• USD 38.4
  • EUR 41.6
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

У Фінляндії закриють російськомовні школи

У трьох прикордонних з Росією містах Фінляндії — Іматре, Йоенсуу та Лаппенранта — закриють школи з навчанням російською та фінською мовами

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Відповідне повідомлення правління Фонду фінсько-російської "Школи Східної Фінляндії", який керує навчальними закладами, направило батькам учнів, передає "ДС" з посиланням на російське видання "Ведомости".

У листі від імені генерального директора мережі шкіл Катрі Анттили говориться, що можливе закриття раніше не обговорювалося і стало "повною несподіванкою та шоком" для менеджменту.

Одна з причин закриття білінгвальних шкіл — необхідність реформувати систему освіти та економити кошти, наголосив представник адміністрації Лаппенранти. За його словами, припинення роботи російсько-фінських шкіл дозволить заощадити місту понад 1 млн євро, які "можна було б використати для інших шкіл міста".

Інша причина – скорочення кількості дітей, а також падіння популярності вивчення російської мови у початкових класах. Так, у 2022 році в Йоенсуу та Міккелі російську мову як додаткову вибрали для вивчення понад 100 дітей, а через рік — менше 30, повідомляла фінська телерадіомовна корпорація Yle.

Після закриття "Школи Східної Фінлянді" її учні перейдуть до інших навчальних закладів. "Міста, безумовно, мають намір — принаймні судячи з поточних переговорів — продовжувати викладання російської мови у власних (муніципальних — "ДС") школах, проте обсяг і якість викладання (в них) дуже далекі від рівня "Школи Східної Фінляндії"", — йдеться у листі Анттили.

За її словами, після закриття сухопутного кордону з Росією у Фінляндії відпала необхідність у фахівцях зі знанням російської в таких традиційних сферах, як туризм та торгівля. Однак вони все ще потрібні в журналістиці, системі оборони та кібербезпеки, а також службі зайнятості та охорони здоров'я, наголосила Анттіла.

Фінляндія зближується з країнами Балтії у питаннях безпеки, відносин з Росією та підходу до російської мови та російськомовного населення, зазначає молодший науковий співробітник сектору регіональних проблем та конфліктів ІСЕМО РАН Микита Бєлухін. За його словами, при скороченні транскордонних торгових та культурних контактів фахівців зі знанням російської мови в перспективі буде потрібно менше, ніж під час інтенсивних зв'язків у 2000–2010-ті роки.

"При цьому в Росії викладання фінської державної лінії особливо не скоротилося, наскільки я знаю, хоча сам попит на курси міг впасти", — підсумував експерт.

Нагадаємо, уряд Фінляндії ще на місяць продовжив закриття всіх пунктів пропуску на кордоні з Росією.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua