• USD 28.1
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

У боротьбі проти тиранії Китаю. Чи стане Росія союзником США

Влада США закликають об'єднатися у боротьбі з "глобальною тиранією" Піднебесної. Кремлю вигідно переключення уваги американців з Москви на Пекін

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

У кінці липня держсекретар США Майкл Помпео закликав світ згуртуватися проти нової загрози – «глобальної тиранії» Китаю. У своїй промові в президентській бібліотеці ім. Річарда Ніксона в каліфорнійському місті Йорба-Лінда він висловив ідею про створення нового альянсу демократичних держав для протидії Китаю і не виключив залучення Росії до такого союзу. Зі свого боку, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Москва не має наміру вступати в подібний альянс. Він підкреслив, що КНР є союзником і партнером Росії, і Москва «не дружить проти когось».

Дійсно, у своїй публічній риториці російські офіційні особи неодноразово критикували посилення американської політики по відношенню до Китаю. З іншого боку, російські експерти підтримують точку зору тих американських аналітиків, які вважають головним ворогом і конкурентом Сполучених Штатів саме Китай, а не Росію. «Переключення» уваги американців з Москви на Пекін, очевидно, вигідно Кремлю. Однак це не означає, що Росія стане союзником Сполучених Штатів у частині заборони китайської загрози. І цьому є кілька причин.

Політика і економіка союзників

По-перше, певна схожість авторитарних режимів Китаю і Росії створює для двох країн сприятливі умови для співпраці в ряді важливих політичних питань, і в останні роки така співпраця дійсно активно розвивається. Наприклад, КНР послідовно підтримує Москву в її позиції щодо сирійського конфлікту. В кінці лютого поточного року Китай підтримав Росію на екстреному засіданні Ради Безпеки ООН по ситуації в Ідлібі, а минулого місяця Китай і Росія спільно заблокували резолюцію Ради Безпеки ООН про постачання гуманітарної допомоги в Сирію і так далі.

Можливо, дана солідаризація Пекіна з позицією Москви пояснюється тим, що подібні дії не тягнуть для Китаю якихось серйозних політичних або економічних ризиків, проте дають КНР право очікувати від Росії відповідної допомоги – наприклад, підтримки політики Китаю щодо Гонконгу. Така підтримка дійсно має місце, принаймні, на рівні окремих російських чиновників. Так, радник керівника фракції «Єдина Росія» в Держдумі Михайло Маркелов підтримав китайський закон про безпеку Гонконгу.

«Закон ніяк не суперечить системі прав людини. Він спрямований на захист власного населення від втручання ззовні. Він дасть КНР можливість боротися з розвідувальними спільнотами і шпигунами, які пролазять у Гонконг і підривають міць Китаю. Це – захист власних інтересів», – заявив він.

Економічна залежність Росії від Китаю також велика. У 2018 р. товарообіг двох країн зріс на 27,1% і перевищив $107 млрд. За перші два місяці поточного року він зріс ще на 5,6%. Звичайно, далеко не всі в російських елітах готові повністю опинитися в економічній орбіті Китаю. Але також очевидно, що і відмовитися від економічного партнерства з КНР Росія на даний момент не може, більш того, це партнерство постійно поглиблюється.

Реклама на dsnews.ua

Розширення співробітництва з інформаційної безпеки

Крім перелічених питань, в останні роки різко збільшилася співпраця Росії і Китаю в частині інформаційно-комунікаційних технологій. Ще в 2015 р. міністерство зв'язку і масових комунікацій РФ опублікувало звіт по спільному засіданні підкомісії з питань зв'язку та інформаційних технологій Російсько-Китайської Комісії.

«Учасники засідання обговорили питання співпраці в галузі електрозв'язку, інформаційних технологій та мережевої безпеки, поштового зв'язку, а також ефективного використання радіочастотного спектру і координації у використанні радіочастот у прикордонних районах Росії і Китаю», – йдеться в повідомленні.

У червні 2019 р. на сайті президента Росії з'явилося «Спільна заява Російської Федерації і Китайської Народної Республіки про розвиток відносин всеохоплюючого партнерства та стратегічної взаємодії, що вступають у нову епоху». Одними із заходів розширення співробітництва у галузі безпеки документ називає «розширення контактів з питань міжнародної інформаційної безпеки».

Також сторони домовилися "зміцнювати обміни в галузі законодавчого регулювання діяльності в інформаційному просторі, спільно просувати принцип управління інформаційно-телекомунікаційною мережею «Інтернет» у відповідності з міжнародним правом і внутрішньодержавними нормативно-правовими вимогами». Мова в даному випадку йде не тільки про кібербезпеку, але і про регулювання контенту сайтів, у тому числі блокування небажаних ресурсів.

Незабаром після підписання заяви керівник "Роскомнадзора" зустрівся з главою Канцелярії Китаю з питань кібербезпеки. Як повідомляється в офіційному прес-релізі, «на заході обговорювалися питання двостороннього співробітництва щодо застосування державного регулювання у сфері інфокомунікаційних технологій». Російські експерти в області кібербезпеки неодноразово відзначали, що посилення цензури і цифрового контролю стає одним з головних пріоритетів російської влади, і очевидно, що Кремль зацікавлений у тому, щоб запозичувати китайський досвід у цій сфері.

Росія і Китай: партнер чи конкурент?

Звичайно, у відносинах Росії і Китаю, як і у відносинах будь-яких інших країн, існують свої суперечності і розбіжності. У політичному плані, наприклад, КНР не поспішає визнавати анексію Криму з цілком зрозумілих причин: маючи власні проблеми в Південно-Китайському морі, Пекін на міжнародному рівні суворо дотримується принципу територіальної цілісності. Як наголошується в публікації Московського центру Карнегі за 2015 р., Китай продовжує наполягати на своїх правах майже 90% акваторії Південно-Китайського моря в межах так званої девятипунктирной лінії.

При цьому в'єтнамська дочірня компанія «Роснефти» Rosneft Vietnam BV здійснювала буріння в тій частині Південно-Китайського моря, який Китай вважає своєю, без будь-якого погодження з Пекіном. У 2018 р. це викликало офіційну негативну реакцію представника МЗС Китаю Лу Кана, який заявив, що «жодна країна, організація, компанія або фізична особа не може займатися нафтогазової розвідкою або розробкою родовищ в китайських водах без дозволу Пекіна».

Ще однією конкурентною зоною у відносинах Москви і Пекіна стала Центральна Азія. У вересні минулого року російські ЗМІ визнали, що Росія втрачає позиції у Центральній Азії і на Кавказі. За їх словами, хоча більшість держав у регіоні як і раніше багато в чому залежить від Москви, значення Китаю як торгового партнера і джерела інвестицій у регіоні помітно зростає. Наприклад, Казахстан, Киргизія та Узбекистан є частиною китайської інвестиційної програми «Один пояс і один шлях», а Вірменія, Грузія, Туркменістан, Таджикистан та інші країни прагнуть до розвитку тісних зв'язків за межами колишнього радянського блоку.

Китай – найбільш цінний постачальник прямих іноземних інвестицій, тоді як російська присутність у цій сфері, як правило, невелике і скорочується у великих економіках регіону, відзначається в матеріалі. «Росія програє в цій сфері міжнародним нафтовим компаніям, включаючи Shell (Нідерланди), British Petroleum (Великобританія) і Chevron і ExxonMobil (США)», – визнають автори статті.

Проте, незважаючи на ці розбіжності, співпраця Росії і Китаю в економічній сфері, і в першу чергу – в галузі «інформаційної безпеки» на даний момент така велика, що важко припустити, що Москва буде готова пожертвувати нею заради зближення зі Сполученими Штатами. Не менш складно уявити собі і саме це зближення, враховуючи, що антиамериканський дискурс є ключовим елементом російської не тільки зовнішньої, але і внутрішньої політики, в першу чергу – внутрішньої пропаганди.

Парадоксально, але навіть сьогодні, коли високопоставлені співробітники адміністрації Дональда Трампа називають Китай, а не Росію основною загрозою для Сполучених Штатів, антиамериканське напруження в російській політичній риториці звучить сильніше, ніж у їхніх китайських колег. Тому зближення Москви і Вашингтона буде можливо, схоже, лише у випадку серйозних політичних змін у самій Росії, зокрема, відмови від нинішнього авторитарного курсу і націленості на конфронтацію із Заходом.

    Реклама на dsnews.ua