• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Загадковий Смірнов. Чи буде поховано справу Байдена

Російськомовний інформатор ФБР збрехав Бюро про хабарі Джо і Гантеру Байденам від української компанії Burisma

Реклама на dsnews.ua

В четвер в аеропорту Лас-Вегаса після повернення з-за кордону було затримано Алєксандра Смірнова – ексінформатора ФБР з 2010 р. і важливого свідка у справі про нібито хабарництво родини Байденів в Україні в період, коли Гантер Байден, син нинішнього президента США, був членом наглядової ради компанії Burisma Holdings.

43-річний російськомовний бізнесмен і громадянин США Смірнов, країна походження якого не називається і який, згідно обвинувальному акту, просто мандрує світом, у 2020 р., тобто під час попередньої передвиборчої кампанії, стверджував, що обидва – Джо Байден та його син — отримали від Burisma по $5 млн за те, щоб Гантер Байден "вирішував питання" через свого батька, який тоді обіймав посаду віцепрезидента США в адміністрації Барака Обами. Сам Гантер Байден, за словами поінформованого джерела NBC News, взагалі не знає, хто цей Смірнов, і не вірить, що бодай-колись з ним зустрічався.

У вересні 2023 р. Смірнов знов поспілкувався з агентами ФБР і підтвердив попередні покази, але, як зазначає слідство, вніс певні корективи через, як повідомив сам "інформатор", "зустрічався з російськими посадовцями".

Але, як виявилося, Смірнов надав Бюро неправдиві свідчення. До такого висновку прийшли американські прокурори, згідно з 37-сторінкового обвинувального висновку.

Слідство встановило, що ексінформатор збрехав про свої контакти з керівництвом Burisma: він мав відповідні контакти у 2017 р., а не в 2015-2016 рр., як стверджував раніше. Так Гантер Байден перебував у наглядовій раді з 2014 по 2019 р., але його батько, нагадаємо, обіймав посаду віцепрезидента до 2016 р. І прокуратура також з’ясувала, що насправді Смірнов обмовив Байдена у 2020 р., бо ставився до нього вкрай негативно як до кандидата на пост президента США.

Отже спецпрокурор Девід Вайс звинуватив Алєксандра Смірнова у наданні неправдивих свідчень. І якщо того визнають винним, то йому загрожує до 25 років позбавлення волі.

Наслідки для Байдена і Трампа

Реклама на dsnews.ua

Безсумнівно, в контексті саме розгляду справи про ймовірну корупцію Байденів, рішення щодо Смірнова має колосальне значення. Оскільки справа про Байденів, яка є наріжним каменем медійної кампанії республіканців і Трампа (власне, на цьому базуються їх кампанія із запуску процедури імпічменту, що Палата представників 221 голосами підтримала 13 грудня 2023 р.), фактично вже посипалася.

З іншого боку, в контексті саме передвиборчої кампанії, тобто її медійної компоненти, кейс загадкового російськомовного Алєксандра Смірнова, не матиме, або ж матиме мізерний електоральний ефект.

Так, покази Смірнова, який "заслуговував на довіру", були центром гравітації для процедури імпічменту, за які вони чіплялися близько року у Конгресі, і всупереч запереченням ФБР навіть оприлюднили їх.

Але після оприлюднення обвинувального висновку республіканці, наприклад, голова наглядового комітету Палати представників Джеймс Комер, вже оперативно заявив: мовляв, розслідування конгресменів не базується виключно на Смірнові та його заявах. "Слони" також запевняють, що в них є інші свідки і докази того, що Байден, нібито, брав участь у бізнесі своєї родини.

Зрозуміло й те, що для того ж Дональда Трампа затримання Смірнова, тим більше не є поразкою чи хоча б перепоною у боротьбі з Байденом. В його альтернативному світі Сполучені Штати вже давно не є правовою державою, а наративи про корумпованість Байденів міцно інкорпоровані у голови трампівського електорату. Насправді ж затримання Смірнова Трамп навіть використає на свою користь — накручуватиме виборців: мовляв, Смірнов сказав правду, а його затримали і назвали брехуном. Тобто він запустить новий риторичний цикл "полювання на відьом". 

    Реклама на dsnews.ua