• USD 27.6
  • EUR 32.5
  • GBP 36
Спецпроєкти

Учень Зеленського і панк в парламенті. Як хорвати українцям наслідували

Парламентські вибори в Хорватії продемонстрували, що українське виборче ноу-хау "нові обличчя" чудово йде на експорт. Але є одне "але"
Фронтмен групи Hladno pivo Милі Кекін - депутат парламенту Хорватії. Фото: rizingerium.blogspot.com
Фронтмен групи Hladno pivo Милі Кекін - депутат парламенту Хорватії. Фото: rizingerium.blogspot.com
Реклама на dsnews.ua

На парламентських виборах у Хорватії прогнозувалася жорстка боротьба за кожен голос і невизначеність до останнього підрахованого бюлетеня. Соцопитування показували: Соціал-демократична партія (СДП), ставлеником якої є нинішній президент Зоран Мілановіч, може "підсунути" правоцентристський Хорватський демократичний союз (HDZ) на чолі з чинним прем'єр-міністром Андрієм Пленковичем. Але, як часто буває, соціологи помилилися.

Згідно з попередніми підсумками HDZ впевнено виграє вибори, отримуючи 66 з 151 місця. Найближчі конкуренти - лівоцентристська коаліція Restart на чолі з SDP і консервативний Domovinski pokret ("Вітчизняне рух") - можуть претендувати лише на 41 і 16 мандатів відповідно.

Всього, за даними підрахунку 99,96% голосів виборців Державної виборчою комісією Хорватії, у парламент пройдуть п'ять партій. Це центристський "Міст" (вісім), зелено-ліва платформа Možemo! (сім), блок Stranka s imenom i prezimenom-Pametno-Fokus (три), ліберально-демократична Хорватська народна партія, HNS (один), Reformisti (один), а також представники національних меншин (їх вісім).

Аналітики прогнозують - в HDZ буде достатньо голосів, щоб створити парламентську більшість і сформувати уряд за участю депутатів від національних меншин, НNS і Reformisti-в - без компромісів з основними опонентами.

З урахуванням того, що Хорватія - парламентсько-президентська республіка, збереження контролю над урядом нинішньою правлячою партією обіцяє стабільність політичного і економічного курсу, відсутність різких рухів і сюрпризів. Але взагалі без змін обійтися не вдасться.

Якщо подивитися на список тих сил, які потрапляють до парламенту, можна побачити там чимало новачків. Більше того - саме новим силам вдалося потіснити старожилів політичної сцени.

Зокрема, кілька мандатів отримує ліво-зелена платформа Možemo! Нова партія збирається боротися за екологію і права трудящих. Проте найяскравішою ілюстрацією позиції цієї політичної сили буде факт присутності серед її депутатів зірки югославського та постюгославского панк-року Милі Кекина, фронтмена групи Hladno pivo ("Холодне пиво"), заснованої в 1988 р. в Загребі.

Реклама на dsnews.ua

"Політика в моєму житті завжди йшла по п'ятах

Відкидала довгі тіні всякий раз, коли ми рухалися

Від акцій трудящих, стабілізації і війни

Приватизація і закриття заводських воріт

...Я намагався від самих п'ят

Знайти місце, де її ще не було

І знайшов його посеред твого ліжка

І коли я прижимаюсь до твоєї теплої дупі

Мені супер".

Це цитата з пісні Hladno pivo "Політика", 1999 р. Як бачимо, через багато років політика таки наздогнала і "накрила" панка своєю тінню.

Мілі - не єдиний співак, який отримає мандат депутата. У новому парламенті можна буде побачити також відомого автора і виконавця патріотичних пісень Мирослава Шкоро.

Справедливості заради варто помітити, що цей співак ніколи не був чужий політиці - він так чи інакше завжди підтримував політиків правого спектра, а в середині 1990-х навіть встиг попрацювати на держслужбі - в дипломатичному представництві Хорватії за кордоном. Однак прийти в політику всерйоз і надовго Шкоро вирішив - за його власними словами - після виграшу на виборах в Україні Володимира Зеленського. Саме захопившись грандіозним успіхом українського шоумена, Шкоро спочатку прийняв участь у президентських виборах, де зайняв третє місце, потім організував свою партію, Domovinski pokret, яку також привів до третього місця - тепер на парламентських виборах.

Ліво-зелена Možemo!, яка на виборах багато говорила про справедливість і захист простих людей, "відкусила" частину електорату Соціал-демократичної партії. Domovinski pokret перетягнув на себе частину голосів Хорватського демократичного союзу. І якщо цим новачкам вдасться показати свою ефективність і в ході парламентської роботи, класичні партії лівоцентристського і правоцентристського спрямування, SDP і HDZ, змушені будуть впритул зайнятися корінним "осучасненням" своїх структур і своєї діяльності. Більше шоу, менше нудних промов, більше яскравих особистостей, менше кабінетних функціонерів... Зміни неминучі - інакше політичні старожили почнуть стрімко втрачати електорат.

Можна було констатувати, що все це дуже схоже на Україну. Але немає.

У Хорватії навіть естрадні артисти чітко артикулюють свою політичну позицію і, значною мірою, ідеологію.

Мирослав Шкоро став популярним під час війни, коли він записав кілька пісень, що стали культовими. У 2002-2003 рр. разом з широко відомим Марком Перковичем-Томпсоном Шкоро виступив на підтримку оголошеного тоді в міжнародний розшук (але згодом виправданого Гаазьким трибуналом) генерала Анте Готовіни з піснями Reci, brate moj ("Скажи, брате мій") і Sude mi ("Судять мене").

Навіть топ-пісня групи Hladno pivo, яка начебто "проти політики", насправді є політичним маніфестом.

Так що зміни, яких все ж потрібно очікувати і які коротко можна описати як "більше шоу" - торкнуться формату політичному житті Хорватії, її зовнішньої атрибутики - але не суті та змісту.

Принаймні на даному етапі.

    Реклама на dsnews.ua