• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Прозорий диктатор. Чому Путін вирішив стати 60-відсотковим президентом

Російський лідер стрімко втрачає підтримку серед еліти, а тому згадав про пересічних росіян
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

У понеділок, 4 грудня, були опубліковані дані кількох свіжих соцопитувань щодо президентських виборів у Росії, які відбудуться 18 березня 2018 р. Володимир Путін, ще не заявив про своє висунення, хоча це вже очевидний факт, очікувано отримує золото, в той час як російські спортсмени своїх нагород позбавляються. Примітно, що результати опитувань досить самокритичні. По-перше, в дослідженнях відображено і не заперечується падіння явки, тобто інтересу росіян до державотворчих процесів. По-друге, Путін набирає навіть менше 60%. "Левада-Центр" прогнозує явку на рівні 58%. Для порівняння: на минулих виборах, в 2012 р. вона перевищила 65%, і Путін тоді взяв 63,6% голосів. Шість років тому і інші кандидати набирали більше, ніж їм дають сьогодні соцконтори. Той же Геннадій Зюганов отримав понад 17%. Згідно з даними "Левада-Центру" Путін отримав би 53%, Жириновський - 4%, Зюганов - 3%, Навальний, Шойгу, Миронов і Собчак - в районі 1%.

Народний президент

1 грудня РБК писало, що Путін дав установку повпредам, силовиків, губернаторів, голів місцевих виборчкомів провести вибори в наступному році максимально чесно, без скандалів. "Завдання поставив особисто Володимир Путін", - повідомило джерело. А інший повідомив про попередження Кремля на адресу регіональних влад, що "всі незаконні технології", що використовуються для накрутки голосів, "повинні припинятися, а винні в їх використанні будуть жорстко покарані".

Путіну важливо провести вибори максимально чисто - наскільки це можливо в російських реаліях. Нехай буде не 90-80-70% підтримки, але головне - здобути перше місце. Таким чином він показує, що не якийсь там центральноазіатський тиран, а просто лідер, що дозволяє люблячим підданим вважати себе самодержцем; розуміє і приймає втому електорату від президента і політиків в цілому. Загалом, типова гра Путіна в милостивого, доброго царя. З іншого боку, високий відсоток на виборах йому й не потрібен. Пріоритет полягає в тому, щоб в черговий раз довести свою безальтернативність і беззубість опозиції - як реальної, так і кишеньковою. Такий розрив вже проглядається. Дослідницький холдинг "Ромир" доповнив картину, надану "Левада-Центром", вивчивши рейтинги конкурентів Путіна.

За даними цього дослідження, інші кандидати отримують рейтинг вище. В цілому на них припадає 25% голосів росіян: Жириновський - 8%, Зюганов - 7%, Навальний - 3%, Явлінський і Собчак - по 2%. Остання при цьому ще й очолює антирейтинг - 64% росіян не проголосували б за неї ніколи. Так що дочка покійного шефа Путіна в повній мірі зіграла свою роль: розвіяла голоси в підтримку Навального і компанії, ставши до того ж засобом для публічної прочуханки всієї опозиції.

Підготовка

У Росії насправді ґрунтовно готуються до тріумфу Путіна. Наприклад, стало відомо, що на закритому семінарі внутрішньополітичного блоку Кремля голова ЦВК Елла Памфілова підкреслила необхідність злагодженості у веденні агіткампанії. Так, білборди і інша зовнішня реклама повинні з'явитися одночасно по всій країні - на наступний день після призначення Совфедом виборів, тобто, швидше за все, 16 грудня. Крім того, сама кампанія буде включати три хвилі з чіткими часовими проміжками.

Реклама на dsnews.ua

А Путін за підсумками урядового засідання ще 30 жовтня (коли він видав перл про збір біоматеріалу росіян американськими спецслужбами) дав доручення ЦВК детально проаналізувати загальні вересневі вибори 2017 р. Перед генпрокурором Юрієм Чайкою стоїть завдання "проаналізувати практику застосування законодавства Російської Федерації у частині, що стосується забезпечення права громадян Російської Федерації збиратися мирно, без зброї, проводити зборів, мітинги і демонстрації, ходи і пікетування"; а перед головою Верховного суду В'ячеславом Лебедєвим - "узагальнити практику, пов'язану з розглядом судами справ про правопорушення при організації та проведенні публічних заходів". Путін може, звичайно, побоюватися інцидентів зі зброєю на мітингах. Однак це саме зброю у ряджених "прихильників" опозиції має всі шанси виявитися приводом для масових затримань. Щоб уникнути місцевого Майдану, природно.

За фактом Путін готує умовно законне обгрунтування своєї чергової каденції на посаді президента. Можливо, останньої. З іншого боку, йому 65. Ще шість років він, можливо, протягне. А з армією двійників можна правити і до 90. Якщо ж гідний наступник не викристалізується, передачу влади відкладуть до 2024 р. Правда, після шоу з "чесними виборами" у наступному році доведеться вигадати якусь аргументацію четвертого, а де-факто п'ятого терміну Путіна. Велика ймовірність, що до того часу холодильник переможе телевізор, враховуючи, що росіяни, обожнюючи господаря Кремля, все ж критикують за те, що їсти нічого і за недостатню увагу внутрішній політиці. Знайти причину не проблема. Завжди є заготовки: революція під егідою Заходу, ескалація інформаційно-дипломатичної війни з Штатами або ж конфлікту в Україні або Сирії (якщо "ихтамнеты" залишаться в пику Заходу).

У будь-якому випадку Кремлю потрібно мати налагоджену вертикаль влади, яка оновилася і закріпилася на виборах у вересні. І мова не тільки про губернаторів. Завжди повинен бути план "Б". Тому-то, мабуть, з 29 листопада по 2 грудня на вищезгаданому закритому семінарі проводився тімбілдінг по-російськи для віце-губернаторів, повпредів. Головна мета - підготовка до передвиборчої кампанії, а також, безумовно, вивчення перспективних кадрів, якщо хто з губернаторського складу взбрыкнет. Причому один з елементів підготовки знайшов деяку комічність. Справа в тому, що чиновників змусили грати в "командоутворюючу гру" - зібрати на швидкість букви і слова з поролонових пазлів, фарба на яких текла з-за мокрого снігу, а вся "команда" добряче вимокли. Сумнівно, що хтось з учасників перейнявся роботою "на загальний результат".

Кому вірити

Що більш цікаво: гру проводив Володимир Соловйов, керуючий партнер групи компаній "Эврико", серед партнерів якій вказується корпорація "Росатом". Її раніше очолював Сергій Кирієнко, нині перший заступник голови адміністрації президента. Кирієнко також був присутній на закритому семінарі. Отже, в поточної передвиборчої кампанії Путін або вирішив зробити ставку на системних лібералів зі свого оточення, або зміркувати симбіоз з силовиків і лібералів. Перші - "вишибали" без преференцій, а другі - "мізки" кампанії.

Насправді Путін відчуває серйозний кадровий голод, який не задовольняє періодична струс в чиновницькому апараті різних рівнів. Параноя все більше друг. Вірити нікому не можна: ні улюбленим эфэсбэшникам, ні представників ліберального крила, ні підгодованим олігархам. І ось, до речі, ще одна причина, чому Путіну потрібно бути легітимним, заручитися любов'ю народу: мовляв, набрав мало, але зате чесно. Кремлівські "гаманці" все більше незадоволені керівництвом країни, нехай воно і дало їм заробити свої капітали. Ті, кому компенсували за рахунок бюджету втрати від західних санкцій, почували себе цілком привільно. Однак скарбниця тане, а коло багатіїв з доступом до неї звужується. Ось навіть амбітну страшилку - програму будівництва бойових залізничних ракетних комплексів "Баргузин", за даними "Російської газети", довелося згорнути через брак коштів. Ще й на місцях зріє невдоволення намірами Москви перекрити нестачу бюджету за рахунок збільшення відрахувань з регіонів-донорів.

Фактор США

Потенціал регіонів тане. І в цьому контексті вкрай цікаво виглядає турне нового посла США в Росії Джона Хантсмана, експерта по колонізації регіональної економіки американським бізнесом. Ще занимательнее відмова губернаторів і взагалі керівництва Приморського краю і Сахаліну зустрітися з послом. Не інакше як з стурбованого Кремля прийшла відповідна установка. Відсікання регіонів РФ від центру, як вже писала "ДС", буде вкрай ефективним важелем тиску на Москву. Разом з новими санкціями, які на січень готує Мінфін США і які торкнуться найвпливовіших російських олігархів з урахуванням їх зв'язку з російським режимом".

Напередодні з'явилася публікація Reuters, у якої на умовах анонімності наводилися слова представників бізнесу та наближених до Кремля. М'яко кажучи, олігархи вже панікують. Один заявив, наприклад: "Якщо вони (американці) класифікують вас як наближеного до Путіна, спробуйте довести, що це не так. Тактика американців зрозуміла: їм потрібно завдати шкоди будь-якими способами тим, хто підтримує Путіна". Деякі вже намагаються максимально дистанціюватися від президента РФ, по можливості навіть уникаючи заходів з його участю. "Керівництво країни не вважає, що санкції будуть прийняті за жорстким сценарієм. Вони живуть у паралельній реальності. Ніхто не хоче прислухатися до бізнесу", - поскаржився ще один бізнесмен.

Джерело агентства, близьке до уряду і Кремлю, зазначив, що Штати намагаються налаштувати союзників-товстосумів проти Путіна до виборів. І цей чиновник цілком може бути прав. Позбавити російського лідера підтримки великого бізнесу - логічний крок. І навіть якщо загроза змови олігархів, трясущихся над своїми банківськими рахунками, є уявною, рівень параної у кремлівських коридорах і кабінетах буде зашкалювати. Така нездорова атмосфера - сприятливе середовище для помилок і прорахунків; витрати ресурсів і часу на пошук "зрадників" і викриття змови. І ставить Путіна в положення середньовічного монарха, більш неугодного феодалам і навіть придворним. Кому в такій ситуації довіряти-то взагалі можна? От і залишається загравати з народом, щоб поставити його між собою і внутрішніми "ворогами".

    Реклама на dsnews.ua