• USD 28.4
  • EUR 33.6
  • GBP 37.6
Спецпроєкти

Подумати про оборону. ЄС вирішив завести військову доктрину

Країни Євросоюзу планують до 2022 р. підготувати свого роду військову доктрину, яка повинна стати інструментом для спільного реагування на сучасні загрози

Європейський союз має намір підготувати документ про військову стратегію ЄС
Європейський союз має намір підготувати документ про військову стратегію ЄС / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Reuters Робін Еммот, з посиланням на європейських чиновників і дипломатів, повідомив про розробку Євросоюзом військової доктрини, яка також передбачає створення нового танка.

Європейський союз має намір підготувати документ, що має ключове значення, про військову стратегію ЄС з метою визначення майбутніх загроз, завдань і планів у сфері оборони, зосередившись на шести нових напрямках співпраці в розробці зброї, включаючи танки.

"Стратегічний компас" ЄС — документ, який найближче до військової доктрини Євросоюзу і схожий на "Стратегічну концепцію" НАТО, в якій викладаються цілі альянсу. Він є останнім кроком в процесі активізації зусиль щодо поглиблення співпраці країн ЄС в сфері оборони.

Чотири роки ворожості президента США Дональда Трампа стосовно НАТО призвели до того, що ЄС на чолі з Францією прагне стати самостійною військовою структурою, досить сильною, щоб вести бойові дії поодинці, і стати також більш корисним союзником для США.

Головний дипломат ЄС, Жозеп Боррелл, в четвер в режимі відеоконференції надав міністрам закордонних справ Євросоюзу конфіденційні дані аналізу загроз, заснованого на отриманих розвідданих, а пізніше міністри оборони ЄС приступлять до роботи — також на віртуальній зустрічі, щоб вже у 2022 р. надати кінцевий документ.

"Нам потрібно налаштувати компас. Це звичайний погляд на світ, визначення загроз і їх усунення спільними зусиллями", — сказав єврочиновник високого рангу.

У документі не буде загального списку загроз, почасти тому, що уряди ЄС по-різному оцінюють рівень їх серйозності. За словами дипломатів, в Балтії до Росії ставляться з більшим побоюванням, ніж у Франції, де сильні ісламістські настрої.

Реклама на dsnews.ua

Проте, це сигнал стосовно того, що Боррелл назвав "потужним стимулом для зміцнення нашого колективного потенціалу" після підписання в грудні 2017 р. оборонного пакту ЄС з розвитку військової потужності без участі Сполучених Штатів.

Рішення Великобританії вийти з ЄС, прийняте в 2016 р., послабило військовий потенціал блоку, в той же час надавши Парижу за підтримки Берліну можливість розвинути свої давні амбіції щодо посилення ролі Євросоюзу в обороні.

Ще за часів членства в ЄС, Лондон пручався посиленню ваги блоку в питаннях оборони, оскільки вважав, що Євросоюз хоче створити свою армію. Що, за словами чиновників із Брюсселя, сьогодні не обговорюється.

Також міністри оборони отримають перший щорічний огляд спільних можливостей блоку, в якому, як очікується, будуть визначені 100 напрямків, які з 2025 р. уряди повинні спільно один з одним розвивати в декількох сферах: танки, морські патрульні кораблі, протидія дронам і системи радіоелектронного придушення.

Франція, Німеччина, Італія та Іспанія сподіваються, що, зміцнюючи оборону, ЄС заощадить кошти, поклавши край суперництву національних виробників, які копіюють зброю один у одного.

"Це не просто чергова доповідь, — зазначив інший високопоставлений чиновник. — Це інструмент, завдяки якому ЄС може планувати, витрачати кошти і співпрацювати у протидії загрозам наступного покоління".

    Реклама на dsnews.ua