• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Здайте "золоті" паспорти. ЄС зачиняє двері для багатих росіян та китайців

У Європейському парламенті збиралися домогтися заборони надання громадянства та посвідки на проживання в країнах-членах ЄС в обмін на інвестиції

Члени Комітету Європарламенту з громадянських свобод закликали керівництво ЄС заборонити-таки ці "золоті" лазівки до Євросоюзу для громадян інших країн
Члени Комітету Європарламенту з громадянських свобод закликали керівництво ЄС заборонити-таки ці "золоті" лазівки до Євросоюзу для громадян інших країн / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Брюссель демонструє рішучість навести лад у сфері видачі "золотих" паспортів та віз іноземцям, які в обмін на інвестиції в окремі країни ЄС отримали громадянство або тимчасовий дозвіл на проживання.

15 лютого члени Комітету Європарламенту з громадянських свобод закликали керівництво ЄС заборонити-таки ці "золоті" лазівки до Євросоюзу для громадян інших країн, у тому числі для фігурантів фінансових злочинів.

Насправді Брюссель перейнявся цією проблемою не вчора, а вісім років тому – після вторгнення Росії в Україну у 2014 р. До активної фази боротьби з такими схемами ЄС розпочав у 2019 р., адресуючи своє невдоволення насамперед Кіпру та Мальті. Вже у 2020 р. Єврокомісія заявила, що ці члени ЄС порушують європейські закони та сприяють скоєнню злочинів продажем "золотих" паспортів багатим іноземцям.

Незабаром після оприлюднення такої жорсткої заяви Кіпр, який раніше вже зазнавав тиску з боку США та ЄС у зв'язку з роздачею громадянства корумпованим росіянам, показово відібрав видані раніше "золоті" паспорти у 26 осіб, серед яких 9 громадян Росії.

Не менш гостро ця проблема відчувається і на Мальті. Відчувається Брюсселем, звичайно, насамперед. Хоча, правду кажучи, у Валлетті не обійшлося без потрясінь. Лихоманило острівну державу дуже і дуже сильно після вбивства журналістки-розслідувачки Дафни Каруани Галіції в 2017 р., яка загинула внаслідок вибуху.

Отримавши конфіденційні документи з рук якогось обізнаного та анонімного джерела, вона завдала потужного медіаудару за урядовою програмою "золотих" паспортів. І вбивством журналістки організаторам не вдалося "зам'яти" скандал.

Навпаки, через чотири роки Фонд ім. Дафни Каруани Галіції, британська The Guardian, російський центр "Досьє" і п'ять мальтійських видавництв опубліковали масштабне розслідування, що основане на тисячах документах компанії Henley&Partners, яка, за їх словами, заробляла на продажі мальтійських паспортів іноземним бізнесменам, у том числі росіянам.

Реклама на dsnews.ua

Формально для отримання паспорта Мальти іноземцю потрібно прожити рік. Однак, згідно з розслідуванням, завдяки вищезгаданій компанії бізнесмени проводили в країні лише 16 днів перед отриманням громадянства, а їх інвестиціями були оренда порожніх будівель і яхт або благодійність.

Гості з Росії та Китаю

Розслідування та критика Мальти і Кіпру були лише прелюдією для запуску або, принаймні, для спроби запуску дієвого механізму протидії розпродажу європейського громадянства сумнівним персонам.

Схоже, Європейський Союз насправді не має наміру спускати цю справу на гальмах. Для цього аналітики Європарламенту провели докладне дослідження, викрите у формі 159-сторінкової доповіді авторства співробітниці Науково-дослідної служби Європарламенту Мінакші Фернандес, доктора економічних наук Сесілії Наварри та політичного аналітика Давида де Грута.

Доповідь, яка є основою для майбутнього профільного законопроєкту, 15 лютого підтримали 61 член комітету з цивільних свобод ("проти" — 3, утрималися п'ятеро).

Фернандес, Наварра та де Грут наголошують на необхідності впровадити жорстке регулювання у цій сфері. І необхідність заборони "золотих" паспортів та віз аргументують, наприклад, прагненням не допустити перетворення громадянства ЄС на штучний товар. Тобто захистити цінності Європи та суть громадянства ЄС.

Утім, це просто гарна обгортка – обов'язкова данина поваги та семантико-риторична норма при розгляді глобальних питань, що стосуються прав і свобод людини.

Набагато важливіше – відмивання грошей та ухилення від сплати податків, оскільки нехай паспорт ЄС не гарантує захисту від заборон на в'їзд до Євросоюзу чи заморожування активів, але він дає можливість без особливих складнощів "ганяти" свої гроші в банках будь-якої з 27 країн-членів ЄС.

І в цьому контексті занепокоєння насамперед у європейців викликають багаті росіяни та китайці – громадяни автократичних країн, як зазначають автори доповіді. Що відразу викликає в пам'яті оголошений на початку минулого року хрестовий похід Байдена під гаслом "демократії проти автократій". Тобто доповідь та заяви євродепутатів є елементами цього "хрестового походу". Що також свідчить про наявність консенсусу між ЄС та США щодо стримування Китаю та Росії.

Але повернемося до товстосумів із цих автократичних країн. У своїй доповіді трійка авторів наводить дуже цікаві цифри щодо кількості росіян та китайців, які спокусилися CBI або RBI – "громадянством в обмін на інвестиції" ("золоті" паспорти) та "програмами інвестиційного резиденства" ("золоті" візи).

CBI, як зазначають автори доповіді, спрощує життя їх власникам щодо подорожей світом; це їхній план "Б" на крайній випадок (якщо раптом потрібно буде дуже швидко перебратися до безпечнішої Європи); це і можливості для дітей у сфері освіти; власникам "золотих" паспортів простіше вести бізнес, купувати нерухомість, і вони можуть не боятися наслідків геополітичних конфліктів.

RBI. Програми інвестрезиденства пропонують безвізовий режим в ЄС на 90 днів і також спрощують процес придбання нерухомості.

Обидва варіанти, крім того, дозволяють диверсифікувати активи у більш стабільну валюту і ухилятися від сплати податків.

RBI, як бачимо, схема менш "щедра" у плані можливостей. Тому росіяни, згідно з доповіддю, воліють все ж таки "золоті" паспорти, тобто CBI. Китайці – навпроти RBI. Мабуть, партія не прихильно ставиться до "зрадників".

Крім росіян та китайців, схеми CBI та RBI використовують громадяни Туреччини, країн Близького Сходу та Центральної Азії. Але лідерство все ж таки за РФ і КНР.

Так, наприклад, на Кіпрі відсоток росіян, які прикупили громадянство у період з 2014 по 2017 рр., перевищує 50% (Китай – близько 13-14%), на Мальті у 2015-2019 рр. – становить близько 35% (Китай – 15%), у інших країнах ЄС (Болгарія, Угорщина, Греція, Іспанія, Латвія, Португалія) – майже 60% (Китай – 10-12%).

Загалом якщо оцінювати всі видані в рамках CBI паспорти, то серед їхніх іноземних власників росіян 45%. Усього ж на Китай і РФ припадає 75% всіх "золотих" паспортів чи віз до ЄС.

Якщо не у відсотках, то схемами CBI та RBI в ЄС з 2011 по 2019 рр. скористалися щонайменше 130 тис. осіб.

Рішення проблеми

Процес запровадження заборони чи посилення правил отримання таких паспортів та віз уже йде повним ходом. Так, у Болгарії уряд розробив відповідний законопроєкт, Кіпр поки що обробляє заявки, подані до листопада 2020 р.

Але залишається та сама Мальта, де діє CBI, а також 12 країн-членів зі схемами RBI.

Тому ЄС має над чим працювати. І працювати доведеться акуратно, адже ці схеми принесли країнам, де вони діють, близько 22 млн євро.

Що ж пропонують євродепутати? Кооперацію, координацію та максимальний контроль. І не лише в межах ЄС, а й за "проникнення" ззовні. Як приклад наводиться кейс російського олігарха Романа Абрамовича, якому у 2018 р. Британія не продовжила візу інвестора, але він натуралізувався в Ізраїлі та зміг без візи відвідувати Сполучене Королівство та жити по 6 місяців на рік.

Єдине, що за принципом захисту демократичних цінностей, навіть щодо представників еліти з недемократичних країн, ЄП пропонує відразу п'ять варіантів вирішення проблеми: поетапну відмову від CBI/RBI; регулювання схем через додатковий податок, який може послужити компенсацією негативних наслідків надання "золотих" паспортів та віз; регулювання та аудит прохачів країнами, де діють CBI та RBI (обмеження кількості таких документів, що видаються протягом року; перевірка інвестицій); мінімальні вимоги для RBI; регулювання доступу до країн ЄС для третіх країн, які перебувають у процесі інтеграції до Євросоюзу або мають угоди про безвіз.

Як бачимо, окремі варіанти відносно м'які і бізнесмену з тих же Китаю або Росії не складно їх обійти. І саме з цієї причини один із таких "лайт-сценаріїв" у результаті може бути прийнятий у Європарламенті після тривалих суперечок, спровокованих політиками, корумпованими Росією чи Китаєм, з чим ЄС і намагається впоратися, зокрема боротьбою з продажем "золотих" паспортів та віз.

    Реклама на dsnews.ua