• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Слідом за Аргентиною. Коли Путіна виженуть з G20

На Путіна в Буенос-Айресі виразно дихнуло Брісбеном – крім принца Салмана, поява в Аргентині російського диктатора нікого не обрадувало
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Зустріч лідерів країн G20 в Буенос-Айресі в основному звелася до спостереження іншими лідерами за лінією поведінки американського президента Дональда Трампа, саудівського принца Салмана бін і російського диктатора Володимира Путіна. Хоча у випадку Трампа - і не виключно, оскільки, як колись і Буш-молодший, американський консервативний лідер перестав, нарешті, боятися подібних заходів. Заключний документ був підписаний американцями, тим більше що їх особливу думку з приводу Паризького пакту і вільної торгівлі було включено і сформульовано таким чином, щоб не псувати загальної картини. Особисто Трамп, здається, мав на увазі, що кліматичний пакт - це розводка, а Всесвітня організація (вільної) торгівлі не відповідає своїй назві, в той час як інші підписанти в основному продовжують Паризький пакт підтримувати, а повноваження СОТ хотіли б підсилити.

Посткризовий клуб

Але G20, загалом, не є органом, чиї документи общеобязательны. Вона виконує - власне, вже виконала - три основні функції.

Перша - це політична реакція на економічну (а значною мірою - моральний) криза 2008 р., який продемонстрував не тільки кінцівку епохи достатку, яку було прийнято вважати вічною, але і нездатність західних фінансистів впоратися зі своїми хижацькими апетитами, а також глибоку залежність від економічних процесів у країнах Заходу решти світу.

Здавалося, про це можна було здогадатися ще в 1998 р., але тоді "азіатський" і "російський" (природа їх була все-таки різної) кризи торкнулися лише ряд держав, що розвиваються. Деяке обмеження ролі МВФ, просмотревшего небезпечні тенденції - більше ніяких висновків з 1998 р. зроблено не було, а почався зліт китайського попиту швидко відвернув увагу від інших взаємозв'язків.

У 2008 р. криза був вилікуваний немудреными способами - в США він був залитий бюджетними грошима, борги конвертовані в цінні папери казначейства, а розорені зі своєї вини корпорації були націоналізовані за гроші і тихо померли. В Європі бюджетів менш розвинених країн були поставлені під жорсткий контроль так званої "Трійки". Це оздоровило ситуацію, але набагато пізніше, до середини десятих років, паралельно викликавши криза боргових зобов'язань в зоні євро і вибух націоналізму, що породив потрясіння в Греції і Великобританії.

В країнах обвал десятирічної давності призвів до кратної девальвації валют та рекордному спаду виробництва. Передбачалося, що G20 зможе якось координувати урядові відповіді на подібні загрози і пом'якшувати їх ефекти шляхом більшого плюралізму, більшої залученості менш розвинених країн. Але, відверто кажучи, цього не відбувається, і на це є свої причини.

Реклама на dsnews.ua

Другий мотив створення G20 полягав у визнанні того обставини, що на планеті з'явилися й інші впливові економічні й політичні гравці - такі як Індія, Китай, країни БРІК (згодом БРІКС) в цілому. Тоді тема існування цього об'єднання стояла високо на порядку денному з подачі американських банкірів, які шукали, куди б скинути надлишок грошей. До речі, щось подібне мало місце і в 1998 р., коли "гарячі гроші" заливали Південно-Східну Азію, але тоді існувала маса обмежень, зниклих через десять років.

Однак спроба пограти в горезвісну багатополярність виявилася суперечливою. З одного боку, G20 і справді дещо полегшила створення двох величезних торгових угод (з яких, втім, згодом вийшли США). З іншого - багатополярність була прочитана поруч держав як слабшанню США і Заходу в цілому, поява вакууму сили у різних регіонах світу.

Тим не менше ці країни таким ось чином "уважили", поставивши хоч десь врівень з країнами G7 і тоді ще існувала G8 (треба нагадати, що РФ залучали до обговорення далеко не всіх питань, що багато в чому мотивувалося відсутністю у неї вільно конвертованої валюти і демократичної політичної системи).

Третя місія

Тепер же, коли Росію з головного глобального клубу вигнали, саме G20, поряд з Радбезом ООН і азіатськими форумів, стала для Москви основним майданчиком для подолання ізоляції і трансляції в світ своїх пропагандистських вигадок. Очевидно, що світова система повертається до американської гегемонії (а зовсім не до ізоляціонізму, в якому прийнято дорікати Білий дім Дональда Трампа), просто з великою увагою до національним інтересам самих США. І багато моменти ювілейного саміту в Буенос-Айресі вказують саме на це, зокрема, домовленість США і КНР, яка аж ніяк не прагне прямо зараз брати на себе функції світового лідера, утриматися від введення нових тарифів до укладення системного торгового угоди.

Третя місія - розділ відповідальності за те, що відбувається на планеті і залучення нових країн у стратегічну (і в цілому - політичну) культуру Заходу. Це повільний процес, і він краще (і тихіше) працює на рівні "глибокого держави", коли національна бюрократія зрощується з міжнародної бюрократією. У цього явища є свої ризики, але воно амортизує ті чи інші архаїчні загрози, що з'являються з не встигає за технологічними змінами світу.

Однак причина, по якій G20 так і не змогла перетворитися в світовий уряд і продовжує залишатися (нехай значно поліпшили комунікацію між політичними лідерами і традиційно створює стабільний обсяг роботи для чиновників і журналістів) клубом, достатньо очевидна. Політичний устрій країн-членів кардинально відрізняється, а їх економічні інтереси є об'єктивно різними. Китай, Саудівська Аравія і Росія не є демократіями ні в одному оці, і вступ Джека Ма в КПК або потішні вибори в РФ цього не змінять, так само як і косметичні послаблення в Саудівській Аравії, явно перекреслені недавніми подіями.

Демократію в ПАР і Індонезії коректно назвати нестабільною, в Бразилії її перспектива поки не відома, а сказати в цьому сенсі щось певне про Туреччині можна буде тільки після наступних виборів. Політичні процеси, які проходять сьогодні у Великобританії та Італії, теж носять попереджувальний характер, оскільки перша зусиллями купки вкрай недалеких діячів може просто розпастися, а друга доведена своєї химерической владою до руйнування і випадання з числа розвинених країн.

Звідси можна зробити перший висновок: G20 далека від консолідації культурного параметру, важко травоїдним перебувати в одному приміщенні навіть не з хижаками, а з канібалами ось і посадили поруч Путіна з Салманом, хоча другий, відверто кажучи, такого ставлення до себе поки не заслужив.

А з економічної точки зору країни, що входять в G20, є багато в чому конкурентами. Розвинені держави зацікавлені в низьких цінах на енергоносії, полегшенні доступу на ринки готової продукції і фінансовий сектор країн, що розвиваються. А також - в наявності в цих країнах політичної стабільності і до недавнього часу порівняльної дешевизни робочих рук. Цей останній критерій змінюється, в першу чергу в США.

Країни, що розвиваються, зацікавлені в зростаючих або стійко високих (причому тут вони конкурують між собою) ціни на практично всі типи сировини, в низьких вимогах до отримання іноземного кредитування. І, між іншим, у відкритості західних економік для робочої міграції, оскільки це дозволяє країнам, що розвиваються скидати надлишок голодних ротів. Тому якісь по-справжньому важливі, матеріальні питання на зустрічах G20 вирішуються рідко - в якійсь мірі з нею погоджувалася хіба що кліматична політика і можливість G7 врахувати позиції "тринадцатки".

Якою буде наступна "двадцятка"

Тим не менш зустріч в Буенос-Айресі деякі плоди все-таки принесла.

По-перше, Дональд Трамп виконав свою обіцянку і ніяких зустрічей з Путіним не проводив, так само як і на 100-річчя закінчення Першої світової - коротко поговоривши за сніданком. Ні про що і при всіх.

По-друге, на Путіна в Буенос-Айресі виразно дихнуло Брісбеном - крім принца Салмана, поява в Аргентині російського диктатора нікого не втішила. Крім того, раніше Путін їздив в аргентинську столицю до своїм корумпованим друзям, а для нинішнього керівництва країни сама назва "Росія" щільно пов'язується з наркоторгівлею.

По-третє, скандализации форуму вдалося уникнути - перш за все, тому що Трамп освоївся з таким форматом, а також через скасування його завершальній прес-конференції в силу відходу в інший світ Джорджа Буша-старшого, що змусило президента США скоротити своє перебування на саміті.

Крім того, можна звернути увагу на пом'якшення торговельно-економічного протистояння США і Китаю, зафіксоване в Буенос-Айресі, причому пом'якшення на умовах США. Зокрема, нові тарифи не тільки поки не будуть вводитися, але і Пекін відмовився від планів обкласти митом американські автомобілі.

Ще один важливий момент: Путіну не вдалося зробити саміт трибуною для своїх заяв - вельми красномовно виглядали масштабні американо-китайські переговори на тлі відсутності будь-яких значимих заходів з російською участю. Про той же БРІКС взагалі перестали згадувати - після фактичного руйнування Бразилії, пертурбацій на ринку енергоносіїв, що завдали великий збитки Росії, знову зростаючому обсягу співпраці Індії та США, проходження ПАР політичної кризи та надто вже явного домінування Китаю.

Варто відзначити кумедний підлабузництво японського прем'єра Сіндзо Абе, який привітав Трампа з "історичною перемогою на проміжних виборах". Одночасно Абе провів чергові переговори з Путіним на тему Курив, якими кремлівський правитель продовжує спокушати Токіо (притому ясно, що реальна ціна тут - ніяк не менше, ніж вихід Японії з режиму санкцій).

Причиною такої дивної лестощів можуть бути зміни у стратегічному позиціонуванні на Тихому океані (це питання баз, поставок озброєнь і розміщення ядерної зброї, динаміка відносин з Китаєм, у тому числі і стан справ в Південно-Китайському морі) і прийдешні нові торгові розгляду. Втім, світові лідери вже, здається, опанували правильну тактику - щоб домогтися чого-небудь від Трампа, необхідно говорити йому приємні речі, знайшовши момент, коли поруч не виявиться Джона Болтона.

Нарешті, важливо, що на цей раз обійшлося без ексцесів, і наявність підсумкових документів продемонструвало продовження існування самої організації, при цьому позицію США врахували. Адже практично у всіх учасників - проблеми вдома. У Меркель - туманна доля її партії, у Мей - лотерея голосування по угоді з ЄС, у Макрона - масові бешкети в Парижі, в Італії - бюджетний криза, в Саудівській Аравії - тиск гілок династії на Салмана з вимогою піти (і вихід з Катару ОПЕК), у Путіна - повзуча політична і фінансова дестабілізація, у китайців - необхідність адаптації до нових умов торгівлі. І так далі, і тому подібне. Але так чи інакше, наявністю цього форуму дорожать.

Між іншим, на цьому тлі якось загубилося те обставина, що сама Аргентина за розміром номінального ВВП в 2017 р. з G20 випала, що займає цю сходинку Швейцарія в організацію (як і в ЄС) не входить, а на п'яти наступають Польща, Бельгія, Нідерланди, яких формально в рамках G20 представляє ЄС. Недалеко і Таїланд з Норвегією, так і ОАЕ замикає сьогодні "тридцятку" (недалеко від кордону якої, до речі, до 2009 р. перебувала і Україна). Так що в недалекому майбутньому з'являться питання про показності організації. І, до речі, ще один цікавий у цьому контексті питання - наскільки далеко відкотиться в своїх економічних показниках Росія під санкційних пресом і не виявиться її положення в організації настільки ж неоднозначні, як у Аргентини. Втім, їй ще є куди падати зі свого чи то 11, чи 12-го місця.

А поки що досить - з точки зору українських інтересів - і того, що найближчим часом подібних оказій для зустрічей Путіна як з Трампом, так і з іншими західними лідерами, а також спроб їх вербування, швидше за все, не передбачається.

    Реклама на dsnews.ua