• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

США застерегли Китай від намірів посилити контроль над Гонконгом

Держдепартамент Сполучених Штатів Америки назвав "прямою атакою" на автономію Гонконгу план Китаю щодо реформування виборчої системи цієї колишньої британської колонії

Гонконг
Гонконг
Реклама на dsnews.ua

Таку заяву Вашингтон зробив слідом за Євросоюзом, який попередив Китай, що може вдатися до "додаткових кроків" через такі дії, передає "ДС" з посиланням на "Радіо Свобода".

Зміни спрямовані на те, щоб передати відповідальність за управління Гонконгом в руки "патріотів", заявив голова уряду Китаю Лі Кецян 11 березня — після того як Всекитайські збори народних представників (парламент Китаю) ухвалили зміни на тлі репресій проти активістів у Гонконгу. Китайські посадовці дали зрозуміти, що вірність Комуністичній партії буде ключовою у визначенні, чи є мешканці Гонконгу "патріотами".

Запропонований новий закон ще розробляється і не оприлюднений. Але вже відомо, що основна його суть — ретельно перевіряти всіх кандидатів до парламенту Гонконгу. Очікується, що Китай змінить розмір, склад і метод формування виборчого комітету, який обирає главу виконавчої влади та дає йому повноваження обирати частину законодавців міста.

Держдепартамент США назвав реформу "прямим нападом на автономію Гонконгу, його свободи і демократичні процеси, що обмежує участь у політичному житті шляхом скороченням демократичного представництва і придушенням політичних дебатів".

Раніше верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель в заяві від імені 27 країн блоку заявив, що ЄС "розгляне можливість ухвалення додаткових кроків і приділить особливу увагу ситуації в Гонконзі в рамках відносин між Європейським союзом і Китаєм".

Гонконг, колишня британська колонія, є частиною Китаю, але тривалий час керувалася за принципом "одна країна, дві системи": місто мало свою власну правову систему, що передбачала свободу слова і свободу преси. Правозахисні групи і західні країни звинувачують Пекін у підриві цих свобод і автономії останніми роками, особливо після масових антиурядових протестів у Гонконзі в 2019 році.

У червні Пекін застосував для Гонконгу закон про національну безпеку, внаслідок чого низка продемократичних політиків та активістів опинилися або у вʼязницях, або у вигнанні. Опозиціонерів позбавили права брати участь у роботі законодавчих зборів Гонконгу.

Як писала "ДС", керівники зовнішньополітичних відомств Австралії, Канади, Нової Зеландії, Великої Британії та США вимагали від влади Китаю дотримуватися своїх зобовʼязань щодо автономії Гонконгу.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua