• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Судан, знову Майдан. Чому військові прибрали друга Путіна, а суданці все одно незадоволені

11 квітня в Судані, в п'ятий раз за історію його незалежності, змінилася влада - як правило, шляхом військового перевороту
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Що відбувається зараз в Судані

В останні дні в столиці Судану Хартумі, сили безпеки регулярно розстрілюють протестувальників. І хоча, в принципі, стрілянина в натовп для Судану давно вже норма, занадто велика кількість таких інцидентів дозволяє говорити про чергову кризу.

Взагалі ж розстріл вуличних протестів у Судані - цілком собі усталена практика. Протестувальників розстрілювали і за президента Омара аль-Баширі, і в період його повалення в початку квітня, причому спочатку цим займалися сили безпеки президента, а потім - захопили владу і арестовавшие його військові, до тих пір, поки лідери перевороту і громадянська опозиція в особі "Альянсу за свободу і зміни" (АСП) не сіли за стіл переговорів; стріляли в натовп і в ході переговорів, але рідше, лише час від часу. Нарешті, в середині травня військові власті оголосили, що домовилися з громадянською опозицією в загальних рисах про перехідний період в три роки і про формування Тимчасового урядового ради шляхом допуску в діючий і володіє всією повнотою влади Перехідною військова рада (ПВС) деякого числа цивільних осіб

Але через п'ять днів з'ясувалося, що домовленості не відбулися, і 23 травня тисячі демонстрантів почали мітинг біля будівлі Генштабу суданської армії в Хартумі, вимагаючи негайної передачі влади під контроль громадських сил, а 28-го почалися страйки на важливих інфраструктурних об'єктах. Зокрема, була майже повністю зупинена робота Міжнародного аеропорту в Хартумі. Сторони спробували повернутися до переговорів, але безуспішно, і в хід пішла насильство. 1 червня військова поліція стріляла в натовп протестувальників, які блокували міст через Ніл у центрі Хартума, в п'ятистах метрах від будівлі штабу: загинули, за різними даними, від двох до п'яти осіб, декілька десятків були поранені, але розблокувати міст не вдалося. 3 червня сили безпеки відкрили стрілянину вже по учасниках акції протесту біля будівлі штабу - загинули не менше 13 осіб, десятки отримали поранення. Розігнати мітинг не вдалося. На наступний день, при спробі розгону мітингу біля будинку, і теж безуспішною, загинули не менше 35 осіб, а кількість поранених досягла декількох сотень.

Пояснення військових властей про необхідність розгонів мітингів були просто до болю схожі на історію з комунальними службами Києва, яким було дуже потрібно нарядити ялинку на Майдані у грудні 2013-го, притому негайно. Потім, бачачи, що це не працює, військові почали обхідний маневр: командувач суданською армією і глава ПВС Абдель Фаттах аль-Бурхан заявив, що відкликає всі домовленості, досягнуті з АСП, і припиняє переговори, але одночасно оголосив про проведення загальних виборів у період, що не перевищує дев'яти місяців". Враховуючи невизначеність терміну - "не більше дев'яти місяців" можуть означати і дев'ять місяців рівно, і найближчі вихідні, а також безальтернативність влади військових, - це заява не можна тлумачити інакше як спробу маніпулювати протестами, збивши їх напруження. Саме так і сприйняли його протестувальники, і не подумавши розходитися.

Передісторія подій

11 квітня в Судані, в п'ятий раз за історію його незалежності, змінилася влада - як правило, шляхом військового перевороту. Попередні успішні перевороти, що відбулися в 1958, 1969, 1985 і 1989 рр. На цей раз скинутий був 75-річний президент Омар аль-Башир.

Реклама на dsnews.ua

Перший віце-президент і міністр оборони, 65-річний генерал-лейтенант Ахмед Авад ібн Ауф повідомив про створення ПВС, про дворічний перехідний період для підготовки до "вільних і справедливих" виборів і про перші кроки до свободи: припинення дії конституції, введення режиму НС строком на три місяці, закриття повітряного простору і КПП на кордонах. Все це буквально під копірку повторював попередній переворот, коли 30 червня 1989 р. до влади прийшов аль-Башир, поваливши Садика аль-Махді, лідера правоисламистской партії "Умма" ("Нація"), політичного крила суфійського братства "Ансар", і висунувши гасло порятунку держави від "гнилих політичних партій".

За результатами рятувальної та оздоровчої діяльності аль-Башира США у 1993 р. включили Судан в списку спонсорів тероризму, в 1996-му ООН ввела проти нього дипломатичні санкції, в 1997-му США оголосили щодо Судану торговельне ембарго і заморозили суданські активи за порушення прав людини, в 2007 р. - ввели додаткові економічні санкції. У 2009 р. Міжнародний кримінальний суд в Гаазі (МКС) вперше в історії видав ордер на арешт діючого глави держави, звинувативши аль-Башира в етнічних чистках у Дарфурі, в ході громадянської війни на заході Судану, коли загинули понад 300 тис. чоловік. Аль-Башир відповів суддям МКС радою з'їсти виписаний ними ордер і продовжив поїздки зарубіжних країн, наочно демонструючи нікчемність міжнародних законів.

У 2010 р. МКС виписав повторний ордер на арешт аль-Башира по іншій справі, але з тим же результатом. Але з 12 жовтня 2017 р. США скасували економічні санкції, введені проти аль-Башира десятьма роками раніше, пославшись на прогрес, нібито досягнутий Суданом у протидії тероризму та дотриманні прав людини - і при цьому залишивши його в списку країн, що підтримують тероризм.

Ймовірно, це стало спробою запобігти або хоча б врівноважити швидке зближення Москви і Хартума. До того часу Росія вже не входила, а швидше вваливалась в Судан наростаючими темпами, поставляючи аль-Баширу зброю і найманих головорізів з "Вагнера", оскільки місцеві, на рівні низових виконавців, під кінець його правління стріляли в натовп вже без особливого завзяття. Зі свого боку аль-Башир активно вибудовував систему противаг і, треба визнати, досяг чималих успіхів на зовнішньополітичному напрямку, так що згадувати про ордерах МКС на його арешт стало вже просто непристойно.

Проте в самому Судані економічне становище було вкрай поганим, і невдоволення аль-Баширом дійшло до критичної величини. Почалися заворушення, в країну повернувся 83-річний, але як і раніше бадьорий аль-Махді. Розуміючи, що аль-Баширу не всидіти, військова верхівка почала діяти на випередження, вирішивши пожертвувати обридлим фронтменом, щоб зберегти себе при владі. При цьому, не будучи впевненими в успіху підприємства, змовники виставили вперед підставну фігуру Авада, якого вже на наступний день змінив на чолі ПВС його справжній лідер Абдель Фаттах аль-Бурхан. Опозиціонери, розуміючи, що їх обдурили, продовжили протести, які тривають до цього часу.

Перспективи розвитку ситуації

Але хто б не переміг у нинішньому протистоянні, це не полегшить положення простих суданців. Аль-Бурхан може послідувати за аль-Баширом, і на її місці виникне нова фігура - не виключено, що навіть громадянська. Аль-Бурхан може піти на компроміс із протестувальниками. Нарешті, нинішня хвиля протестів може бути аль-Бурханом просто пригнічена. Словом, можливий будь-який сценарій - проблема лише в тому, що рядові члени суданського Майдану, ті, хто зараз гине під кулями в Хартумі, неминуче опиняться інструментом і витратним матеріалом у боротьбі за владу і більш нічим. Система збереже себе і поступово прийде до внутрішнього компромісу і консенсусу, а виборцям, через дев'ять чи місяців, або через три роки, підсунуть чергову пустушку.

В якості ілюстрації до сказаного, зауважу, що питання про можливу видачу аль-Башира для суду над ним за межами Судану був відразу ж знятий ПВС з порядку денного, але видачі аль-Башира не хоче і аль-Махді.

    Реклама на dsnews.ua