• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Путін і його дочка. Як Росія виграє гонку вакцин від коронавірусу

Російська антиковідна вакцина ще не пройшла клінічні випробування — у піддослідних можуть перетворитися й українці

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Відкриваючи нараду з членами уряду у вівторок, 11 серпня, Володимир Путін повідомив про чергову російську перемогу: Росія першою у світі зареєструвала вакцину від коронавірусу. Путін послався при цьому на керівника МОЗу Михайла Мурашка, якого попросив детально проінформувати присутніх про досягнутий успіх, і розповів, що експериментальне щеплення від коронавірусу вже випробувала одна з його дочок, не повідомивши, щоправда, яка саме.

Таємнича вакцина і піддослідна дочка

На даний час здогадно відомо про двох дочок Путіна: Катерину Тихонову, яка очолює фонд підтримки молодих вчених "Іннопрактика" з бюджетом трохи більше $2 млрд, і Марію Воронцову, пов'язану з проєктами в галузі лікування раку, досліджень генетичних дефектів росіян і редагування їх ДНК (так, і тієї самої зайвої хромосоми теж!) – з порівнянним бюджетом. Сам Путін на питання про дочок прямо не відповідає. Не виключено, що у нього є й інші дочки, в тому числі і спеціально для дослідів. З самою ж вакциною питань навіть більше, ніж з піддослідної дочкою.

Два місяці тому в російські клініки надійшли ліки від коронавірусу, "створені на основі японського засобу від грипу", — якийсь "Фавіпіравір" під торговою назвою "Авіфавір". Первісний "Фавіпіравір" був зареєстрований в Японії в 2014 р. під маркою "Авіган" як засіб проти нових вірусів грипу, застосування якого можливе у випадках, якщо інші препарати неефективні. Подібні антивірусні засоби широкого спектра дії завжди мають довгий список побічних ефектів, прочитавши який хворий повинен прийняти рішення, від чого йому краще померти: від вірусу чи від ліків. У Японії препарат зареєстрували після трьох років боротьби і тільки як засіб "останнього шансу", без випуску у вільний продаж, а лише для дуже обмеженого клінічного застосування і складування в резерві уряду на випадок пандемії. З лютого 2020 р. він використовується в японських клініках для лікування пацієнтів з коронавірусом в рамках програми Compassionate Use, тобто "застосування з міркувань милосердя чи гуманітарних міркувань". При цьому, згідно з даними японської преси, препарат добре допомагає тим, у кого легка форма коронавірусу, але малоефективний при важкому перебігу. Словом, допомагає тоді, коли його застосування з усім букетом наслідків можна уникнути, натомість у важких випадках дійсно допомагає кепсько. Саме такий препарат, а точніше, його російський дженерик, був направлений в російські клініки. Для чого? Для масового застосування? Тоді це прямий злочин. Для застосування як препарат "останнього шансу"? Тоді це швидше схоже на клінічні випробування. Може, для випробування на одній із дочок Путіна — бог його знає, скільки їх там у нього? І ще – а наскільки цей препарат взагалі можна вважати "російським"? Але тут головне заявити: "Ура, є російський препарат від коронавірусу! Ми перші! Супутникнаш!" До речі, "першу у світі" антикоронавірусну вакцину, яка повинна зʼявитися в обігу з 1 січня 2021 р., так і назвали — "Супутник V", мимоволі образивши іншого кумира росіян.

Як би він їм цієї образи ще не пригадав
Як би він їм цієї образи ще не пригадав

Подібні історії з ліками – вельми поширена російська практика. На думку голови Формулярного комітету РАМН Павла Воробйова, менше 30% ліків на російському ринку надають лікувальний ефект. Інші 70% є пустушками, чия терапевтична ефективність не доведена, оскільки виробникам вигідніше вкластися в рекламу, ніж проводити клінічні випробування. При цьому такі пустушки можуть десятиліттями перебувати в обігу, здобуваючи славу "загальновизнаних" і "перевірених" засобів.

Таким чином, російським фармакологам віри немає. З урахуванням ступеня відповідальності російських виробників і загальної культури виробництва в Росії будь-який російський препарат, навіть якщо це аспірин, з його доведеною ефективністю слід розглядати як потенційно небезпечний.

Реклама на dsnews.ua

Винахід вакцини: піднімаючи покрови

У випадку з коронавірусною вакциною спливають просто вражаючі деталі. Михайло Мурашко, виступаючи з докладною інформацією, повідомив, що вакцина почне вироблятися одразу на двох майданчиках — Центром Гамалеї, де її і розробили, і компанією "Біннофарм". Крім того, в спішному порядку йде відпрацювання технічних регламентів "для масштабування виробництва на майданчиках ряду вітчизняних представників". Тобто вакцину, грубо кажучи, збираються виготовляти де завгодно і в яких завгодно умовах, за принципом "якомога більше". З очевидним завданням: по максимуму нажитися як матеріально, так і політично, продаючи її скрізь, де тільки куплять, і даруючи там, де потрібно зміцнити російський вплив. Серед імовірних претендентів – значна частина Африки та деякі країни колишнього СРСР, де при владі перебувають проросійські політики.

Ще раз підкреслю, що клінічні випробування російської вакцини в обсязі, який вимагають міжнародні стандарти, не проводилися. У зв'язку з цим Асоціація організацій з клінічних досліджень (АОКД) вже направила Мурашку лист із закликом відкласти реєстрацію до проведення повноцінних клінічних випробувань. «Вакцина Центру Гамалеї протестована менш ніж на 100 добровольцях, при цьому третя стадія передбачає випробування на декількох тисячах чоловік, — йдеться у зверненні.- Саме в ході цієї фази виходять основні докази ефективності, а також збирається інформація про небажані реакції, що препарат може викликати в окремих груп пацієнтів: осіб з ослабленим імунітетом, людей, які мають супутні захворювання, тощо. Розробники ж прямо заявляють, що хочуть насамперед прищеплювати в тому числі пенсіонерів, які відносяться до групи ризику по COVID-19. Хоча на сьогодні немає ніяких даних про безпеку цієї вакцини для людей похилого віку, які часто мають цілий ряд супутніх захворювань і нерідко – ослаблений імунітет».

З надійністю вакцини все, таким чином, зрозуміло. Залишається останнє питання: а наскільки ця неперевірена вакцина є російською розробкою?

Почнемо з того, що компанія "Р-Фарм", один з найбільших російських дистриб'юторів та виробників ліків, уже уклала угоду з британсько-шведським фармацевтичним концерном AstroZeneka про постачання в Росію та інші країни вакцини, яка ще тільки розробляється в Оксфордському університеті і поки не рекомендована для обігу на ринку. Повідомлялося також, що коронавірусна вакцина AstroZeneka і Оксфордського університету схожа за принципом дії з російською, але британська була ближча до завершення. Вже в липні почалася третя стадія її випробувань, коли вакциною щепили велику групу добровольців, тобто та сама стадія, від якої відмовилися у Росії.

Далі, керівник відділу мікробіології латентних інфекцій Центру Гамалеї Віктор Зуєв заявив телеканалу «360», що російську вакцину створили так швидко, оскільки працювали "на тій же платформі, що і проти Еболи", тобто на основі вже наявної. Зуєв також додав, що вже прищепився новою вакциною і у свої 92 роки відчуває себе чудово.

У середині липня 2020 р., тобто менш ніж місяць тому, російські представники, включаючи посла Росії в Великобританії, відхрещувалися від звинувачень в тому, що хакери з Росії намагалися вкрасти секрети вакцини від коронавірусу. Як вирішальне виправдання наводилася новина про угоду між "Р-Фарм" та AstroZeneka — мовляв, який сенс красти вакцину, підписавши договір про закупівлю? І раптом, менш ніж місяць тому, як чортик з коробки, виникає окрема російська розробка, про яку, виправдовуючись, навіть не згадали, але яку вже встигли випробувати на доньці Путіна, сертифікувати і спішно запускають в масове виробництво, притому з явним прицілом на експорт.

Картина вимальовується наступна: вакцину росіяни "запозичили" і запускають її в виробництво без клінічних випробувань, сподіваючись на те, що випробування проведуть обкрадені розробники. Це може спрацювати, а може й не спрацювати. Все залежить від того, наскільки точно росіяни повторили вкрадену розробку. Як показує досвід, копірувальники вони погані. Утім, зі зниженням ефективності можуть знижуватися і побічні ефекти. Хоча й це не точно.

Запустивши вакцину у внутрішній обіг, її випробують на бідних і вразливих верствах населення – на тих же пенсіонерах. Якщо пенсіонери від неї будуть вмирати, це дасть економію для пенсійного фонду. Якщо ж побічні ефекти не надто лякатимуть, то заготовлений запас російської вакцини можна розпродавати паралельно з британською – або по більш низькій ціні, або просто під виглядом британської. І ось тут українцям слід бути гранично пильними. Адже Росія спробує збувати свою вакцину і у нас. У соцмережах вже розгорнули кампанію, в ході якої втовкмачують користувачам думку про те, що не можна відмовлятися від вакцини тільки тому, що вона російська.

    Реклама на dsnews.ua