• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Путінський рейтинг. Вибори в Узбекистані затвердили при владі тріумвірат

Шавкат Мирзиеев влаштував шоу всенародного обожнювання на виборах
Президент РФ Володимир Путін і прем'єр-міністр Узбекистану Шавкат Мирзиеев. Фото: 365info.kz
Президент РФ Володимир Путін і прем'єр-міністр Узбекистану Шавкат Мирзиеев. Фото: 365info.kz
Реклама на dsnews.ua

Перемогу на проведених у неділю президентських виборах в Узбекистані очікувано здобув лідер Ліберально-демократичної партії країни, т.в.о. президента після смерті Ісламу Карімова і прем'єр-міністр Шавкат Мирзиеев. ЦВК Узбекистану заявив про високу явку - 87,83% з 21,4 млн виборців. Тріумф Мирзиеева був неминучий: результат виборів вирішили кулуарні переговори еліти. Вибори мали насамперед піар-складову позитивного образу нового президента.

Трохи освіжити в пам'яті події з політичного і державного життя, що передували виборам лише другого лідера Узбекистану з часів розвалу СРСР. 28 серпня уряд несподівано повідомило про госпіталізацію президента Узбекистану Іслама Карімова. Це стало першим такого роду повідомленням про стан здоров'я Карімова. Деталі не уточнювалися, але за даними ЗМІ причина крилася в інсульті. Про це ж до повідомлення уряду писала "слухняна" молодша дочка Лола Карімова-Тилляева. Після агентство "Фергана" та ряд інших ЗМІ, посилаючись на джерела в службі безпеки написали про смерть диктатора. Влада відмовлялася, вкидаючи через інші видання, наприклад, російські, спростування з посиланням на джерела в апараті президента.

Але спокійному перебігу договорняків завадили вже ззовні. Наприклад, Нурсултан Назарбаєв навіть перервав візит до Китаю і вилетів у Ташкент, і слідом за ним попрямували президент Таджикистану Емомалі Рахмон та голова киргизького уряду Сооронбай Жеенбеков. І "підсобив" також турецький прем'єр Біналі Йилдирим, який на засіданні уряду висловив співчуття народу Узбекистану в зв'язку з кончиною Карімова.

Шила в мішку не сховаєш. Всі ці фактори в сукупності, мабуть, змусили уряд реагувати на посилюються чутки, які обіцяли цій центральноазіатській країні серйозні зміни, якщо не потрясіння. Карімов "офіційно" помер тільки 2 вересня, а на наступний день відбулися його похорон.

Кілька днів невизначеності і чуток обумовлені були активними переговорами трьох найвпливовіших фігур в Узбекистані після Карімова: безпосередньо Мирзиеева, віце-прем'єра/міністра фінансів з оксфорсдким освітою Рустама Азімова і узбецького яструба, всюдисущого і невидимого голови Служби національної безпеки Узбекистану Рустама Иноятова, який три роки тому відправив під домашній арешт старшу дочку Карімова Гульнару.

Всі троє називалися спочатку претендентами на головний пост в країні. Але їм вдалося дійти згоди і угоди в розподілі влади, виходячи з фінансових можливостей, популярності і навіть стану здоров'я. 72-річний Иноятов залишився на своїй посаді - у нього проблеми зі здоров'ям, так і фігура абсолютно не публічна. Азимову у спадок перейшло прем'єрство, а Мирзиеев став наступником Карімова.

Як ми вже відзначали, вибори в Узбекистані, по суті, нічого не вирішували. Разом з Мірзієєвим у виборах також брали участь лідер Народно-демократичної партії Хотамжон Кетмонов, лідер Демократичної партії "Миллий такланиш" Сарвара Отамуратов, а також лідер Соціал-демократичної партії "Адопат" Наримон Умаров. Але коли все вже давно вирішено, а адмінресурс гарантує виконання цього рішення, виборчий процес перетворюється в шикарну і масштабну піар-технологію з прямим і непрямим підкупом, медійний торпедування виборця.

Реклама на dsnews.ua

Перш за все, прем'єр демонстрував свіжість у поглядах і обіцяв нові часи. Активна кампанія, не в останню чергу в ЗМІ, викликала величезну наснагу електорату. Наприклад, всі минулі роки зйомка на виборчих дільницях в країні була заборонена. А на недільних виборах кореспонденту "Фергани" Сіду Янышеву вдалося не тільки спокійно проголосувати, але і познімати ділянку. За його словами, у комісії всі були гранично ввічливі, а люди приходили на дільницю з папірцем на грудях "Я проголосував, а ти?". "Люди були раді цим наліпок і не знімали їх. Всередині ділянки всі були гранично ввічливі", - говорить Янышев. Визнаємо, прекрасний контраст.

Позитиву образу Мирзиеева додавала активна робота лідерів махаллей, лучившихся позитивними емоціями. І до всього в пресі розганявся образ прем'єра за всіма канонами політтехнологів. Нібито він, звичайно, ще той грубіян, любить мат, рукоприкладство (втім, як і Карімов, який перед чиновниками, як-то побив бунтарку Гульнару), але ось він змінився після смерті Карімова і "дає надію". Всюди відчувається чітке розмежування: Іслам Карімов - це старе погане, пов'язане зі Сталіним; а Мирзиеев - вийшов з тіні диктатора і поведе країну до нового майбутнього. Як-то так.

До інформаційної обробці додається підкуп виборця. Так, у неділю в тому ж Ташкенті громадський транспорт працював безкоштовно, що хокимияте столиці пояснили турботою про комфорт громадян. Електорат ж прекрасно вловив суть - у Ташкенті кажуть, що це подарунок майбутнього президента Мирзиеева. Безкоштовно до ділянок возили і служби таксі.

Використовували влади і шлунок виборця. Так, дехканские (фермерські) ринки скинули ціни, в деяких випадках вдвічі, на "соцпродукты": масло, картоплю, яйця і т. д. Аналогічна ситуація спостерігалася в супермаркетах. Наприклад, магазини "Кошик" десяту частину суми чека перекидали на дисконтну картку.

Також нова влада розуміла, що запорукою і опорою особистого добробуту є молодь. Якими запам'ятають вибори і перші кроки молоді виборці, такий ще деякий час буде їх підтримка. Тому юних обдаровували безкоштовними подарунками - чайниками "Пахтагуль".

Що могло затьмарити свято Мирзиеева на виборах? 5 листопада у відомстві Иноятова стався витік про смерть Гульнари Карімової, в якій багато бачили загрозу положення нового лідера. Анонім розповів "Ехо Москви", що її отруїли і навіть вже поховали на кладовищі в Ташкенті. І, в принципі, витік цілком міг забезпечити сам Иноятов, щоб прем'єр не забував про його здібностях кошмарити навіть самих високопоставлених чиновників.

Після цього зливу спостерігалася досить незграбна спроба переконати в зворотному: через акаунт Гульнари в Twitter. Правда, журналісти "Центр-1" встановили, що фальшивий аккаунт, а всі опубліковані фотографії нібито дочки Карімова були архівними. Апарат дистанціювався, заявляючи, що навіть чутки про те нічого не знає. Син Гульнари Іслам заявив, що мати жива, під домашнім арештом, але припустив, що її хочуть отруїти. Доля старшої доньки покійного Карімова до цих вкрита завісою таємниці. Однак, безумовно, інформація про її смерть у разі підтвердження могла б завдати шкоди репутації Мирзиеева навіть з намальованим результатом, саме в контексті інвестицій у політичне майбутнє. Гульнару звинувачували в корупції, вона за мірками консервативного суспільства надто вже вільна, однак приходити до влади по трупах - поганий знак.

Як би те ні було, але вибори закінчилися, зараз жителів Узбекистану готують до чудес від нового президента. Адже та ж позитивна, можна навіть сказати, разюче позитивна динаміка економіки країни на ділі не вписується в реалії. Рівень життя багатьох і багатьох там не відповідає статистиці, наприклад, 7-8% зростання ВВП. Від Мирзиеева зараз чекають, що провінція заживе краще і при цьому в більш вільній країні.

Крім того, одним із завдань нового президента є поліпшення іміджу країни в світі. У рейтингу Freedom House в 2016 році максимальних 100 балів Узбекистан набрав лише 4. Серед сусідів гірше тільки в Туркменістані - 3 бали. Фактично прав і свобод в цих державах немає. На Заході їх, не соромлячись називають диктаторськими. До речі, саме тому у Фінляндії не так давно спалахнув скандал з поставками снайперських гвинтівок в Центральну Азію. Газета Helsingin Sanomat 23 жовтня опублікувала матеріал про постачання зброї в Туркменістан і Узбекистан. Стаття справила фурор. Депутати парламенту зажадали від уряду Фінляндії пояснень. Як повідомляє Yle, міністр оборони Юссі Ниинисте заявив, що ставлення уряду до експорту озброєнь не стало менш суворим, ніж у попередників. А глава уряду Юха Сипиля запевнив у ретельному аналізі кожної угоди.

В цілому ж Карімов залишив після себе непросту зовнішню політику. Він постійно маневрував, то віддаляючись від Росії або США, то наближаючись. Стабільно покійний президент хіба що співпрацював з Китаєм, зокрема, в рамках "Нового Шовкового шляху". Мирзиеев заявляв, що продовжить курс Карімова. Однак експерти в ЦА справедливо вважають, що новий лідер Узбекистану спробує, так і буде змушений заради нових можливостей для економіки, налагодити відносини з країнами, з якими посварився Карімов. До таких, наприклад, відноситься Туреччина. Сигналом до зближення очевидно є перший за 15 років візит нині президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.

Щодо Росії також є передумови до більш чіткому і зрозумілому діалогу. Тут є зацікавленість і Москви, якій необхідно зберегти вплив на ЦА, щоб витіснити Вашингтон і в контексті зростання дестабілізації в Афганістані, має терористичну забарвлення. Мирзиеев до всього іншого є родичем російського олігарха узбецького походження Алішера Усманова, близького до Путіна. Творити ж внутрішню і зовнішню політику в зв'язці з Азімовим і Иноятовым новий президент буде під акомпанемент народної любові, і методами Карімова, просто більш гнучкими, не такими прямолінійними.

Читайте також:

    Реклама на dsnews.ua