• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

"Такого падіння тривалості життя не було з часів війни": демографи підвели підсумки пандемії

Очікувана тривалість життя в 2020 році через пандемію коронавірусу є найнижчою з часів Другої світової війни. Маленькі країни в цілому краще впоралися з пандемією, ніж великі, а новий штам "Дельта" нівелює успіхи з вакцинацією

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в новому дослідженні міжнародної групи вчених з Великобританії, Німеччини і Данії, яка оцінила демографічний удар пандемії коронавірусу в 29 країнах Європи та Америки, передає "ДС" з посиланням на Meduza.

Дослідження було проведене за методикою вимірювання очікуваної тривалості життя, яка дозволяє коректно порівнювати дуже різні країни — з досить різним середнім віком, структурою населення і т.д.

"Якщо підсумувати ситуацію однією фразою, то, напевно, так: в більшості країн падіння очікуваної тривалості життя під час пандемії 2020 року стало рекордним з кінця Другої світової війни, тобто з 1945 року. Нічого подібного за останні 70 років практично у всіх країнах, які ми розглядали, не було — розвинений світ такого одномоментного падіння очікуваної тривалості життя з кінця війни не переживав", — сказав один з авторів дослідження Ілля Кашницький.

Він додав, що винятком в цьому правилі може бути Росія (як і інші пострадянські країни, — ред.), де подібне падіння очікуваної тривалості життя спостерігалося на початку 1990-х.

Повідомляється, що відносно добре пережили пандемію скандинавські країни. У двох країнах ні у чоловіків, ні у жінок очікувана тривалість життя не впала — це Данія і Норвегія. "Фінляндія просіла зовсім трохи. Ісландія практично не просіла, але там населення невелике, тому сама по собі оцінка може досить сильно скакати. Але в Швеції на тлі цих скандинавських країн видно втрату у цілий рік очікуваної тривалості життя — це великий провал "шведської моделі"(первісна відмова від впровадження жорсткого карантину, — ред.)", — розповів Кашницький.

Він визнає, що в Швеції дійсно кращі показники, ніж наприклад в Британії чи Іспанії, але цю країну коректніше порівнювати з її скандинавськими сусідами. "Апріорі Швеція була досить добре підготовлена до пандемії. Там низька щільність населення, висока довіра до держави. Люди слухають, що їм говорять і діють, як їм кажуть, навіть якщо те, що їм кажуть, в результаті виявляється помилкою. Тому не дивно, що в результаті там все виявилося не так страшно, як у Англії, Іспанії, Італії або США", — говорить учений.

Кашницький також зазначив, що в цілому існує закономірність, що маленькі країни краще проходять пандемію. "У них, мабуть, якось простіше виходить вводити одномоментно заходи стримування", — говорить дослідник.

За його словами, поява нового штаму коронавірусу "Дельта" багато в чому нівелювало успіхи вакцинації населення в розвинених країнах. "Ефект дельти проявляється в тому, що через підвищення заразності серед невакцинованого населення смертність в 2021 році в порівнянні з 2020-м сильно зросла, тому на загальних цифрах ми бачимо в Америці приблизно ту ж картину в 2021 році, що і в 2020-му ", — сказав Кашницький.

Відзначимо, що з початку пандемії від коронавірусу в світі померли 4 864 тисячі людей. Станом на 9 жовтня за добовою смертністю від COVID-19 Україна знаходиться на 7 місці в світі і на 3 в Європі.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua