• USD 26.9
  • EUR 32.6
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

У Будапешті протестували проти відкриття китайського університету

У столиці Угорщини влаштували акцію протесту проти будівництва філії шанхайського Університету Фудань, який повністю підконтрольний Комуністичній партії КНР

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні DW, передає "ДС".

Близько 10 тисяч людей вийшли на вулиці Будапешта в суботу, 5 червня, на знак протесту проти будівництва філії шанхайського Університету Фудань в Угорщині.

Демонстранти закидають премʼєр-міністру Угорщини Віктору Орбану надмірну близькість до китайської влади. На плакатах, які несли учасники маршу, було написано: "Ні Фудань!"

Згідно з домовленістю між урядом Угорщини і керівництвом китайського університету, в Будапешті повинне бути зведене студентське містечко площею 500 тисяч квадратних метрів, розраховане приблизно на 5 тисяч студентів.

Особливе невдоволення протестувальників викликало те, що установа, повністю підконтрольна Комуністичній партії КНР, має створюватися на гроші угорських платників податків.

Вартість будівництва навчального комплексу попередньо оцінюється в 1,5 млрд євро.

Елітний університет Фудань вважається кузнею кадрів для Компартії і спецслужб Китаю.

Територія, на якій планують побудувати його філію в Будапешті, раніше призначалася для будівництва дешевих студентських гуртожитків.

На стороні протестуючих виступає мер угорської столиці Ґерґей Карачонь, що вважається одним з найбільш ймовірних противників Орбана на майбутніх виборах.

Опозиційний градоначальник раніше дав розпорядження перейменувати вулиці, що примикають до території передбачуваного будівництва, на вулицю Далай-лами, Уйгурських мучеників і Гонконгської свободи.

МЗС КНР відреагував на це з обуренням, назвавши дії мера "гідними презирства".

Відзначимо, що у квітні 2017 року в Угорщині прийняли поправки до закону про освіту, які забороняли діяльність на території країни іноземним університетам, що не мають навчальної структури в їх рідній країні.

Внаслідок цього рішення у Будапешті мусив припинити свою діяльність Центрально-Європейський університет (ЦЕУ) – один з найвідоміших приватних вишів Центрально-Східної Європи, створений у 1991 році за підтримки бізнесмена та мецената Джорджа Сороса, призначений для розвитку відкритого суспільства та демократії у країнах Центральної та Східної Європи, а також колишнього Радянського Союзу. Офіційно ЦЕУ вважається американським закладом, але не має у США навчальної бази.

Прийняття закону викликало хвилю протестів в угорській столиці. З 2019 року ЦЕУ переніс свою навчальну діяльність до Відня, Австрія, а у Будапешті зберіг лише дослідницькі центри та архіви.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua