили Путіна самому їхати в КНДР. Пекін намагається бути вище дрібних принижень - особливо там, де вони марні. Крім того, це додатково загострило відносини з Америкою, готової вводити нові санкції проти РФ, так і проти КНДР. Та й КНР не має наміру нагнітати ситуацію на своєму "американському фронті".

Кремль намагається робити вигляд, що ще має якийсь вплив у регіоні, але при цьому всі кроки Кім Чен Ина (аж до позиції по Криму) мали своїм додатком певні умови з відтінком диктату. Не зростаються рада та любов. Тому ніяких глобальних проривів від саміту у Владивостоці ніхто не очікує, хіба що Пхеньян в обмін на постановку цього шоу вициганить у Москви який-небудь кредит або пакет допомоги.

Непублічно можуть обговорюватися питання озброєнь, але для РФ цей напрямок загрожує - після пам'ятних спроб видати свої вузли північнокорейських балістичних ракет за українські вона нарвалася на обмеження. Економічні ж питання КНДР з перемінним успіхом вирішує з китайцями і південними корейцями. А ось чи вдасться Киму тролінг Трампа з допомогою цього візиту, перетвориться шановний і улюблений Ин знову в "рокетмена" - скоро дізнаємося з твітів американського президента.

    Реклама на dsnews.ua