• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Війна буде. Як "Зелені" і Вільні демократи розіграють свої золоті акції в оновленому Бундестазі

У "Зелених" і ВДП на двох мандатів більше, ніж у традиційних електоральних фаворитів

У Німеччині відбулися вибори в нижню палату парламенту
У Німеччині відбулися вибори в нижню палату парламенту / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У Німеччині відбулися вибори в нижню палату парламенту — Бундестаг, де потім буде сформована нова коаліція і новий уряд. Уже без Ангели Меркель.

Не можна сказати, що результати виборів стали сенсацією, оскільки ключові електоральні тенденції були давно визначені завдяки регулярним соціологічними дослідженнями. Але все ж певні цікаві моменти є. І їх слід розглянути детальніше.

Консерватори "підросли", але недостатньо

Ще місяць тому поки що правлячий блок "Християнсько-демократичний союз/Християнсько-соціальний союз" (ХДС/ХСС) Ангели Меркель демонстрував катастрофічне падіння популярності. Його рейтинг становив приблизно 20%, і консерватори значно поступалися Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН).

До виборів ХДС/ХСС зуміли дещо скоротити розрив, що показали і останні перед виборами опитування, і, власне, результати виборів.

Блок отримав 24,1% голосів. І, тим не менш, це найгірший результат в історії партій, а крім того, вона, як і раніше, поступається есдекам, які набрали 25,7%.

Примітно, але в альянсі ХДС/ХСС більше "просіла" саме партія Меркель, втративши 7,9% в порівнянні з виборами 2017 р., в той час як баварці Хорста Зеехофера — ХСС — фактично залишилися при своєму, поступившись лише 1%.

Реклама на dsnews.ua

Такий результат говорить про те, що рішення блоку вибрати кандидатом у канцлери (а саме лідер партії на цих виборах був фактором, що формує підтримку) Арміна Лашета з ХДС було помилковим.

"Християни" прагнули залишити біля керма члена ХДС після виходу Меркель на пенсію, не дивлячись на те, що Зєєхофер все ж був куди популярніше Лашета.

Перемога есдеків в той же час не говорить про те, що Німеччина "полівішала".

Зіграв фактор персоналій. Саме догляд Меркель змусив німців більше звертати уваги ні на партії, як раніше, а на фігури їх рульових.

16 років громадяни демократичної Німеччини жили під керівництвом Ангели Меркель — довше, ніж тримаються інші диктатури. Вони звикли до свого сильного, щоі користується повагою за кордоном, лідера, тому під час виборів спробували знайти їй заміну, максимально на неї схожу.

А Олаф Шольц, кандидат у канцлери від СДПН, дійсно схожий і з риторики, і по поведінці, що старанно підкреслював в ході виборчої кампанії. Його суперник з ХДС Армін Лашет таким не виглядав абсолютно. Що і стало однією з причин такого катастрофічного результату.

При цьому не тільки СДПН змогла з початку року істотно наростити свою підтримку (есдеки додали приблизно вдвічі), але також партія "Союз 90/Зелені" та Вільна демократична партія (ВДП).

"Зелені" в квітні демонстрували дуже непоганий приріст голосів, зумівши навіть вийти на перше місце в опитуваннях, але низка скандалів знизила рівень їх підтримки. Хоча він все ж виявився вищим, ніж показували екзит-поли — 14,8%. Плюс майже 6% в порівнянні з 2017 р.

Ліберали (ВДП) зайняли четверте місце з 11,5% голосів (+ 0,8%).

П'ята позиція у ультраправої, прокремлівської "Альтернативи для Німеччини" — 10,3%. АДГ, навпаки, сильно втратила в голосах: 12,6% в порівнянні з попередніми виборами.

Ще більше просіла підтримка іншої проросійської партії, але вже лівого спрямування — Die Linke ("Ліві"), яка, якби не три переможця в одномандатних округах, в Бундестаг і не пройшла, оскільки отримала 4,9% голосів, тобто в два рази менше, ніж в 2017 р.

Варіанти коаліцій

Всі ці шість партій сформують новий Бундестаг, де кількість мандатів в порівнянні з попереднім скликанням збільшено на 19 — до 735.

Як повідомляє федеральний виборчком Німеччини, СДПН отримає 206 місць, ХДС/ХСС — 196, "Зелені" — 118, ВДП — 92, АДГ — 83, "Ліві" — 39. І ще один мандат у регіональній партії "Асоціація южношлезвігськіх виборців".

Як бачимо, більшості немає ні у кого. А значить, учасники виборів, які пройшли в парламент, будуть проводити переговори про створення коаліції.

Всього раніше розглядалося три основні варіанти коаліції (за партійними кольорами): ХДС/ХСС + СДПН, "Світлофор" (СДПН, "Зелені" та ВДП), "Ямайка" (ХДС/ХСС, "Зелені", ВДП).

Однак досі колишня класична ХДС/ХСС + СДПН без Меркель і її таланту знаходити точки дотику малоймовірна.

Тим більше що і Олаф Шольц після виборів прямо заявив: "християнам" пора вирушати в опозицію, і його партія буде вести переговори про коаліцію з лібералами і "Зеленими".

Втім, це не означає, що ХДС/ХСС покірно поплететься на "гальорку" в Бундестазі. Ще вчора Лашет заявляв, що має намір сформувати нову коаліцію і уряд.

І для цього йому потрібно заручитися підтримкою "Зелених" і ВДП. Токсичні АДГ і "Ліві", звичайно ж, ніхто навіть не розглядає партнерами.

Але і з "Зеленими" і лібералами не все так просто, тому як, наприклад, для перших, все ж більш лівих, краще союз з есдеками.

У той час як ВДП — партія, що відстоює інтереси великого бізнесу, не в захваті від економічних пунктів в програмі соціал-демократів.

Переговори будуть непростими, та й торг неабиякий. І деякі оглядачі прогнозують початок війни ХДС/ХСС і СДПН за мандати "Зелених" і лібералів, що, в принципі, не зовсім так.

Дайте покермувати малюкам

Ні, війна буде. Це точно. Тільки і "Зелені" та ВДП — не просто товар на полиці або приз переможцю.

Переможці упускають одну важливу особливість цих виборів — "народні партії", СДПН і ХДС/ХСС — в цілому стають менш популярними.

Так, есдеки "рвонули" і наростили підтримку в два з гаком рази в порівнянні з січнем поточного року. Однак, по суті, вони показали той же результат, що і в 2013 р.

І так, "християни" дуже сильно втратили в підтримці. У тому ж 2013 році вони набрали 41,5% голосів. І тоді верховодили в Бундестазі якраз ці дві партії — СДПГ і ХДС/ХСС.

У "Лівих" було 64 мандата, у "Зелених" на один менше. І все. Це вже в 2017 р. в нижню палату парламенту потрапили і ВДП, і АДГ.

Ось, що дійсно важливо — так це істотне зростання "Зелених" і лібералів. На двох у них тепер мандатів більше, ніж окремо у СДПН або ХДС/ХСС.

Виборці показово надали так званим малим партіям більший кредит довіри, ніж "народним". Особливо успішна в цьому плані партія Анналєни Бербок, співголови "Зелених".

Що чудово ілюструють, наприклад, і результати виборів в ландтаг Берліна: СДПН — 21,4% (як і в 2016 р.), "Зелені" — 18,9% (+ 3,7%), ХДС — 18,1 % (+ 0,5%), "Ліві" — 14% (-1,6%), АДГ — 8% (-6,1%), ВДП -7,2% (+ 0,5%).

Таким чином, несправедливо буде говорити, що лідери гонки будуть битися за можливість сформувати коаліцію з "Зеленими" і ВДП, а ті займуть позицію байдужих спостерігачів.

Ні. Схоже, коаліцію якраз будуть формувати ліберали і "Зелені".

Лідер ВДП Крістіан Лінднер заявив сьогодні, що партія доручила вести йому переговори з "Зеленими" про формування коаліції. "Зелені" ідею з переговорами підтримують.

І вже за їх результатами обидві партії вислухають пропозиції есдеків і "християн": на які поступки вони готові піти (по екології або податкової політики), і вибрати, з ким сформувати коаліцію і новий уряд.

Так що сьогодні долю Бундестагу, уряду і навіть то, хто стане наступником Меркель, визначають партії, які зайняли третє і четверте місця на виборах.

Що ж стосується України, то для неї при будь-якому розкладі мало що зміниться. Берлін все також буде підтримувати одночасно і санкції проти Росії, і "Північний потік-2".

Правда, газовий шантаж, який затіяла Росія з метою змусити Німеччину і ЄС ввести "Північний потік-2" в експлуатацію всупереч Третього енергопакету, може зіграти з Кремлем злий жарт.

Тому як діяти почали в США, одночасно як би посилюючи газову кризу в Німеччині і підштовхуючи її до відмови від російських енергоресурсів. Причому в пику домовленостями Джо Байдена і Ангели Меркель. На це вказує і конфлікт між США і Францією, союзником Німеччини; і проект оборонного бюджету на 2022 р. з санкціями проти всіх учасників СП-2, і затримання заступник голови правління "Новатек", найбільшого російського експортера зрідженого газу.

    Реклама на dsnews.ua