• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Другий раунд коронакризи. Чому лідери країн ЄС біжать до Ізраїлю і Китаю

Глави деяких європейських країн, розкритикувавши Брюссель за провали в вакцинації, звернулися за допомогою до третіх сторін

На сьогоднішній день Ізраїль — світовий лідер за темпами вакцинації
На сьогоднішній день Ізраїль — світовий лідер за темпами вакцинації / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Україна — не єдина, у кого є проблеми із забезпеченням вакцинами від Covid-19, які пройшли всі етапи досліджень, та й власне з дотриманням високих темпів вакцинації. У Європи теж не все гладко.

Правда, навіть маленький Люксембург з його 40 тис. введених доз випереджає Україну, де вакциновані на сьогоднішній день трохи більше 6 тис. чоловік.

Однак європейці все одно незадоволені. І всі шишки з легкої руки лідерів країн-членів падають на голову Центру — Європейського агентства з лікарських препаратів.

Тому вже кілька держав ЄС починають шукати допомогу за межами Європи. Так, канцлер Австрії Себастьян Курц і прем'єр-міністр Данії Метте Фредріксен мають намір налагодити з Ізраїлем, світовим лідером за темпами вакцинації, тісну співпрацю із запуску "міжнародної корпорації з виробництва вакцин".

Обидва вони вже 4 березня мають намір відвідати Ізраїль для проведення переговорів з прем'єр-міністром Беньяміном Нетаньягу.

За словами Курца, обидві країни не можуть більше залежати лише від Євросоюзу в плані вакцин: "Влітку ми домовилися, що вакцини з ЄС для країн-членів будуть закуплені своєчасно і швидко затверджені. Хоча цей підхід був в корені правильним, ЄMA занадто повільно схвалює вакцини, і фармацевтичні компанії ускладнюють поставки".

"Ми цілком можемо опинитися в ситуації, коли нам доведеться не тільки вакцинувати, а й ревакцинувати, може бути, раз на рік... Ось чому нам потрібно різко збільшити виробництво вакцини", — додав Фредріксен.

Реклама на dsnews.ua

Одночасно з Віднем і Копенгагеном камінь в город Брюсселя метнула і Польща, коли президент РП Анджей Дуда зателефонував голові Китаю Сі Цзіньпіну для обговорення поставок китайської вакцини.

Повернулася спиною до ЄMA і Словаччина. Правда, Братислава звернулася ні до Ізраїлю і навіть не до Китаю, а для чогось до Росії, замовивши 2 млн доз вакцини "Супутник V", що не викликає у вчених довіри. Таким чином, Словаччина стала другою після Угорщини європейською країною, яка буде використовувати російську "вакцину", що не сертифікована в Євросоюзі.

Але як би там не було, сам факт переговорів і угод, що ведуться і вже укладених з Китаєм або РФ, говорить не на користь Брюсселя. Вони насправді ілюструють неспроможність ЄMA як органу, здатного оперативно і ефективно реагувати на нинішню коронакризу.

Агентство піддається критиці за черепашачу швидкість в поставках схвалених ним вакцин в країни Європи.

Взяти ту ж британо-шведську Oxford/AstraZeneca, яка увійшла в трійку найпопулярніших і таких, що викликають довіру, вакцин поряд з Pfizer і Moderna з ефективністю близько 90%. При цьому вона набагато їх дешевше — близько $10 проти $30 (Moderna) і $40 (Pfizer).

Великобританія, яка першою почала вакцинацію в Європі, активно використовувала і використовує свою вакцину (як і її ліцензований індійський клон Covishield).

В цілому Лондон замовив ще в грудні 100 млн доз AstraZeneca, і, як стало відомо сьогодні, 10 млн доз цієї вакцини поставить Інститут сироватки крові (Serum Institute), найбільший в світі виробник вакцин, чию продукцію в кількості 500 тис. доз — Covishield (AstraZeneca) — отримала Україна.

Як результат, за останніми даними, близько 30% жителів Британії отримали хоча б одну дозу вакцини, тобто їх рівень захисту в межах 70%. В цілому в Сполученому Королівстві введено більше 22 млн доз.

Континент за британцями не встигає. Найкращий показник у Німеччині — 6,6 млн доз, що майже в чотири рази нижче, ніж в Британії. Далі йдуть Франція (4,7 млн), Італія (4,6 млн), Іспанія (майже 4 млн), Польща (3,8 млн).

Ряд країн ЄС лише зараз дають зелене світло на застосування AstraZeneca для всіх осіб старше 18 років. Так, Вища рада охорони здоров'я Бельгії сьогодні оголосила про те, що ця вакцина безпечна і ефективна для людей старше 55 років.

Також сьогодні і французький регуляторний орган у сфері охорони здоров'я, Haute Autorité de Santé, схвалив AstraZeneca для людей старше 65 років на підставі попередніх результатів дослідження, проведеного в Шотландії.

"Рівень захисту цієї вакцини дорівнює рівню захисту Pfizer", — заявили в HAS.

Майже дозріла і Німеччина. За словами міністра охорони здоров'я ФРН Єнса Шпана, Берлін піде за прикладом Парижа в "найближчі дні".

Випробування коронакризою

Активний рух в пошуках інших джерел вакцин, це свого роду вільне плавання Австрії, Угорщини, Данії, Польщі, Словаччини, чітко показало те, що Брюссель (як столиця ЄС, а не як столиця Бельгії) упустив свій шанс на успішну реалізацію кампанії вакцинації.

Ще не так давно лідери країн-членів утримувалися від публічної критики на адресу ЄMA і Єврокомісії за повільність і провали поточної стратегії.

Останній шанс, по всій видимості, ЄК було дано в минулий четвер, коли відбувся онлайн-саміт лідерів ЄС для обговорення вакцинації. Ніяких конкретних пропозицій Єврокомісія так і не змогла виробити, тому з початку нового тижня Курц, Фредріксен і інші її публічно відшмагали. В тому числі з тієї простої причині, що відповідальність за проблеми з вакцинацією лежать і на главах урядів. Природно, вони хотіли б її перекласти на когось іншого, озброївшись разом з виборцями проти Центру.

Так що атаки на Брюссель — це лише політичне виживання. Це реакція на суспільні настрої.

Як показали результати опитування, проведеного компанією Kekst CNC в середині лютого, 51% німців звинувачують Євросоюз в тому, що вакцина так болісно довго надходить до Європи. Аналогічної точки зору дотримуються 35% опитаних французів і 24% шведів.

Правда, не варто скидати з рахунків і, власне, як і раніше стійке неприйняття вакцини з боку того самого виборця. Антивакційні настрої в Європі все так само сильні.

Як наголошується в оглядовій статті Йорданського університету і Університетської лікарні Йорданії на підставі опитувань в 33 країнах світу, опублікованій 16 лютого, Італія, Польща та Франція знаходяться в лідерах за кількістю тих, хто з недовірою ставляться до вакцини від Covid-19: 54,7%, 56,3% і 58,9% відповідно.

Виходячи ж з даних соцопитування, проведеного в лютому Kantar Public, які наводить The Guardian, Франція також на першому місці за кількістю тих, хто не збираються вакцинуватися, — таких там 37%. Далі йдуть американці (25%) і німці (23%).

Так що будемо справедливі: навіть якби ЄМА змогла б працювати ефективніше, це не зняло б з порядку денного проблему антивакцинаторів. Для такої категорії населення потрібно спершу поставити "інформаційну вакцину", а потім вже робити щеплення від Covid-19.

Паралельно, звичайно, продовжуючи нарощувати поставки вакцини. Чого ЄMA все ж не зробила.

І це тільки одна грань проблеми для Європейського Союзу

Інша — це вже другий удар коронакризи по єдності ЄС. Перший трапився в минулому році на самому початку пандемії, коли з Італії приходили жахливі новини про неймовірну кількість хворих і померлих.

Тоді країни — члени ЄС сварилися через відмову Брюсселя і багатих держав допомогти їм обладнанням, тестами, масками. І знову-таки, вони зверталися за допомогою до того ж Китаю, за рахунок чого Пекін зміг істотно наростити свій вплив в Євросоюзі.

Сьогодні вже є з яких вакцин вибирати. Тобто всі передумови для того, щоб позбутися від "м'якої сили" Китаю та Росії. Однак не склалося. І знову розбрат і удар по єдності ЄС до задоволення КНР і РФ. Окремі європейські держави, як бачимо, відвертаються від повільного Центру і шукають партнерів поза регіоном, причому необов'язково до тих, що мають теплі почуття до Євросоюзу.

Така тенденція повинна стати тривожним дзвіночком для керівництва ЄС: масштабна криза в наявності і союз тріщить по швах. А не за горами і нова тенденція — спорадична "самоправна" співпраця країн-членів із зовнішніми гравцями переростає в повноцінну і регулярну.

    Реклама на dsnews.ua