• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Над сивий рівниною моря навернувся "Буревісник"? Як Росія Європу ізотопами посипала

Над Балтійському морем знову зафіксували підвищення радіаційного фону, і знову-таки все вказує на Росію
Запуск ракети "Буревісник"
Запуск ракети "Буревісник"
Реклама на dsnews.ua

28 червня Організація Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань повідомила, що в 22-23 червня над територіями Швеції, Фінляндії, Норвегії і Росії був зафіксований підвищений рівень радіації.

"Хмарою" накрило південь Швеції і Фінляндії, а також Естонію та Латвію, північно-захід РФ, включаючи Санкт-Петербург.

СТВТО зафіксувала викиди ізотопів цезію-134, цезію-137 та рутенія-103.

Також в Норвегії повідомляли про те, що на початку червня зареєстрували йод-131, у Швеції і Фінляндії в кінці місяця - обидва ізотопи цезію, а в додачу - кобальт-60 і рутеній-103.

Джерело

Національний інститут здоров'я і навколишнього середовища Нідерландів вважає, що джерело викидів розташований на заході Росії.

Міжнародна екологічна організація Greenpeace у своїй оцінці, оприлюдненої 26 червня, була більш прямолінійною: "під підозру потрапляє Кольська АЕС" з її застарілими реакторами ВВЕР-440 або Ленінградська АЕС ("три реактори чорнобильського типу РБМК-1000 і один з нових ВВЕР-1200") або ж база атомних криголамів і підводних човнів Північного флоту на узбережжі Баренцевого моря.

Реклама на dsnews.ua

У Москві, звісно, все заперечують. Як і три роки тому і в минулому році.

У "Росэнергоатоме" заявили: "Ніяких пригод на Ленінградській і Кольської АЕС не зафіксовано. Обидві станції працюють у штатному режимі, зауважень до роботи обладнання немає".

На думку виконавчого секретаря CTBTO Лассино Зебро, швидше за все, в викидів "громадянське походження".

У Міжнародному агентстві з ядерної енергії (МАГАТЕ), в свою чергу, припустили, що підвищення рівня радіації в регіоні могло бути пов'язано з роботами на ядерному реакторі, проте географічне походження викидів організація не назвала, підкресливши, що це ще належить встановити.

Хоча, якщо припустити, що це все ж Росія, то затія майже безперспективна, бо як встановити джерело МАГАТЕ зможе тільки, якщо про це повідомить їй безпосередньо країна, де все сталося. Уявити, що РФ раптом піде назустріч організації, досить складно.

Тим більше що в недавньому минулому, коли в тому ж регіоні фіксували підвищений радіаційний фон, а саме двічі в 2017 р. (узимку і восени) і один раз влітку 2019 р., Росія точно так само "йшла в несознанку".

У тому числі і в минулому році після інциденту на полігоні в Неноксе під Северодвінську. Але смерті і озвучені факти інших країн змусили щось вже визнавати. І то частково.

Тінь Буревісника

Однією з найбільш вірогідних версій інциденту в Архангельській області експерти називали невдале випробування ракети "Буревісник" - чергового диво-зброї з ядерним двигуном.

"Росатом" тоді говорив, що аварія сталася під час робіт, "пов'язаних з інженерно-технічним супроводом ізотопних джерел живлення на рідинної двигунної установки".

Однак у преси і експертів пояснення викликало здивування, оскільки, як пише N+1, "ізотопний джерело живлення абсолютно не стикується з такою технікою" - рідинної руховою установкою. Тому виникло припущення, що "Росатом" переплутав терміни.

Хоча, швидше за все, тут просто "змішалися в купу коні, люди". Бо навіть давати хоч щонайменші приводи, використовуючи фразу "ядерний реактор/двигун", вважати, що це у "Буревісника" крила підрізані, було не можна ні в якому разі.

А ось згадка "ізотопного джерела живлення" дуже цікаво саме по собі. Тому як це не ядерний реактор, де енергія виробляється за рахунок ланцюгової реакції.

Ізотопний джерело живлення виробляє енергію за допомогою радіоактивного розпаду. Радіоізотопне джерело живлення (РІТЕГ) безпечніше реактора.

І раніше ряд фахівців, наприклад, військовий експерт Вадим Лукашевич вже висував теорію, що під Северодвінську міг накритися саме РІТЕГ. Що допускає і інший військовий експерт Олександр Гольц.

За словами Лукашевича, "Буревісник", характеристики та начинку якого Кремль зберігає в таємниці, може бути дроном, разгоняемым твердопаливним прискорювачем, а більшу частину свого шляху долати за рахунок електрики, одержуваного від РИТЭГа.

Ізотопи

Одним з ізотопів, який застосовується в РИТЭГах, є кобальт-60 (період напіврозпаду більше п'яти років). Той самий, який зафіксували в кінці минулого місяця в Швеції і Фінляндії.

Потрібно врахувати (чому, стане ясно в кінці цього матеріалу) і те, що цей ізотоп отримують, бомбардуючи в ядерному реакторі або за допомогою нейтронного генератора тепловими нейтронами стабільний кобальт-59.

Крім того, після аварії під Северодвінську в 2019 р. в організмі медика виявили цезій-137 (період напіврозпаду близько 30 років). Ще один елемент, який засікли в червні, і який, як і кобальт-60, застосовується в РИТЭГах.

Цезій-137 отримують при поділі ядер в реакторах і ядерну зброю. І викиди відбуваються найчастіше в зв'язку з аваріями на АЕС і ядерними випробуваннями.

Цезій-134 (період напіврозпаду близько двох років) - ланцюгова ядерна реакція поділу ядер урану-235 і плутонію-239 в реакторах і ядерну зброю.

Але. Рутеній-103 (період напіврозпаду 39,26 дня) не використовується в РИТЭГах. Там застосовується рутеній-106 (373,59 дня).

Не виключено, що "Буревісник" обладнаний не РИТЭГом, а дійсно ядерним реактором, як і радянські супутники (паливом для яких служив уран-235). І росіяни продовжують експериментувати з "серцем" ракети.

Восени 2017 р., відзначимо, в повітрі поряд з йодом-131 фіксували рутеній-106. Про цезій-137 тоді не говорили.

Однак норвезький фізик-ядерник з Фонду Беллона Нільс Бемер пояснив в інтерв'ю The Barents Observer, що нові викиди цезію-137 "замасковані" ізотопами з Чорнобильської АЕС.

Саме ізотопи рутеній-106 і цезій-137 можуть вказувати на те, що цілком можливо російські вчені два роки тому "обкатували" ракету з РИТЭГом, а не ядерним реактором.

Оскільки, якщо б розплавився реактор, як пояснював тоді завідувач радіоізотопної лабораторії Інституту ядерних досліджень РАН Борис Жуйков, то був викид йоду-131, а також рутенія-103, але не рутенія-106.

Так що з більшою часткою ймовірності мова йде все ж про якийсь інцидент з ядерним реактором.

Питання в тому, чи це була атомна станція або все ж диво-ракета з мультфільмів Шойгу.

Директор некомерційної екологічної організації АНО "Беллона" (Мурманськ) Андрій Золотков у коментарі BBC озвучив три гіпотези. Одну з них - аварію на флоті - відкинув, оскільки на надводних і підводних кораблях немає труби, яка б викинула ізотопи високо в атмосферу, щоб ті потім дісталися до Скандинавії.

За його словами, це АЕС, де такі труби є, або нові випробування якоїсь ядерної установки в Неноксе.

Дуже навіть може бути, що встановлення горезвісного "Буревісника", який на початку червня своєрідно і завчасно привітав Володимира Путіна з обнуленням термінів.

    Реклама на dsnews.ua