• USD 28.4
 • EUR 33.3
 • GBP 36.8
Спецпроєкти

Туга за Ялтою. Як відео-Путін продавав Генасамблеї ООН план переділу світу і до чого тут Зоряні війни

Путінський виступ являв собою коктейль з ностальгії, обіцянки вседозволеності, продажу права вето — і втручання в американські вибори

Володимир Путін виступає під час Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй
Володимир Путін виступає під час Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Вперше після п'ятирічної перерви російський правитель Володимир Путін з'явився в залі засідань Генасамблеї ООН. Правда, не у плоті, а у відеозаписі.

Про що він говорив

Нинішня поява була, на перший погляд, обумовлена рефлексом: ювілей закінчення Другої світової війни і заснування ООН не може обходитися без російської участі на вищому рівні, незалежно від ступеня рукотискання цього учасника. Тим більше що три чверті століття — ювілей занадто помітний, і не факт, що Путін дотягне до наступного, принаймні, в нинішній ролі. А тому питання рукотискання довелося обходити технічно.

Питання рукопожатних довелося обходити технічно

Тези 20-хвилинного путінського спічу зводилися до наступного:

 • Необхідно повернутися до післявоєнного світопорядку і, перш за все, до принципу рівності суверенних держав, закладеному в статуті ООН;
 • Але, незважаючи на це, право вето п'яти ядерних держав — переможців у Другій світовій війні має бути збережено як таке, що "відображає реальний військово-політичний баланс сил";
 • Не можна довільно тлумачити підсумки і хід Другої світової війни, а потрібно триматися в рамках канонічної, ялтинсько-нюрнберзької версії;
 • Потрібно колективно боротися з пандемією, а не ось це ось все. Добре б це робити в рамках "великого євразійського партнерства" розробленого Росією;
 • Необхідні "зелені коридори", вільні від торгових воєн і санкцій, перш за все для товарів, необхідних для боротьби з пандемією, та й взагалі;
 • Та й в принципі, відмова від торгових воєн, нелегітимних обмежень і санкцій міг би стати гарною підмогою для відновлення світової економіки. (Хоча, як ми пам'ятаємо, санкції Росії тільки на користь);
 • Росія може і готова допомогти світу в боротьбі з пандемією — зокрема вакциною;
 • Потрібні подальші спільні зусилля, спрямовані на захист навколишнього середовища, і Росія їх підтримує;
 • Необхідно оперативно вирішити питання про продовження договору СНО-3, що закінчується в лютому 2021 року, "Про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь". Тут доречно згадати про те, що Росія на всіх рівнях уже давно лякає світ ядерною катастрофою в разі його непродовження. США ж не бачать сенсу в продовженні СНО-3, оскільки, на їхню думку, Росія давно вже порушує його умови.
 • Деякі країни, включаючи Росію, такі як члени "Великої п'ятірки" і постійні члени РБ ООН, все ж трохи рівніші за інших.

Що Путін мав на увазі

Реклама на dsnews.ua

Промова Путіна — безсумнівний маркетинговий хід, спроба "продати Росію", витягнувши її з безнадійного тупика, в якому вона перебуває сьогодні. Точніше, в наявності відразу кілька таких спроб, що вживаються одночасно в різних напрямках.

План цей вторинний, як і вся путінська політика. Російський диктатор намагається косплеїти Сталіна, який вдало продав антигітлерівської коаліції радянське гарматного м'ясо, використане їм для розгрому Німеччини. Це дозволило Кремлю вискочити з безнадійної, на перший погляд, ситуації, витягши СРСР в число країн-переможниць, уникнувши суду в Нюрнберзі, на якому радянська верхівка мала шанси і підстави опинитися в числі підсудних спільно з ватажками Третього Рейху, і навіть отримати під свою владу половину Європи і чималий шмат світу. Навіть те, що Росія сьогодні здатна завдати проблем всьому світу, а не засунута в один ряд з найменш розвинутими країнами, — прямий наслідок вдалої гри Сталіна 79 років тому.

Путін хоче повторити цей успіх в відношенні країн Заходу і шукає підходящий привід зробити пропозицію США і, в другу чергу, ЄС, хапаючись за пандемію, як за соломинку. Але Росії сьогодні немає що запропонувати світу. Її долею залишається тільки ядерний шантаж в північнокорейському дусі. До слова, зближення за всіма параметрами РФ і КНДР відбувається набагато швидше, ніж цього можна було б очікувати.

Друга пропозиція Путіна звернена до конкурентів США. Перш за все до Китаю і, частково, до ЄС, у якого з Америкою теж назріли певні суперечності. Тут на торги виставлено право вето, яке дає Москві постійне членство в РБ ООН, а також все той же ядерний шантаж. І те, і інше зацікавлений покупець зможе використовувати в своїх інтересах. З урахуванням тривалого скандалу навколо СП-2 в Європі і, в ще більшому ступені, того факту, що Трамп розганяє зараз маховик санкцій проти Китаю, кидок про скасування санкцій був зроблений саме про це. До слова, в СОТ вже заявили протест з приводу дій США, так що виступ Путіна частково адресовано і їй.

Саме з цієї причини Путіна дуже турбує можлива реформа ООН, яка може, серед іншого, привести до втрати Росією права вето, успадкованого від колишнього СРСР за обставин, з юридичної точки зору більш ніж спірних.

Крім цього, виступ Путіна мав й дві другорядних мети. Перша, цілком очевидна — прозондувати, як відреагують на ідею реставрації пост-ялтинського світу треті країни, і виділити серед них перспективні для подальшої дипломатичної роботи. Друга, менш очевидна, але не менш важлива, — викликати реакцію Трампа. Тут у наявності складна і багатопланова гра.

Путін — саме як диктатор — подобається Трампу, безвідносно до його політиці щодо Росії. Політика диктується прагматикою, і США об'єктивно зацікавлені декілька обмежити російські амбіції. Але навіть таке обмеження може бути використано як відправна точка для переговорів, і емоційний фон на них має значення. А на емоційному рівні Путін Трампу симпатичний в тому плані, що Трамп теж хотів би мати хоча б дещицю диктаторських можливостей.

З іншого ж боку, путінська мова до певної міри відіграє на руку Трампу, дозволяючи йому вкинути в обіг думку про те, що демократи, в разі перемоги на президентських виборах, скасують санкції щодо Росії, які він, Трамп, вибудовував протягом свого першого термін. У свою чергу, їх скасування послабить позиції США в Європі і посилить Китай, з яким Москва негайно стане співпрацювати, в тому числі і для обходу санкцій, введених проти Китаю.

І, нарешті, останнє: про дивовижну схожість відеоявленія Путіна з голограмами імператора Палпатіна, що виникають в "Зоряних війнах". Подібність тут не тільки зовнішня. Палпатин, він же Дарт Сідіус, останній Верховний Канцлер Республіки і перший імператор Галактичної Імперії, володів, серед іншого, талантом генерувати і вселяти токсичні і згубні ідеї, укладені в привабливу оболонку. Одну таку ідею проголосив і Путін: "Якщо ви втомилися жити за правилами, встановленими американцями, то чому б вам не прийняти нашу пропозицію, адже ми пропонуємо свободу".

Копнувши трохи глибше, ми натрапимо на парафраз Івана Карамазова: "Якщо США немає, то все дозволено". Але що, власне, укладено в цьому "всім"? Трохи — тільки одна позиція: відкат до безроздільного і безумовного права ситуативної сили. Не постійної, яка встановлює на перших порах більш-менш стабільні правила, які потім мало-помалу обтісують, і вони стають загальноприйнятою нормою поведінки, а саме ситуативної. Різною в різних ситуаціях — що зводить будь-яке право до однієї тільки силі, і ні до чого більше.

  Реклама на dsnews.ua