• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Time: Нелегалка-хатня робітниця Трампа сплатила більше податків, ніж її бос

Дональд Трамп, за даними NYT, у 2011 р. сплатив $0 федерального прибуткового податку. Його хатня робітниця — більше 400

Величезна імперія Дональда Трампа в сфері нерухомості допомагає йому уникати сплати деяких податків
Величезна імперія Дональда Трампа в сфері нерухомості допомагає йому уникати сплати деяких податків / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Автор Time Еббі Везуліс у своєму матеріалі розповіла не лише історію хатньої робітниці нинішнього президента США, але також детально зупинилася на податковій несправедливості в країні.

Сандра Діас в 2011 р. працювала хатньою робітницею в Національному гольф-клубі Трампа в Бедмінстері (штат Нью-Джерсі), де, за її словами, повинна була прибирати кімнати Дональда і Меланії Трамп, а також Іванки Трамп і Джареда Кушнера. Вона складала білизну, мила підлогу і ванні кімнати. Якщо сімейство Трампів раптово повідомляло, що збирається на вихідні приїхати в резиденцію, Діас кидала все і починала приводити в порядок їх кімнати. За її словами, працювати вона починала о шостій ранку, а закінчувала о десятій вечора. І часом працювала сім днів на тиждень.

Згідно з її податкової формі W2 за той фіскальний рік їй заплатили $26 792,90 за виконану роботу, з яких $413,14 утримані у вигляді федерального прибуткового податку. Іншими словами, Діас, на той час іммігрант з Коста-Ріки без документів, сплатила в федеральну скарбницю в 2011 р. більше, ніж той нуль доларів, які Трамп, за деякими даними, мільярдер "платив" 10 з 15 років — у період з 2000 по 2015 рр Про це йдеться в сенсаційному розслідуванні The New York Times, проведеному в відношенні податкових декларацій президента, які громадськість бажає побачити вже так давно.

При цьому Діас, іммігрантка без документів, платила податки за ті послуги держави, які особисто отримати не могла: у неї не було медичної страховки, вона не могла голосувати і не мала права брати участь в певних програмах державної допомоги особам з відносно низьким доходом.

Діас каже, що їй було в радість тяжко працювати і вносити свій вклад в країні, яку вона любила, незважаючи ні на що. "Я дійсно щаслива. [Іммігранти] роблять те, що необхідно, — сказала Time 48-річна Діас. — Ми хочемо платити податки і бути частиною Америки".

Сандра Діас працювала хатньою робітницею в Національному гольф-клубі Трампа в Бедмінстері
Сандра Діас працювала хатньою робітницею в Національному гольф-клубі Трампа в Бедмінстері / Getty Images

Діас, яка вже встигла поспілкуватися з The Washington Post і The New York Times про наймання Трампом на роботу нелегальних іммігрантів, далеко не єдина, хто сплатив більший федеральний прибутковий податок, ніж Трамп за період, що передував його переїзду в Білий дім. За даними Бюро статистики праці, у 2019 р. середня сім'я в США заплатила $8 831 федерального прибуткового податку. Що на $8 081 більше, ніж $750, які, за даними The New York Times, Трамп сплатив у 2017 р. Навіть помічник менеджера в McDonald's, який, за даними Glassdoor, заробляє в середньому $26 тис. на рік, у 2020 р. заплатить федеральних податків приблизно на $685 більше, ніж заплатив президент у році, коли виграв вибори.

Якщо хочете знати, як людина, яка займається пранням простирадл або готує картоплю фрі за сущі центи з долара, в кінцевому підсумку платить федерального податку більше, ніж магнат-власник нерухомості і зірка реаліті-шоу, що став президентом Сполучених Штатів, просто погляньте на податковий кодекс США .

У розпорядженні заможних американців є способи знизити податкове навантаження за рахунок податкових пільг і інструментів, які американцям з більш скромним доходом не завжди є сенс використовувати. Багаті більше виграють від стратегічного підходу до відрахування збитків з прибутків, отриманих на фондовому ринку, щоб податком обкладалася менша частина прибутку. Вони також можуть віднести другий, третій, четвертий або п'ятий об'єкт нерухомості до "інвестицій", щоб відняти поточне обслуговування як комерційні витрати. Вони також можуть виділити мільйони доларів для своїх спадкоємців, які не будуть оподатковуватися на спадок, поки сума не перевищить $11 млн. В цілому ж, згідно з аналізом Центру податкової політики, майже 60% пільг для ключових податкових витрат, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, дістаються 20% найбагатшим американським домогосподарствам. З них майже 25% податкових пільг — 1% найбагатшим.

Так, звичайно, деякі американці, які отримують дуже низьку заробітну плату, люди з інвалідністю, люди похилого віку або ті та інші, часто платять невисокий федеральний прибутковий податок або взагалі не платять. У податковому кодексі також є положення, які спрямовані на надання допомоги працівникам і представникам середнього класу, на кшталт податкового кредиту на зароблений дохід (EITC) і податкові пільги на дітей, але сума цих відрахувань і кредитів значно нижча, ніж заощадження найбагатших американців.

Як не дивно, американці з меншим доходом частіше стикаються з більш суворим податковим наглядом, ніж їх більш багаті сусіди. Оскільки надбагаті повинні задокументувати безліч ділових витрат, інвестицій та відрахувань для Податкової служби (IRS), для IRS набагато більш затратно, в тому числі за часом, вивчити їх численні активи і доходи та з'ясувати, чи платять вони податки. Виявити ухилення від сплати податків куди простіше, коли відомство вивчає американця з однією досить простою формою W2 або 1099 і незначними інвестиціями. По суті ж, за даними ProPublica за 2018 р. одержувачі EITC, які в середньому заробляють менше $20 тис. на рік, частіше отримують запити з IRS, ніж люди, які отримують у двадцять разів більше.

За словами директора Центру податкової політики Urban-Brookings Марка Мазура, аудит податків малозабезпеченого працівника, який подає заявку на EITC, дуже просто провести і можна навіть використовувати найпростіші комп'ютерні алгоритми. "У той же час для проведення аудиту конгломерату компаній, записаних на різних осіб, з різними формами взаємопов'язаних структур, [IRS] потрібна ціла команда високооплачуваних, висококваліфікованих аудиторів. Причому перевірка, швидше за все, в результаті закінчиться тим, що платник податків оскаржує її результати і, можливо, навіть оскаржить у суді. Це дуже дороге задоволення", — пояснив він.

На практиці втрата доходів через те, що багаті американці не платять податки, завдає шкоди всім: коли багаті люди ухиляються від сплати податків, у федеральній казні залишається менше коштів на покриття витрат на збройні сили, дороги, програми соціального забезпечення, Medicaid, допомогу людям з інвалідністю та на надання екстреної економічної допомоги, начебто чеків, розісланих раніше в цьому році американцям під приводом стимулювання економіки.

Однак у матеріалі The New York Times також піднімається питання, що давно вже обговорюється, яке стосується моралі та економіки: чи потрібен США податковий кодекс, який винагороджує компанії і багатіїв за їх інвестиції і отримання прибутку, що забезпечує роботу економіки просочуванням благ згори вниз? Або ж податкове навантаження на тих, хто ледве зводить кінці з кінцями, повинне бути знижене, а податкова система повинна скоротити величезний розрив за рівнем добробуту між американцями, коли у трьох чоловіків грошей більше, ніж у 50% бідних американців?

Трамп і сам раніше говорив, що він навмисно ухилявся від сплати великих сум податків. "Я б'юся як чорт, щоб не платити багато податків", — говорив він у 2016 р.

На практиці ж, як висловився Мазур, деякі з його методів були вкрай "агресивними". За даними The New York Times, він списав понад $70 тис. як витрати на послуги по догляду за волоссям у ті роки, коли брав участь у телешоу The Apprentice, незважаючи на те, що Податковий суд США постановив, що такі витрати, як відбілювання зубів, стрижка і офісний одяг не можуть бути списані навіть для ведучих і телезірок.

Ще одним доказом системної несправедливості, яка має місце в податковому кодексі, є інформація The Times про те, що Трамп також списав витрати в сумі $109 433 на постільну білизну та столове срібло, а $197 829 на благоустрій території в його резиденції Мар-А-Лаго в 2017 р. Далеко не кожному так щастить, як великим бізнесменам, які можуть вимагати списання витрат: так, за законом шкільний учитель у Сполучених Штатах може домагатися списання щорічно лише $250 витрат на придбання шкільного приладдя для своїх потреб, не дивлячись на те, що вчителі, за даними Національного центру статистики освіти, з власної кишені в середньому витрачають на це майже $500.

Ще один спосіб, за допомогою якого Трамп уникав нарахування заборгованості по податкам, — це відшкодування збитків однієї компанії за рахунок прибутку іншої компанії: фізична особа може зробити це, перевівши у готівку одну інвестицію, вартість якої знизилася, щоб знизити податки на іншу інвестицію, вартість якої зросла, і тому інвестор може сплатити не такий високий податок на приріст капіталу, який, як правило, нижче федерального прибуткового податку. Для людей, які сформували солідний інвестиційний портфель, у цьому немає нічого ненормального або незаконного. Але дана стратегія ще більше оголює різницю між відносно низькими ставками податку на приріст капіталу і більш високими ставками податку на звичайний дохід; багаті люди, які, як правило, мають інвестиційні активи і можуть отримати вигоду з різниці в ставках.

На відміну від мільйонів американців, у яких немає навіть одного будинку, величезна імперія Трампа в сфері нерухомості допомагає йому уникати сплати деяких податків. Згідно зі статтею Timesв 2014 р. Трамп заявив свій маєток Seven Springs під Нью-Йорком — особняк площею 50 тис. кв. футів (4 625 кв. м), розташований на території, площею понад 200 акрів (81 га) як інвестицію, що дозволила йому списати більше $2,2 млн податку як комерційні витрати. За словами Мазура, сім'ї з середнього класу, у якій є невеликий другий будинок на озері в Мічигані або Міннесоті, було б складно послатися на комерційні витрати, не маючи достатньо переконливих доказів того, що це інвестиція, а не їхнє житло. Однак родина Трампа, схоже, свій суперособняк у Нью-Йорку використовує для відпочинку, а не для заробітку. "Сьогодні Seven Springs використовується як резиденція сім'ї Трампів", — йдеться на сайті Trump Organization.

Але повернемося до Нью-Джерсі. Сандра Діас більш у розкішних особняках не буває і не заявляє їх (якби вони у неї були) як комерційні витрати, щоб платити менше податків. Вона більше не складає постіль для сім'ї Трампа. Через пандемію Covid-19 вона втратила кілька робочих годин, а значить, і частина заробітку на новій роботі, але планує повернутися на повну ставку.

І хоча її податкове навантаження сильно зросло, тому що вона знайшла роботу, де їй платять більше, ніж у Національному гольф-клубі Трампа, вона стверджує, що не проти зробити свій внесок у добробут країни. "Бідні люди дотримуються правил [і] платять податки", — сказала вона. Діас просто хоче, щоб і Трамп чинив так само.

    Реклама на dsnews.ua