• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

У Польщі заявили про можливий розпад Євросоюзу

Реклама на dsnews.ua

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький переконаний, що новий механізм розподілу бюджету ЄС, який полягає в прив'язці до дотримання верховенства права, є упередженим і в перспективі загрожує розпадом ЄС

Про це він сказав в Будапешті на спільній пресконференції з премʼєр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, передає "ДС" з посиланням на "Укрінформ".

"Cьогодні ми стоїмо перед новим викликом — зовсім новим механізмом, який … є політично вмотивованим рішенням і може призвести до розділення, а можливо, і до розпаду ЄС", — заявив Моравецький.

За його словами, мова йде про примус до виконання розпорядження, що стосується так званого верховенства права. Польський премʼєр додав, що це розпорядження, має стосуватися бюджету, "а насправді стосується інших справ, які з ним не повʼязані".

За його словами, в липні Польща і Угорщина погодилися з домовленостями по європейському бюджету, але підхід до їх виконання виявився іншим.

"Насправді, німецьке головування (в ЄС – ред.) не виконало липневих домовленостей", — заявив глава польського уряду.

На його переконання, привʼязка верховенства права до виділення коштів з бюджету ЄС "збиває з шляху".

"Ми не хочемо, щоб ЄС зійшов зі свого курсу. А цей курс має полягати в тому, що 27 країн мають 27 різних правових норм, традицій, сприйняття майбутнього. Цю різноманітність треба шанувати і цінувати", — наполягає польський премʼєр.

Він підкреслив: "Ми не вагатимемося застосувати вето — не лише для добра Угорщини та Польщі, а й всього ЄС".

У свою чергу глава угорського уряду Віктор Орбан заявив, що Будапешт не проголосує за пропозицію, яка буде невигідна Варшаві. На його думку, спроби окремих країн і європейських інститутів поєднати питання верховенства права і бюджету ЄС є справою "ідеологічною, а не фактичною".

Глави урядів Угорщини та Польщі прийняли спільну заяву, в якій зазначається, що їх країни не погоджуються на нинішні домовленості щодо привʼязки розподілу бюджету Євросоюзу до верховенства права. У декларації наголошується, що потрібно знайти вихід зі складної ситуації, який дозволить швидше виділити кошти всім країнам-членам ЄС.

Нагадаємо, європейські інститути в останні роки активно критикують Польщу й Угорщину за порушення принципів верховенства права, зокрема за втручання в незалежність судової гілки влади. У цьому контексті Єврокомісія ініціювала проти Польщі кілька дисциплінарних процедур.

    Реклама на dsnews.ua