• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Введені через коронавірус локдауни привели до потепління на планеті, — вчені

Реклама на dsnews.ua

Зниження соціальної активності і локдауни, введені в світі через пандемію коронавірусу, привели до нагрівання поверхні Землі у 2020 році

Про це заявили фахівці Національного центру атмосферних досліджень (NCAR, США), передає "ДС" з посиланням на портал наукової і технічної інформації PhYs.org.

"Відбулося значне скорочення викидів з найбільш забруднюючих галузей промисловості, і це зробило негайну, короткострокову дію на температуру", — заявив провідний автор дослідження, вчений Ендрю Геттельман.

За словами вчених, нагрів стався через скорочення викидів аерозолів, які блокують надходження сонячного світла: коли викиди аерозолів впали минулої весни, велика частина сонячного тепла досягла планети, особливо в сильно індустріальних країнах, таких як США і Росія, які зазвичай викидають багато аерозолів в атмосферу.

Дослідження показало, що температура над частинами земної поверхні минулої весни була приблизно на 0,1-0,3 градуса Цельсія вище, ніж можна було б очікувати, виходячи з переважної погоди.

"Ефект був найбільш помітний в регіонах, які зазвичай пов'язані зі значними викидами аерозолів, причому потепління досягло приблизно 0,7 градусу F (0,37 С) на більшій частині території Сполучених Штатів і Росії", — йдеться в публікації.

Також нове дослідження підкреслює складний і часто суперечливий вплив різних видів викидів від електростанцій, автомобілів, промислових об'єктів та інших джерел. У той час як аерозолі мають тенденцію освітлювати хмари і відображати тепло від Сонця назад в космос, вуглекислий газ і інші парникові гази надають протилежний ефект, затримуючи тепло поблизу поверхні планети і підвищуючи температуру.

Як зазначив Геттельман, незважаючи на короткострокові наслідки потепління, довгостроковий вплив пандемії може полягати в незначному уповільненні зміни клімату через зниження викидів вуглекислого газу, який зберігається в атмосфері протягом десятиліть і надає більш поступове вплив на клімат.

При цьому аерозолі, навпаки, роблять більш безпосередній вплив, який зникає протягом декількох років, зазначив дослідник.

Також результати дослідження показали, що ефект потепління був найбільш сильним в середніх і верхніх широтах північної півкулі і порівняно незначним в більшій частині південної півкулі, де аерозольні викиди не настільки поширені.

    Реклама на dsnews.ua