• USD 38.4
  • EUR 41.6
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Верховний суд Ізраїлю скасував скандальну судову реформу Нетаньяху

Верховний суд Ізраїлю визнав неконституційним та анулював закон про судову реформу, проведений через парламент країни урядом Біньяміна Нетаньяху та націлений на суттєве урізання повноважень цього суду

Біньямін Нетаньяху
Біньямін Нетаньяху / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Судова реформа викликала вкрай гостре протистояння в ізраїльському суспільстві, яке лише частково відійшло в тінь після нападу на країну бойовиків ХАМАС 7 жовтня 2023 року, передає "ДС" з посиланням на ВВС.

Журналісти зазначають, що рішення суддів може призвести до конституційної кризи, якщо уряд вирішить не підкорятися йому.

Законодавство позбавляло суд можливості скасовувати закони, які він вважає "нерозумними".

Прихильники реформи наполягали, що ніким не обрані судді у такий спосіб перекреслюють рішення демократично обраної більшості депутатів у Кнесеті. Критики говорили, що ці повноваження суду — найважливіший елемент системи стримувань та противаг, що не дає ізраїльській ліберальній демократії виродитись в автократію.

Ярів Левін, міністр юстиції в уряді Нетаньяху (партія "Лікуд"), незабаром після оголошення рішення написав у Telegram, що "судді беруть у свої руки всі повноваження, які у демократичному режимі розділені збалансованим чином між трьома гілками влади".

Суд розглядав закон у повному складі, із 15 суддів за його скасування проголосували вісім, сім висловилися проти.

Деякі політики, у тому числі той же Ярів Левін, раніше вказували, що в розпал важкої війни публікувати рішення суду з питання, що так розколює суспільство, було б несвоєчасним. Однак у кількох суддів, які слухали справу, у січні закінчується термін повноважень, тому суд не міг уникнути оголошення рішення у ці дні.

Нагадаємо, наприкінці грудня 2023 року Біньямін Нетаньяху заявив, що Ізраїль посилює бойові дії проти терористичного угрупування ХАМАС на території сектору Гази.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua